top of page

región: novohrad a podpoľanie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

191 mnm

lučenec

+421 47 433 15 13

.kalvínsky kostol lučenec - neogotický chrám vybudovaný na pôdoryse barokového kostola. Veža vysoká 64 m bola dobudovaná v 80. rokoch 19. storočia. Na jej vrchole je umiestnený otáčavý kohút z medi s pozláteným hrebeňom ukazujúci smer vetra v Lučenci. V jeho útrobách sú uložené dokumenty z histórie kostola.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

dobrovoľné

kalvínsky kostol lučenec

kalvínsky kostol lučenec

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


kalvínsky kostol stojí na Begovej ulici pri Kubínyiho námestí. Na jeho južnej strane stojí Kostol návštevy Panny Márie, oproti ktorému stojí Novohradské múzeum a galéria.


čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


kalvínsky kostol v Lučenci tvoria 4 kostoly postavené ako jeden na jednom mieste v rôznych výškach. Najstaršia časť podzemia Kalvínskeho kostola v Lučenci tvorí štvorcová apsida a časť veže. Na nej bol postavený gotický objekt z 13. storočia, ktorý bol súčasťou Lučenskej pevnosti. Počas husitských bojov bol objekt znovu poškodený a obnovený už v renesančnom štýle. Baroková prestavba prebehla už v 18. storočí.


v roku 1849 ruský kozáci podpálili celé mesto. Pri tejto prestavbe sa v útrobách budovy našiel „lučenecký zlatý poklad“, vzácna zbierka zlatých ale aj strieborných prsteňov, gombíkov, náhrdelníkov, rehoľných reťazí, náramkov, spôn a ďalších vecí. Najstaršie predmety z tohto pokladu pochádzali až z 12. storočia.


návštevníkmi najviac vyhľadávaná a obdivovaná časť mesta je pamiatková zóna, ktorá tvorí historické jadro Kubínyiho námestia. Patria sem rímskokatolícky kostol, evanjelický a kalvínsky kostol, stará radnica a Reduta. Históriu Novohradu nájdete v Novohradské múzeum orientovanom na ľudovú keramiku a sklárstvo. Milovníci výtvarného umenia môžu zavítať do Novohradskej galérie, ktorá sídli v jednej z najstarších budov mesta.


pár tipov pre turistov v okolí


synagóga lučenec - monumentálnu, najväčšiu synagógu na Slovensku vybudovala lučenecká židovská náboženská obec na okraji historického jadra mesta v rokoch 1924 až 1925. Je jednou zo štyroch rovnakých synagóg, ostatné tri sa nachádzajú v Amsterdame, Bruseli a v Tel Avive. Synagóga je registrovaná ako Národná kultúrna pamiatka.


šomošský hrad – nazývaný aj Šomoška, zrúcanina jedného z najmalebnejších slovenských hradov v chotári obce Šiatorská Bukovinka v okrese Lučenec. Stojí na čadičovom brale v bezprostrednej blízkosti slovensko-maďarskej štátnej hranice.


fiľakovský hrad - Fiľakovský hrad je stredoveký hrad, ktorého ruiny sa vypínajú nad Fiľakovom. V 12. storočí stál pravdepodobne na mieste hradného vrchu kamenný hrad.


lipovianska rozhľadňa - postavená v roku 2013 niekoľko metrov od maďarskej hranice pri obci Lipovany 16 km južne od Lučenca. Na jej vyhliadkovú plošinu vo výške 15,4 m vedie 84 schodov.


zrúcanina hradu Divín - zrúcanina gotického hradu, ktorého ruiny sa nachádzajú v obci Divín, približne 20 km severozápadne od Lučenca. Postavený bol niekedy na prelome 13. a 14. storočia na ochranu cesty do stredoslovenskej banskej oblasti.


hrad modrý kameň - hrad postavila v 12. storočí významná a vplyvná uhorská rodina Balassovcov. Hradný areál tvorí zrúcanina gotického hradu z 12. storočia a barokový kaštieľ z roku 1730, ktorý je sídlom múzea.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 9:25:46

bottom of page