lista s ornamentom.png

podpoľanie - kaštieľ dolná mičíná

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_STARS 5.0.png
.kaštieľ dolná mičíná
.kaštieľ dolná mičíná

press to zoom
.kaštieľ dolná mičíná
.kaštieľ dolná mičíná

press to zoom
1/1
ICON_HIST_SYNAGÓGA.png

región: novohrad a podpoľanie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

415 mnm

-

+421 914 120 426

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.15.00.10
podpoľanie - kaštieľ dolná mičíná
.kaštieľ dolná mičíná

.kaštieľ dolná mičíná – renesančný kaštieľ, pôvodom gotický hrad, sa nachádza na kopci nad obcou Dolná Mičiná. Bol v 16.storočí prestavaný zo staršieho gotického hradu na vznešený renesančný kaštieľ. Mohutné veže s arkádovou lodžiou v malebne krásnej prírode pustne a čaká dodnes na svoju záchranu.

.otváracie doby

verejnosti neprístupný

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupný

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


prístup


kaštieľ v Dolnej Mičinej patrí síce medzi najkrajšie ale zároveň aj medzi najviac zanedbané renesančné pamiatky na Slovensku. Tento nie bežný typ renesančného kaštieľa pustne a chátra. Pre verejnosť je neprístupná. Týči sa nad obcou Dolná Mičiná, predstavuje dominantu obce a vzbudí záujem návštevníkov, ktorí prichádzajú od Banskej Bystrice smerom na Sliač.


história


kaštieľ bol postavený v 16.storočí na gotických základoch. Išlo o panské sídlo – hrádok. V roku 1667 bol prestavaný do dnešnej podoby vďaka Tomášovi Benickému a jeho manželke Kataríne Mervaldovskej. Tomáš Benický bol cisársky úradník a komisár, ale aj vyslanec a župan, ktorý bol pri protireformačných zásahoch v 17.storočí.


v dobe prestavby bolo zvykol označiť prebiehajúcu rekonštrukciu aj na portáli. Nebolo to inak ani v tomto prípade. Tomáš Benický označil na nápisovej tabuli prestavbu ako za novostavbu úplne od základov. Navonok bol kaštieľ stále pevnosťou s kamenným portálom a padacím mostom.


podrobné informácie ohľadom kaštieľa sa nezachovali, vie sa len to že Banikovci mali majetky v okolí Mičinej. Preto nevedno čo sa vlastne dialo s kaštieľom pred rokom 1667. Pravdepodobne vpád Turkov zapríčinil, že kaštieľ bol dlhodobo neobývaný a schátraný, preto pristúpili k jeho obnove v roku 1667.


kaštieľ v 18.storočí bol znova prestavaný a upravený, pravdepodobne v dôsledku požiaru, ktorý zasiahol celú budovu až po prvé poschodie. Kaštieľ potom prestavali v duchu baroka na pohodlné bývanie, kedy rozšírili aj podkrovie. Pre tejto prestavbe pevnostný charakter zanikol pre pristavanie barokovej klenutej arkády schodiskom a oknami. Pevnostná štiková arkáda bola zamurovaná a nahradená šindľovou strechou a vikiermi. Kaštieľ bol obývaný, ale po vojnách značne poškodený.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. novembra 2021, 17:33:08

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór