lista s ornamentom.png

PODPOĽANIE - KOSTOL VŠETKÝCH SVÄTÝCH OČOVÁ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.15.00.13
PODPOĽANIE - KOSTOL VŠETKÝCH SVÄTÝCH OČOVÁ
Kostol všetkých svätých Očová

KOSTOL VŠETKÝCH SVÄTÝCH - rímsko-katolícky kostol v centre dediny Očová, pri Detve. Nádherný kostolík sa vypína na maličkom kopčeku obce. Skutočný skvost obce Očová. Kostol ukrýva skvost priamo z rúk Majstra Pavla z Levoče.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
Kostol všetkých svätých Očová
Kostol všetkých svätých Očová

Kostol všetkých svätých Očová
Kostol všetkých svätých Očová

1/1

REGIÓN: ► NOVOHRAD a PODPOĽANIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

387 mnm

-

+421 45 534 9976

icon_HOME.png

SK.15.00.13

KOSTOL VŠETKÝCH SVÄTÝCH OČOVÁ

ICON_HIST_SYNAGÓGA.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

prístupný

Celoročne 

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné

Vstupné

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

13. júna 2021, 7:19:22

SPRIEVODCA


Návšteva kostola


Kostol je prístupný verejnosti. Je dobré vopred ohlásiť svoju návštevu na miestnom Farskom úrade. Parkovanie je možné pod kopčekom, odtiaľ vedie cestička priamo ku kostolu.


História a architektúra


V centre dediny Očová, na malom kopčeku sa vypína nádherný kostolík. Pochádza zo 14. storočia. Kostol slúžil svojim občanom. Keď hrozilo turecké nebezpečenstvo, kostol obohatili kamenným múrom, ktorý v 18.storočí prešiel barokovou premenou. Pred dokončením kostola pribudli nástenné maľby, v roku 1320. Počas druhej svetovej vojny bol kostol poškodený. Dlho však nečakal na opravu.


V kostole, na jeho severnej strane sa nachádza náhrobný kameň Jána Arnauta. Jeho život v tejto dedinke je plný tajomstva. Nevedno či to bol naozaj Turek, alebo nie. Ako malý chlapec sa dostal do tureckého zajatia a spravili z neho elitného vojaka. Čo všetko je na tom pravdy, to sa nevie. Faktom ale je, že Turci často podnikali lúpežné nájazdy v okolí Banskej Bystrice, a neobišli ani Očovú.


Skvosty kostola


Skutočným skvostom kostola je gotický oltár Majstra Pavla z Levoče. Nie je taký veľký a honosný, ale určite patrí medzi významné pamiatky kostola a aj gotiky na Slovensku. V rokoch vytvorenia 1514 až 1515 to bol dvojkrídlový oltár Smrti Panny Márie, dnes sa zachovala len hlavná časť s reliéfom.

Ako sa vôbec dostal oltár do toho kostola, nevedno. Pravdepodobne vďaka očovanom, ktorí boli kedysi dobrí obchodníci a možno ho získali pre kostol výmenou alebo kúpou. Nájdu sa v interiéri aj ďalšie zaujímavosti, ako nástenné maľby či sochy sv. Mikuláša a sv. Antona pustovníka z roku 1514.


Láska a vojna


Obec Očová sa stala viackrát terčom nájazdom Turkov. Cisárske vojská a žoldnieri z priľahlého Zvolenského či Vígľašského zámku nepodali pomocnú ruku. Napriek tomu, pri jednom takomto prípade, sa Turek menom Arnaut zahľadel a zaľúbil do miestnej dievčiny. Láska dokáže zázraky, a aj v tomto prípade to dokázala. Nepriateľstvo sa skončilo, Arnaut prestúpil na katolícku vieru a postavil sa na stranu obranu obce.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png