lista s ornamentom.png

ZÁPADNÉ TATRY - BARANEC

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

REGIÓN: ► ORAVA a ZÁPADNÉ TATRY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

2185 mnm

-

+421 903 548 080

Baranec
Baranec

Baranec
Baranec

1/1

BARANEC - 2185 m vysoký, tretí najvyšší vrch v Západných Tatrách. Je dominantný vrchom nad Liptovskou kotlinou preto ho tiež nazývajú „Štít Liptova“. Baranec patrí medzi najnavštevovanejšie vrcholy Západných Tatier a celého Liptova. Baranec je jeden z mála turisticky prístupných vrcholov Tatranského národného parku aj počas zimy.

icon_STARS 5.0.png
icon_hist_HRAD.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.11.00.36
ZÁPADNÉ TATRY - BARANEC
Baranec
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 10:21:16

OTVÁRACIE DOBY

prístupný

Celoročne 

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA


Ako sa dá na Baranec dostať ?


Jedna možnosť je začať na platenom parkovisku v ústí Žiarskej doliny Z Liptovského Mikuláša je k ústiu Žiarskej doliny iba 12 km a len približne 3 km od obce Žiar. Po žltej značke potom pôjdeme smerom na Holý vrch pokrytý kosodrevinou. Z vrcholu sa potom dá pokračovať cez Smrek do Žiarskeho sedla po zelenej a modrej značke Žiarskou dolinou až k Žiarskej chate.

Skvelým východzím bodom je Žiarska chata, po modrej značke smerom na Smutné sedlo až po križovatku Pod Homôlkou, tam sa prejde na zelenú značku až do Žiarskeho sedla a potom na žltú cez Smrek na vrch Baranca.


Čo všetko môžete na Baranci a jeho okolí vidieť ?


Z Baranca je za predpokladu, že nie je zamračené, krásny kruhový výhľad na všetky svetové strany, na Smrek, Plačlivé, Hrubý vrch, Tri kopy a na ďalšie vrchy. Pekný výhľad na Liptov je z hrebeňa pod Holým vrchom a tiež na hrebeň Roháčov, Baníkov, Tri kopy, Plačlivé a Ostrý Roháč priamo z Baranca.

Na vrchole sa nachádza betónový pilier so slovenským znakom a s vrcholovou schránkou.


Pár tipov pre turistov v okolí


Liptovský hrad - najvyššie položený hrad na Slovensku, dokonca v celej strednej Európe. Nachádza sa vo výške 1000 m n.m.. Z hradu je skvelý výhľad na Liptovskú Maru, Liptov, Liptovský Mikuláš, Nízke Tatry a tiež na Veľký Choč.


Archeoskanzen Havránok -  unikátne archeologické múzeum v prírode, dokumentuje prítomnosť Keltov na Liptove. Pozriete sa na Liptovskú Maru z jej západnej strany, pri priehrade vo Vlachoch.


Múzeum liptovskej dediny – Pribylina, stojí neďaleko vstupu do Račkovej doliny. Ide o skanzen kde mnoho historických objektov sa podarilo zachrániť zo zaniknutých obcí počas výstavby Liptovskej Mary.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png