top of page
lista s ornamentom.png

podpoľanie - kaštieľ dolná mičíná

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

.kaštieľ dolná mičíná
.kaštieľ dolná mičíná

press to zoom
.kaštieľ dolná mičíná
.kaštieľ dolná mičíná

press to zoom
1/1
ICON_HIST_SYNAGÓGA.png

región: novohrad a podpoľanie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

415 mnm

-

+421 914 120 426

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.15.00.10
podpoľanie - kaštieľ dolná mičíná
.kaštieľ dolná mičíná
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png
icon_STARS 5.0.png

.kaštieľ dolná mičíná – renesančný kaštieľ, pôvodom gotický hrad, sa nachádza na kopci nad obcou Dolná Mičiná. Bol v 16.storočí prestavaný zo staršieho gotického hradu na vznešený renesančný kaštieľ. Mohutné veže s arkádovou lodžiou v malebne krásnej prírode pustne a čaká dodnes na svoju záchranu.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupný

verejnosti neprístupný00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


prístup


kaštieľ v Dolnej Mičinej patrí síce medzi najkrajšie ale zároveň aj medzi najviac zanedbané renesančné pamiatky na Slovensku. Tento nie bežný typ renesančného kaštieľa pustne a chátra. Pre verejnosť je neprístupná. Týči sa nad obcou Dolná Mičiná, predstavuje dominantu obce a vzbudí záujem návštevníkov, ktorí prichádzajú od Banskej Bystrice smerom na Sliač.


história


kaštieľ bol postavený v 16.storočí na gotických základoch. Išlo o panské sídlo – hrádok. V roku 1667 bol prestavaný do dnešnej podoby vďaka Tomášovi Benickému a jeho manželke Kataríne Mervaldovskej. Tomáš Benický bol cisársky úradník a komisár, ale aj vyslanec a župan, ktorý bol pri protireformačných zásahoch v 17.storočí.


v dobe prestavby bolo zvykol označiť prebiehajúcu rekonštrukciu aj na portáli. Nebolo to inak ani v tomto prípade. Tomáš Benický označil na nápisovej tabuli prestavbu ako za novostavbu úplne od základov. Navonok bol kaštieľ stále pevnosťou s kamenným portálom a padacím mostom.


podrobné informácie ohľadom kaštieľa sa nezachovali, vie sa len to že Banikovci mali majetky v okolí Mičinej. Preto nevedno čo sa vlastne dialo s kaštieľom pred rokom 1667. Pravdepodobne vpád Turkov zapríčinil, že kaštieľ bol dlhodobo neobývaný a schátraný, preto pristúpili k jeho obnove v roku 1667.


kaštieľ v 18.storočí bol znova prestavaný a upravený, pravdepodobne v dôsledku požiaru, ktorý zasiahol celú budovu až po prvé poschodie. Kaštieľ potom prestavali v duchu baroka na pohodlné bývanie, kedy rozšírili aj podkrovie. Pre tejto prestavbe pevnostný charakter zanikol pre pristavanie barokovej klenutej arkády schodiskom a oknami. Pevnostná štiková arkáda bola zamurovaná a nahradená šindľovou strechou a vikiermi. Kaštieľ bol obývaný, ale po vojnách značne poškodený.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

1. mája 2022, 13:08:28

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page