lista s ornamentom.png

orava - bobrova raľa

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.11.00.16

bobrova-rala-podbiel

.bobrova raľa
.bobrova raľa

press to zoom
.bobrova raľa
.bobrova raľa

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

560 mnm

-

+421 903 535 832

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.11.00.16
orava - bobrova raľa
.bobrova raľa
.bobrova raľa
icon_STARS 5.0.png

.bobrova raľa - pokiaľ sa radi kocháte tradičnou slovenskou ľudovou architektúrou, navštívte Bobrovu raľu v obci Podbiel neďaleko Tvrdošína. Táto časť obce predstavuje najväčší zachovaný komplex pôvodnej ľudovej architektúry v strednej Európe. Bola vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Ľudové drevenice s priľahlými dvormi a hospodárskymi stavbami, ako sú maštale, chlievy, šopy či drevárne sú charakteristickým typom roľnícko-pastierskych sídel strednej Oravy 19. storočia. Obec ponúka možnosť prehliadky pamiatkovej rezervácie so sprievodcom, ktorý kochanie sa okolitou krásou a zručnosťou tvorcov dreveníc okorení pútavým výkladom.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca 


pôvodne komplex pozostával z 56 bytových celkov postavených v 32 radoch s 18 dvojbytovými domami, 2 trojbytovými a jedným so štyrmi bytovými celkami. Väčšina starých domov spája izbu, pitvor a komoru. Z pitvora sa vstupuje do izby na jednej strane, do komory na druhej strane. Tá vo väčšine domov zmenila svoju pôvodnú funkciu a stala sa zadnou izbou. V jednom dome bývali dve rodiny, každá v jednej izbe, pitvor a kuchyňa boli spoločné. Základným stavebným materiálom obytných domov a hospodárskych stavieb je drevo. Škáry medzi jednotlivými trámami sú vypchaté machom. Strechy sú strmé sedlové, ukončené štítmi. Na obytných domoch a hospodárskych stavbách tvorí pôvodnú krytinu šindeľ. Väčšina objektov pochádza z polovice 19. a zo začiatku 20. storočia. Datovanie i meno stavebníka domu sa zachovalo na stropných trámoch v izbe vo väčšine domov.


charakteristickým prvkom domov bolo, že komíny nemali vyvedené nad strešnú rovinu, ale boli ukončené na pôjde pieckou z plochých skál, ktorá zachytávala iskry.


v bývalej cirkevnej škole sa v súčasnosti nachádza Malé podbielanské etnografické múzeum. Sú tu vystavené predmety používané v domácnostiach, pri poľnohospodárskych prácach, dokumenty o histórii obce. Ako každá dedina i táto mala kostol. Bol rímskokatolícky a postavili ho v 18. storočí. Jeho súčasťou je i zvon. Pred kostolom je replika vahadlovej studne, ktoré sa v Podbieli používali. Bolo ich tu až 23.

Drevenice tvorili kedysi celú dedinu. V 50. rokoch 20. storočia si však obyvatelia Podbiela začali stavať murované domy, avšak časť drevených sa zachovala do súčasnosti, aby mohli vydať svedectvo minulosti.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. januára 2022, 17:06:26

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór