top of page

región: novohrad a podpoľanie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

241 mnm

stará halič

+421 47 439 23 31

.kostol svätého juraja stará halič  - románsko-gotická stavba pravdepodobne z roku okolo 1300 obstavaná pôvodným opevnením. Kostol je významný pre svoje nástenné maľby, pochádzajúce zo 14. a 15. storočia. Pri kostole sa v rámci opevnenia nachádza drevená renesančná zvonica ktorá patrí k najkrajším dielam domácich tesárskych majstrov Slovenska.  Kostolík je dnes v dobrom stave a slúži svojmu pôvodnému účelu.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

dobrovoľné

kostol svätého juraja stará halič

kostol sv juraja stará halič

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


obec sa nachádza 11 km severozápadne od Lučenca, hneď vedľa obce Halič. Kostolík sv. Juraja stojí na miernej vyvýšenine v juhovýchodnej časti Starej Haliče, pri hlavnej ceste hneď na okraji obce zo smeru od Haliče.  Od kostolíka je pekný výhľad na neďaleký kaštieľ v Haliči.


čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


kostolík dal postaviť ako reprezentatívnu stavbu podľa všetkého zakladateľ rodu Lossonczyovcov, v tej dobe bol vlastníkom neďalekého haličského hradu a uhorským palatínom. Pravdepodobne v roku 1524 sa uskutočnila veľká goticko-renesančná prestavba. Počas uhorsko-tureckých vojen bol podľa všetkého kostolík vypálený, v 17. storočia bol postavená nová strecha.


vedľa kostolíka bola v tomto období postavená aj drevená zvonica, krásny príklad ľudovej architektúry, ovplyvnenej renesančným slohom. Na stavbe zvonice nebol pôvodne použitý ani jeden klinec. Vo veži sa nachádza gotický zvon pravdepodobne z 15. storočia. Drevenú zvonicu dal v rokoch 1674 postaviť kapitán haličského hradu Ján Makfalvay. V roku 1666 padol do rúk Turkom a v zajatí dal sľub, že v Starej Haliči postaví vežu.


pár tipov pre turistov v okolí


synagóga lučenec - monumentálnu, najväčšiu synagógu na Slovensku vybudovala lučenecká židovská náboženská obec na okraji historického jadra mesta v rokoch 1924 až 1925. Synagóga je registrovaná ako Národná kultúrna pamiatka.


haličský zámok - pochádzajúci z roku 1612 je dominantou obce Halič, 20 km južne smerom na Lučenec. V súčasnosti je po rekonštrukcii otvorený ako zámocký hotel.


vígľašský zámok - sa nachádza nad riekou Slatina pri obci Vígľaš v okrese Detva, 13 km od mesta Zvolen, 26 km severozápadne od Divína. Mal dôležitú úlohu pri obrane stredoslovenských banských miest pre tureckými nájazdmi. Turci zámok síce poškodili ale nedobyli.


hrad modrý kameň - hrad postavila v 12. storočí významná a vplyvná uhorská rodina Balassovcov. Hradný areál tvorí zrúcanina gotického hradu z 12. storočia a barokový kaštieľ z roku 1730, ktorý je sídlom múzea.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:00:12

bottom of page