lista s ornamentom.png

PODPOĽANIE - KAŠTIEĽ DOLNÁ MIČINÁ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.15.00.10
PODPOĽANIE - KAŠTIEĽ DOLNÁ MIČINÁ
Kaštieľ Dolná Mičiná

KAŠTIEĽ DOLNÁ MIČINA – renesančný kaštieľ, pôvodom gotický hrad, sa nachádza na kopci nad obcou Dolná Mičiná. Bol v 16.storočí prestavaný zo staršieho gotického hradu na vznešený renesančný kaštieľ. Mohutné veže s arkádovou lodžiou v malebne krásnej prírode pustne a čaká dodnes na svoju záchranu.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
Kaštieľ Dolná Mičiná
Kaštieľ Dolná Mičiná

Kaštieľ Dolná Mičiná
Kaštieľ Dolná Mičiná

1/1

REGIÓN: ► NOVOHRAD a PODPOĽANIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

415 mnm

-

+421 914 120 426

icon_HOME.png

SK.15.00.10

KAŠTIEĽ DOLNÁ MIČINÁ

ICON_HIST_SYNAGÓGA.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

neprístupný

Verejnosti 

POPLATOK ZA VSTUP

neprístupný

Verejnosti

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

13. júna 2021, 7:20:07

SPRIEVODCA


Prístup


Kaštieľ v Dolnej Mičinej patrí síce medzi najkrajšie ale zároveň aj medzi najviac zanedbané renesančné pamiatky na Slovensku. Tento nie bežný typ renesančného kaštieľa pustne a chátra. Pre verejnosť je neprístupná. Týči sa nad obcou Dolná Mičiná, predstavuje dominantu obce a vzbudí záujem návštevníkov, ktorí prichádzajú od Banskej Bystrice smerom na Sliač.


História


Kaštieľ bol postavený v 16.storočí na gotických základoch. Išlo o panské sídlo – hrádok. V roku 1667 bol prestavaný do dnešnej podoby vďaka Tomášovi Benickému a jeho manželke Kataríne Mervaldovskej. Tomáš Benický bol cisársky úradník a komisár, ale aj vyslanec a župan, ktorý bol pri protireformačných zásahoch v 17.storočí.

V dobe prestavby bolo zvykol označiť prebiehajúcu rekonštrukciu aj na portáli. Nebolo to inak ani v tomto prípade. Tomáš Benický označil na nápisovej tabuli prestavbu ako za novostavbu úplne od základov. Navonok bol kaštieľ stále pevnosťou s kamenným portálom a padacím mostom.


Podrobné informácie ohľadom kaštieľa sa nezachovali, vie sa len to že Banikovci mali majetky v okolí Mičinej. Preto nevedno čo sa vlastne dialo s kaštieľom pred rokom 1667. Pravdepodobne vpád Turkov zapríčinil, že kaštieľ bol dlhodobo neobývaný a schátraný, preto pristúpili k jeho obnove v roku 1667.


Kaštieľ v 18.storočí bol znova prestavaný a upravený, pravdepodobne v dôsledku požiaru, ktorý zasiahol celú budovu až po prvé poschodie. Kaštieľ potom prestavali v duchu baroka na pohodlné bývanie, kedy rozšírili aj podkrovie. Pre tejto prestavbe pevnostný charakter zanikol pre pristavanie barokovej klenutej arkády schodiskom a oknami. Pevnostná štiková arkáda bola zamurovaná a nahradená šindľovou strechou a vikiermi. Kaštieľ bol obývaný, ale po vojnách značne poškodený.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png