lista s ornamentom.png

orava - kostol a veža svätého martina trstená

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.11.05.02

kostol-svateho-martina-trstena

.kostol a veža svätého martina trstená
.kostol a veža svätého martina trstená

press to zoom
.kostol a veža svätého martina trstená
.kostol a veža svätého martina trstená

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

611 mnm

trstená

+421 902 038 067

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.11.05.02
orava - kostol a veža svätého martina trstená
.kostol a veža svätého martina trstená
.kostol a veža svätého martina trstená
icon_STARS 5.0.png

kostol a veža svätého martina v trstenej - ide o rímskokatolícky kostol v Trstenej. Je postavený na gotických základoch prvého kamenného kostola. V roku 1641 bol obnovený v renesančnom slohu. Baroková prestavba bola uskutočnená v rokoch 1710 – 1747. Kostol bol ukončený zvýšenou barokovou cibuľovitou vežou.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

dobrovoľné00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa ku kostolu dostanete?


kostol svätého Martina sa nachádza v centre mesta Trstená. Po blízku sa nachádza Turistické informačné centrum.


kúsok z histórie


kostol je trojloďová stavba s rovným zakončením presbytéria a predstavanou vežou. Pôvodný gotický kostol bol zasvätený Panne Márii, ale v roku 1560 sa názov kostola zmenil na kostol Sv. Ducha. Patrón chrámu sv. Martin sa spomína zo začiatku 18. storočia. Historizujúce oltáre a pôvodný organ / v 70.–tych rokoch nahradený novým organom/ pochádzajú od F. Prinotha z Tirolska z roku 1904. V sakristii kostola bol uložený barokový parlamentár z polovice 18. storočia. 


Zo starého barokového zariadenia kostola sa zachovali patronátne lavice z pol. 18. storočia, obraz Kalvárie z 18. storočia, voľné plastiky z 18. storočia , polorustikálna socha Panny Márie z pol. 18. storočia / spomínaný inventár bol umiestnený v podveží a v sklade nad sakristiou /a malá „umbrela„/ okrúhly baldachýnček, ktorý niesol kňaz, keď išiel udeľovať posledné pomazanie /. Umbrela, pochádzajúca z 18. storočia, je ukončená pekným končiarom, na ktorom je reliéf Madony. V komore kostola bol nájdený cenný ľudový betlehem s veľkými figúrkami zo začiatku 19. storočia. Časť z neho sa nachádza v zbierkach Oravskej galérie. Starší obyvatelia mesta si na tento historický klenot určite spomínajú. 


Vstup do ohradeného priestoru pútnického dvora tvorí dvojpodlažná budova s renesančným portálom zo 17. storočia a s dvoma soškami v nikách uložených vo výklenku poschodia , pochádzajúcich z oravskej dielne Belopotockovcov. Budova po prestavbe slúžila pre potreby mestského archívu. Na hradbách pri kaplnke sa nachádza socha sediacej Madony z prelomu 18. a 19. storočia. Chrám počas piatich storočí svojej existencie bol niekoľkokrát reštaurovaný. V roku 1908 bol kostol ozdobený freskami maliara Blaškoviča - Bátoriho. Z čias opravy sú aj farebné okná s uhorskými svätcami a nové oltáre.


veža


samotná veža bola ku kostolu pristavaná v 17. storočí a nemala vždy takú podobu aká je v súčasnosti. Počas 2. sv. vojny však bola zostrelená jej drevená nadstavba aj s vnútrajškom a pri jej obnove pribudli k hlavnej veži aj štyri malé vežičky. Novú vežu navrhol a dal zhotoviť stavebný inžinier Ormay, rodák z Trstenej. Jednotlivé diely veže a vežičiek priviezol a po osadení ich obložili kameninou. Celková výška veže je 49 m, výška úrovne balkóna je 26,5 m. Vo vnútri veže sa nachádza pôvodný mechanizmus hodín pochádzajúci z roku 1949. Zvonicu veže tvoria štyri zvony, ktoré boli liate pri Brne v roku 1947. Najväčší zvon váži 1,6 tony a je zasvätený sv. Martinovi. Najmenší zvon, tzv. „Umieráčik“, je zasvätený sv. Jozefovi a váži len 190 kg.


súčasťou veže sú dve výstavné podlažia. Návštevníci si môžu okrem úchvatného výhľadu z balkóna veže pozrieť nielen zvonicu, či hodinový mechanizmus, ale aj rôzne výstavy. Medzi atraktívne expozície inštalované vo veži patrila napr. „Výstava sakrálneho umenia Hornej Oravy“ a „Život v starej Trstenej“. Tieto výstavy návštevníkom pripomínajú tradície a históriu mesta. Jednou zo stálych expozícií sú historické fotografie mesta Trstená a v najvyššie dostupnej časti veže sa nachádzajú erby významných zemianskych rodín Oravy. Nad dverami, ktoré smerujú na vonkajší výhľad sa nachádza vyobrazenie pečate mesta Trstená a erb Oravy. Dosiaľ posledná rekonštrukcia interiéru veže prebehla v roku 2011, kedy bolo opravené schodište a elektrické osvetlenie. Rekonštrukciu zrealizovalo mesto Trstená v spolupráci s farským úradom v Trstenej cez projekt „Propagácia sakrálneho umenia hornej Oravy“. Slávnostné otvorenie veže sa uskutočnilo 2.októbra 2011. Od tohto termínu je veža prístupná širokej verejnosti.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. januára 2022, 17:13:17

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór