top of page
lista s ornamentom.png

novohrad - kaštieľ podrečany

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

.kaštieľ podrečany
.kaštieľ podrečany

press to zoom
.kaštieľ podrečany
.kaštieľ podrečany

press to zoom
1/1
ICON_HIST_SYNAGÓGA.png

región: novohrad a podpoľanie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

235 mnm

-

+421 47 439 61 71

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.15.00.27
novohrad - kaštieľ podrečany
.kaštieľ podrečany
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png
icon_STARS 5.0.png

kaštieľ podrečany - zaujímavé panské sídlo patriace k skvostom šľachtickej vidieckej architektúry na Slovensku z 19. storočia. Kaštieľ je kultúrnou pamiatkou, do roku 1992 slúžil ako depozit Novohradského múzea v Lučenci.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


kaštieľ vybudovaný v roku 1893 v secesnom slohu ľahko nájdete. Kaštieľ je dominantou obce Podrečany a stojí v jej strede.


čo všetko môžete v kaštieli a okolí vidieť ?


posledné roky svojho života od roku 2003 do roku 2007 v miestnom kaštieli bývala známa spisovateľka a disidentka Hana Ponická.  Dnes je kaštieľ v súkromných rukách a nie je prístupný verejnosti.


historickou pozoruhodnosťou obce je bývalá kúria. V nej sa podľa záznamov občas konali stoličné zhromaždenia a ubytúval sa v nej František Rákoczy, keď chodieval na poľovačky k Törökovcom. Vedľa bola panská krčma. V neďalekom dome bol vodný mlyn na vrchnú vodu, ktorý po elektrifikácii bol v prevádzke až do roku 1960.

V obci je evanielický kostol, postavený v roku 1865 v románskom slohu. Na návrší za spomínanou kúriou je rímskokatolícky kostolík.


začiatkom 18. storočia sa zemepánom obce stal kapitán Rákoczyho vojska Andrej Torok, ktorý neskôr založil vlastnú fabriku na výrobu fajok. Koncom 18. a začiatkom 19. storočia v širokom okolí i v zahraničí boli známe črepové fajky, ktoré sa vyrábali v Podrečanoch.

Výrobu fajok začal tunajší správca školy, ktorý sa pokúsil sformovať voľnou rukou niekoľko fajok. Pár kusov z nich daroval svojmu cirkevnému patrónovi, pánovi Andrejovi Kubínyimu vo Vidinej. Ten začal z nich fajčiť, zistil, že sú vynikajúce, objednal ďalšie a porozdával ich. Takto získal pre správcu školy mnohé objednávky, potom postupne rozširoval ich výrobu aby pokryl skutočne veľký odbyt.


pár tipov pre turistov v okolí


hrad divín - je zrúcanina gotického hradu, ktorého ruiny sa nachádzajú v obci Divín, 10 km severozápadne nad vodnou nádržou Ružiná.. Postavený bol niekedy na prelome 13. a 14. storočia na ochranu cesty do stredoslovenskej banskej oblasti. Po prvýkrát sa spomína v roku 1329.


haličský zámok - je zámok, prestavaný z pôvodného hradu, leží v obci Halič, 6 km južne od obce Podrečany, 8 km západne od Lučenca. V súčasnosti je po rekonštrukcii otvorený ako zámocký hotel.


hrad modrý kameň - goticko-renesančný hrad pochádzajúci z druhej polovice 13. storočia. Hrad sa nachádza nad mestom Veľký Krtíš v nadmorskej výške asi 315 m n. m. Je to približne 38 km juhozápadne od Podrečian.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

1. mája 2022, 13:06:31

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page