top of page

región: novohrad a podpoľanie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

311 mnm

halič

+421 47 28 52 200

.zámok halič - prekrásny renesančno-barokový kaštieľ vypínajúci sa na kopci nad obcou. Kaštieľ v Haliči je obklopený vkusným parkom. Chátrajúcu ruinu premenili nielen na národnú pamiatku, ale aj na 4 hviezdičkový hotel, ktorý prístupný aj návštevníkom.

.otváracie doby

.poplatok za vstup


13:00,14:30,16:00

13:00,14:30,16:00

rezervácia vopred

pondelok 

nedeľa

8,00 €

6,00 €

6,00 €

dospelí

deti

seniori

zámok halič

zámok halič

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


história


haličský zámok pochádza z 12. storočia. Prvá písomná zmienka je z roku 1386, kedy uhorská kráľovná Mária povolila šľachticovi Štefanovi Lossonczymu postaviť si v tejto obci kamenný hrad. V 16.storočí hrad prešiel do rúk Forgachovcov. Forgachovci patrili k najstarším rodom v Uhorsku. Zámok vlastnili od 1554 do roku 1948. Rodina dokonca dodnes zámok pravidelne navštevuje. V roku 1612, v časoch tureckých vpádov, dal Žigmung II hrad spevniť, aby odolal tureckým vojskám. V roku 1682 bol napriek všetkým snahám dobytý cisárskymi vojskami. Pred úplným zničením hradu zachránili to, že patril prohabsburskej šlachte. Neskôr sa zámok stal dejiskom povstaní, vojen, rebélií, až nakoniec z neho ostali len ruiny. V roku 1762 sa intenzívna začalo pracovať na obnove zámku. 


budovala sa nová vstupná hala, dvojkrídlové schodisko, kaplnka, ale najvzácnejšou časťou zámku sa slávnostná sála s bohatou a najrozsiahlejšou freskovou výzdobou na území dnešného Slovenska. V 18.storočí sa začína nová éra pre zámok. František Wenckheim nechal zámok, na počesť svojej manželky z rodu Forgachovcov, zrekonštruovať. K zámku dnes patrí aj francúzsky park. Počas prvej svetovej vojny zámok vyrabovali uhorské vojská. Zámku ďalšie etapy histórie veľmi nepomohli. Zámok vďaka dvom svetovým vojnám, komunizmu, poľnohospodárskym aktivitám upadal. Slúžil aj ako sklad a aj Ústav sociálnej starostlivosti pre mentálne postihnutú mládež Lučenca.


súčasnosť


od roku 1993 ostal celý zámok bez vlastníka, čo malo za následok jeho degradácie. V roku 2005 preberá zámok súkromný investor, ktorý okamžite začal s kompletnou rekonštrukciou. Tá bola ukončená v roku 2010. Dnes je zo zámku luxusný hotel. Je však otvorený aj pre širokú verejnosť a konajú sa tu prehliadky. Návštevníci majú počas prehliadky možnosť vidieť nádherne vyzdobené dobové miestnosti, ale napríklad aj luxusný reprezentačný apartmán. Najkrajšia časť prehliadky je Župná miestnosť, ktorá nesie pôvodnú výzdobu. Návštevníci sa môžu počas prehliadky kochať maľbami panovníkov a zoznámiť sa z ich históriou. Celá prehliadka trvá 50 minút. Za pozornosť stojí aj návšteva nádherného lesoparku, ktorý má aj umelé jazero.


povesť


zámok halič sa preslávil povesťou, v ktorej znova hlavnú rolu zlý Imrich Balaša z hradu Divín. Ten uniesol manželku haličského grófa z rodu Forgáchovcov. Statočný Forgách ale poznal tajnú podzemnú chodbu. Viedla priamo z Haličského zámku až na hrad Divín, do Balašovho sídla. Tak svoju milovanú zachránil.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. júna 2023, 9:23:04

bottom of page