BRATISLAVSKÝ HRAD

SK.01.01.02.47

# 47/99

reg.01.Bratislava

lok.01.Bratislava

gps.48.1421_17.1002

vyd.05.2021

virtuálna zberateľská minca►

XPLÓR eSHOP

REGIÓN: ► ORAVA a ZÁPADNÉ TATRY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

473 mnm

DOLNÝ KUBÍN

+421 915 049 407

icon_STARS 5.0.png

KOSTOL sv. KATARÍNY ALEXANDRIJSKEJ - rímskokatolícky kostol ktorého história siaha do 14. storočia. Neogotický kostol sv. Kataríny Alexandrijskej je dominantou Dolného Kubína. V interiéri kostola sa nachádza vzácny rane renesančný obraz „Mettercie“ zo 16. storočia. Stavba je dnes považovaná za jednu z najkrajších neogotických pamiatok na Slovensku, je to vzácna národná kultúrna pamiatka.

map texture

GoogleEarth

icon_HOME.png

SK.13.03.05

KOSTOL SVÄTEJ KATARÍNY ALEXANDRIJSKEJ DOLNÝ KUBÍN

lista s ornamentom.png

ORAVA - KOSTOL SVÄTEJ KATARÍNY ALEXANDRIJSKEJ DOLNÝ KUBÍN

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

1/8

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

prístupné

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľný

Vstup

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Kostol sa nachádza blízko Hviezdoslavovho námestia, na jeho severnej strane, na Radlinského ulici, pri ktorom sa dá nájsť aj vhodné parkovanie.


Čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


Pôvodný kostol v Dolnom Kubíne bol postavený v roku 1380. Podrobnejšie správy o kostole sú ale až zo 16 storočia, kedy sa na Orave šírila protestantská reformácia. Náboženské ťahanice novoveku mali za následok to, že kostol prechádzal z rúk katolíkov do rúk evanjelikov a naopak. Zásadná zmena v náboženských pomeroch na Orave nastala po roku 1556, kedy sa pánmi Oravy stali Thurzovci, ktorí horlivo šírili nové protestantské náboženstvo na Orave. Po potlačení kuruckých nepokojov v Uhorsku v roku 1709 sa kostol definitívne dostal do správy katolíckej cirkvi.

Opravy a prestavby kostola prebiehali neustále. Požiar v roku 1895 zničil vežu, strechu a vonkajšok. S podporou štedrých veriacich bol však opravený. V roku 2005 bol interiér kostola podrobený generálnej oprave, vďaka ktorej získal terajší vzhľad. V interiéri boli zreštaurované oltáre a sochy, nástenné maľby, obrazy, krížová cesta a lavice a postavený nový obetný stôl.

V kostole sa nachádza aj vzácny, rane renesančný obraz zo 16. storočia s názvom „Mettercie“, ktorý sa tam vrátil po reštaurácii. Obraz tvorí olejomaľba v ktorej strede je zobrazená sediaca sv. Anna a Panna Mária s malým Ježišom, po stranách stoja sv. Fabián a sv. Sebastián.


V Dolnom Kubíne sa nachádza viacero sakrálnych stavieb.


Kostol Povýšenia sv. Kríža na sídlisku Brezovec v Dolnom Kubíne sa začal stavať v roku 1992 za výdatnej finančnej pomoci veriacich mesta a farnosti. Väčšina prác na výstavbe bola realizovaná svojpomocne a dobrovoľníkmi. Stavba má pôdorys osemuholníka a siaha do výšky 37,5 m. Vo veži sú 3 zvony. Kostol je viacúčelový, konajú sa tu rôzne náboženské a kultúrne podujatia.


Evanjelický kostol augsburského vyznania v Dolnom Kubíne začal byť budovaný v roku 1784. Nový pol tonový zvon bol vyrobený v Pešti v roku 1843. Tento zvon sa dochoval do dnešných čias, no koncom 20. storočia praskol a bol nanovo vyhotovený z toho istého materiálu. Po požiari v roku 1893 sa cirkev rozhodla postaviť nový kostol na tom istom mieste.


Bývalá židovská synagóga. Tak ako v iných slovenských mestách, aj v Dolnom Kubíne bola židovská komunita. Židovská náboženská obec bola založená v roku 1770 a o 5 rokov neskôr dala vybudovať na mestskom námestí synagógu s ďalšími objektmi. Mestský požiar v roku 1893 synagógu zničil, no v roku 1901 bola postavená nová v nezmenenej podobe.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Pamiatka UNESCO - Leštiny - Drevený artikulárny kostol v obci Leštiny, Národná kultúrna pamiatka a lokalita Svetového dedičstva UNESCO. Bol tu pokrstený aj Pavol Országh Hviezdoslav.


Pamiatka UNESCO - Tvrdošín - Kostol Všetkých svätých - je rímskokatolícky drevený kostol. Pôvodne pochádza z konca 15. storočia a v 17. storočí bol prestavaný do renesančného slohu. Je najstaršou zachovalou stavebnou pamiatkou mesta.


Rezervácia ľudovej architektúry Podbiel - Ide o dedinku s najzachovalejším pôvodným celkom ľudovej architektúry v strednej Európe. 64 pôvodných dreveníc bolo postavených koncom 19. storočia.


Vodná nádrž Orava - Oravská priehrada - súčasti rovnomenného vodného diela, vybudovaného na sútoku Bielej a Čiernej Oravy.


Slanický ostrov umenia - Po napustení Oravskej priehrady v roku 1953 zostalo nad vodou z 5-ich zatopených osád len návršie s barokovým kostolom. Na tomto ostrovčeku boli nainštalované stále expozície ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR