BRATISLAVSKÝ HRAD

SK.01.01.02.47

# 47/99

reg.01.Bratislava

lok.01.Bratislava

gps.48.1421_17.1002

vyd.05.2021

virtuálna zberateľská minca►

REGIÓN: ► NOVOHRAD a PODPOĽANIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

387 mnm

-

+421 45 534 9976

icon_STARS 5.0.png

KOSTOL VŠETKÝCH SVÄTÝCH - rímsko-katolícky kostol v centre dediny Očová, pri Detve. Nádherný kostolík sa vypína na maličkom kopčeku obce. Skutočný skvost obce Očová. Kostol ukrýva skvost priamo z rúk Majstra Pavla z Levoče.

map texture

GoogleEarth

icon_HOME.png

SK.22.00.13

KOSTOL VŠETKÝCH SVÄTÝCH OČOVÁ

lista s ornamentom.png

PODPOĽANIE - KOSTOL VŠETKÝCH SVÄTÝCH OČOVÁ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

1/8

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne prístupný

POPLATOK ZA VSTUP

Dobrovoľné

SPRIEVODCA


Návšteva kostola


Kostol je prístupný verejnosti. Je dobré vopred ohlásiť svoju návštevu na miestnom Farskom úrade. Parkovanie je možné pod kopčekom, odtiaľ vedie cestička priamo ku kostolu.


História a architektúra


V centre dediny Očová, na malom kopčeku sa vypína nádherný kostolík. Pochádza zo 14. storočia. Kostol slúžil svojim občanom. Keď hrozilo turecké nebezpečenstvo, kostol obohatili kamenným múrom, ktorý v 18.storočí prešiel barokovou premenou. Pred dokončením kostola pribudli nástenné maľby, v roku 1320. Počas druhej svetovej vojny bol kostol poškodený. Dlho však nečakal na opravu.


V kostole, na jeho severnej strane sa nachádza náhrobný kameň Jána Arnauta. Jeho život v tejto dedinke je plný tajomstva. Nevedno či to bol naozaj Turek, alebo nie. Ako malý chlapec sa dostal do tureckého zajatia a spravili z neho elitného vojaka. Čo všetko je na tom pravdy, to sa nevie. Faktom ale je, že Turci často podnikali lúpežné nájazdy v okolí Banskej Bystrice, a neobišli ani Očovú.


Skvosty kostola


Skutočným skvostom kostola je gotický oltár Majstra Pavla z Levoče. Nie je taký veľký a honosný, ale určite patrí medzi významné pamiatky kostola a aj gotiky na Slovensku. V rokoch vytvorenia 1514 až 1515 to bol dvojkrídlový oltár Smrti Panny Márie, dnes sa zachovala len hlavná časť s reliéfom.

Ako sa vôbec dostal oltár do toho kostola, nevedno. Pravdepodobne vďaka očovanom, ktorí boli kedysi dobrí obchodníci a možno ho získali pre kostol výmenou alebo kúpou. Nájdu sa v interiéri aj ďalšie zaujímavosti, ako nástenné maľby či sochy sv. Mikuláša a sv. Antona pustovníka z roku 1514.


Láska a vojna


Obec Očová sa stala viackrát terčom nájazdom Turkov. Cisárske vojská a žoldnieri z priľahlého Zvolenského či Vígľašského zámku nepodali pomocnú ruku. Napriek tomu, pri jednom takomto prípade, sa Turek menom Arnaut zahľadel a zaľúbil do miestnej dievčiny. Láska dokáže zázraky, a aj v tomto prípade to dokázala. Nepriateľstvo sa skončilo, Arnaut prestúpil na katolícku vieru a postavil sa na stranu obranu obce.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR