lista s ornamentom.png

ZÁPADNÉ TATRY - BYSTRÁ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

REGIÓN: ► ORAVA a ZÁPADNÉ TATRY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

2 248 mnm

-

+421 903 548 080

Bystrá Západné Tatry
Bystrá Západné Tatry

Bystrá Západné Tatry
Bystrá Západné Tatry

1/1

BYSTRÁ - je najvyšším vrchom Západných Tatier. Vypína sa nad troma dolinami Račková dolina, ktorá vedie na juhozápad, Bystrá dolina, vedúca od vrcholu na juh a Kamenistá dolina smerujúca na juhovýchod.

icon_STARS 5.0.png
icon_hist_HRAD.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.11.00.37
ZÁPADNÉ TATRY - BYSTRÁ
Bystrá Západné Tatry
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 10:17:33

OTVÁRACIE DOBY

prístupné

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup 

SPRIEVODCA 


Ako sa dá na vrchol Bystrej dostať a čo všetko môžete v jeho okolí vidieť ?


Prístup je možný po žltej značke z Bystrej doliny. Z vrcholu je krásny výhľad na Bystrú dolinu, Pyšné sedlo, Blyšť, do Gáborovej doliny a na poľskú stranu Tatier.

Zaujímavosťou je, že aj keď je Bystrá najvyšším vrcholom celých Západných Tatier, nie je súčasťou hlavného hrebeňa.


Pár tipov pre turistov v oblasti Západných Tatier


Brestovská jaskyňa - 4 km od obce Zuberec. Národná prírodná pamiatka leží v nadmorskej výške 867 m n. m. a patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne na Orave a v Západných Tatrách.


Baranec - s vrcholom 2184 m, čo ho radí na tretie miesto v rebríčku najvyšších vrchov v Západných Tatrách. Samostatný masív je pre svoju dominanciu nad Liptovskou kotlinou nazývaný Štít Liptova.


Plačlivé - s vrcholom 2125 m, nazývaný aj Plačlivô, je jeden z menej známych vrcholov Západných Tatier, ležiaci v hrebeni medzi vrcholmi Baníkov a Ostrý Roháč. Plačlivô sa v minulosti nazývalo aj Plačlivý Roháč.


Sivý vrch - s vrcholom 1805 m, je výrazný a skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni Západných Tatier. Tvoria ho vápence a dolomity. Z vrcholu je zaujímavý kruhový rozhľad.


Ostrý Roháč - s vrcholom 2087 m, je jeden z najznámejších vrcholov Západných Tatier, ležiaci v hrebeni tvorenom vrcholmi Baníkov, Plačlivé a Volovec.


Baníkov - s vrcholom 2178 m, je najvyšší vrch v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Nachádza sa nad Žiarskou, Roháčskou, Bobroveckou a Jaloveckou dolinou.


Klin - s vrcholom 2173 m je vrch v hlavnom hrebeni Západných Tatier medzi Gáborovým a Račkovým sedlom.


Smutné sedlo - s vrcholom 1965 m, výrazný turistický bod v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Sedlo je významným turistickým bodom. Cez sedlo turisti uskutočňujú mnohé výlety do oblasti Roháčov, najmä na Ostrý Roháč, Plačlivé, Volovec, Tri kopy, Hrubú Kopu a Baníkov.


Gáborovo sedlo - s vrcholom 1890 m je široké sedlo v hlavnom hrebeni Západných Tatier medzi masívmi Klina a Blyšťa. Nachádza sa na slovensko-poľskej štátnej hranici. Je ľahko dostupné tak ako zo Slovenska, tak z Poľska.


Račkovo sedlo - s vrcholom 1958 m, široké holé sedlo v hlavnom hrebeni Západných Tatier uzatvárajúce Račkovu dolinu. Nachádza sa na slovensko-poľskej štátnej hranici neďaleko širokého masívu Hrubého vrchu, vtesnané medzi Končistú a mohutný Klin. Pod sedlom sú v ľadovcovom kotle zaujímavé Račkove plesá.


Jamnícke sedlo - s vrcholom 1910 m, je pomerne široké a významné sedlo v hlavnom hrebeni Západných Tatier medzi Ostrým Roháčom a Volovcom.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png