top of page
baranec

baranec

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

2185 mnm

-

+421 903 548 080

.baranec - 2185 m vysoký, tretí najvyšší vrch v Západných Tatrách. Je dominantný vrchom nad Liptovskou kotlinou preto ho tiež nazývajú „Štít Liptova“. Baranec patrí medzi najnavštevovanejšie vrcholy Západných Tatier a celého Liptova. Baranec je jeden z mála turisticky prístupných vrcholov Tatranského národného parku aj počas zimy.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca 


ako sa dá na baranec dostať ?


jedna možnosť je začať na platenom parkovisku v ústí Žiarskej doliny Z Liptovského Mikuláša je k ústiu Žiarskej doliny iba 12 km a len približne 3 km od obce Žiar. Po žltej značke potom pôjdeme smerom na Holý vrch pokrytý kosodrevinou. Z vrcholu sa potom dá pokračovať cez Smrek do Žiarskeho sedla po zelenej a modrej značke Žiarskou dolinou až k Žiarskej chate.

Skvelým východzím bodom je Žiarska chata, po modrej značke smerom na Smutné sedlo až po križovatku Pod Homôlkou, tam sa prejde na zelenú značku až do Žiarskeho sedla a potom na žltú cez Smrek na vrch Baranca.


čo všetko môžete na Baranci a jeho okolí vidieť ?


z Baranca je za predpokladu, že nie je zamračené, krásny kruhový výhľad na všetky svetové strany, na Smrek, Plačlivé, Hrubý vrch, Tri kopy a na ďalšie vrchy. Pekný výhľad na Liptov je z hrebeňa pod Holým vrchom a tiež na hrebeň Roháčov, Baníkov, Tri kopy, Plačlivé a Ostrý Roháč priamo z Baranca.

Na vrchole sa nachádza betónový pilier so slovenským znakom a s vrcholovou schránkou.


pár tipov pre turistov v okolí


liptovský hrad - najvyššie položený hrad na Slovensku, dokonca v celej strednej Európe. Nachádza sa vo výške 1000 m n.m.. Z hradu je skvelý výhľad na Liptovskú Maru, Liptov, Liptovský Mikuláš, Nízke Tatry a tiež na Veľký Choč.


archeoskanzen Havránok -  unikátne archeologické múzeum v prírode, dokumentuje prítomnosť Keltov na Liptove. Pozriete sa na Liptovskú Maru z jej západnej strany, pri priehrade vo Vlachoch.


múzeum liptovskej dediny – Pribylina, stojí neďaleko vstupu do Račkovej doliny. Ide o skanzen kde mnoho historických objektov sa podarilo zachrániť zo zaniknutých obcí počas výstavby Liptovskej Mary.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. apríla 2023, 12:02:27

bottom of page