top of page

región: novohrad a podpoľanie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1458 mnm

-

+421 918 877 561

.poľana - je najväčšie sopečné pohorie na Slovensku. Chránená krajinná oblasť, o ktorej sa hovorí, že leží v samom srdci Slovenska je zaradená medzi svetové biosférické rezervácie. Bola to kuželovitá sopka s malým kráterom podobná sicílskej Etne alebo japonskej Fudžijame.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné

poľana

poľana

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


trasa na poľanu


trás na Poľanu je viacero preto je vhodné zaobstarať si mapu a prebádať celé okolie.


najjednoduchšia trasa vedie od hotela Poľana a odtiaľ po červenej/modrej až na samotnú Poľanu. K hotelu sa dostanete autom a môžete parkovať priamo pri hoteli.


Ak hľadáte dlhšie túry:


z Detvy po červenej trase (Cesta hrdinov SNP) až na Poľanu.


z Hriňovej po žltej turistickej trase cez Bystré, Vrátka tam sa napojíte na zeletú trasu k vodopádu Bystré. Od vodopádu pokračujete po zelenej až k hotelu Poľana a potom po červenej/modrej hore na Poľanu.


z Očovej cez Jánošíkovu skalu a Kyslinky vás bude viesť modrá značka až na samý vrch Poľany. Táto trasa je najdlhšia, ale možno práve preto najkrajšia.


je čo objavovať


traduje sa, že to bol starovulkán a vedci sa domnievajú, že magna pri erupcii vychádzala 2 km širokým komínom, rozmetala sopečný kužel a vytvorila veľký kráter, v ktorom sa neskôr vytvoril menší sopečný kužel-kaldera. Posledný krát zadymila pred trinástimi miliónmi rokov a odvtedy spí.


od roku 1981 je chránená a je najzachovalejšou treťohornou sopkou na Slovensku, kde sa realizuje enviromentálny program MaB (človek a biosféra). Nachádza sa tam vrch Hrb, ktorý je geografickým stredom Slovenska. Vytvorili sa tu veľké skalné útvary ako sú Veporské skalky, Melichova skala, Kalamárka, Jánošíkova skala a vytvoril sa tam 23 m vysoký vodopád v doline Bystré. Prevažne sa tu nachádzajú lesy, ale niekde sa nájdu nádherné horské lúky, odkiaľ sú pekné výhľady.


poľana sa nachádza v druhom stupni ochrany, čiže tu neplatia výrazné obmedzenia. Niektoré jej časti patria do štvrtého až piateho stupňa ochrany. Tu sa môžete pohybovať iba po vyznačených trasách. Takáto vzácna je napríklad Zadná Poľana. Tu sa dostanete na najvyšší bod Poľany a pár minút od neho nájdete krásne výhľady z Katrušky a Zbojníckeho tanca. Z kraja skaly vidíte do kotla sopky (kaldery) a na druhej strane sú učupené laznícke osady.


poľana patrí medzi najväčšie vyhasnuté sopky v Európe a jej kaldera je jedinečná v strednej Európe. Do jej vnútra sa dostanete Hrochotskou dolinou do Kysliniek. Tam je stred sopky a odtiaľ vidno lesy a vrcholy hôr. Z Katrušky je najlepší výhľad na kalderu.


vyhľadávanou prírodnou rezerváciou je aj Ľubietovský Vepor, na ktorý prídete zo severu Poľany. Nádherný je aj vodopád Bystré, ktorý je národnou prírodnou pamiatkou. Lákadlom je aj Kalamárka, ktorá vznikla vulkanickou činnosťou, kedysi tam stálo staré slovanské hradisko a je vyhľadávaná hlavne skalolezcami. Ďalšou zaujímavosťou je prírodná pamiatka Melichova skala, ktorá vznikla lávovým prúdom, v ktorom sú tvary tečúcej lávy.


táto oblasť je málo osídlená a sú tam tri malé osady, kde žije spolu približne 400 ľudí. Nachádzajú sa tam rôzne druhy chránených živočíchov ako medveď, rys, vlk, divá mačka a toto územie je bohaté aj na vtáctvo a bolo zaradené medzi chránené vtáčie územia. Môžete tu vidieť hlucháne, sovu dlhochvostú, kuvika, orla skalného, sokola a hniezdi tam aj bocian čierny. Taktiež tu rastie veľa chránených druhov rastlín ako kosatec sibírsky alebo mäsožravá rastlina rosička okrúhlolistá.


zaujímavosti a tipy


okolo Poľany vedie aj niekoľko cyklotrás. Bicykel sa dá požičať v miestnom cykloklube. Asi najznámejšia cesta na Poľanu vedie Rudnou magistrálou z Detvy cez Kalamárku a lyžiarsky areál pri hoteli Poľana a od neho vedie značkovaná trasa cez sedlo Priehybina na vrchol Poľany.


veľmi zaujímavá je Čiernohronská železnica, ktorá premáva v čase letnej sezóny od 2.5. až do 30.9. na trati z Chvatimechu do Čierneho Balogu a do Vydrovskej doliny. Za pozornosť stojí Hriňovská vodná nádrž, alebo nádherne zrekonštruovaný zámok Vígľaš a samozrejme mesto Detva.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 9:37:58

bottom of page