lista s ornamentom.png

ORAVA - KOSTOL SVÄTEJ ANNY ORAVSKÁ LESNÁ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_HOME.png

SK.11.00.19

KOSTOL SVÄTEJ ANNY ORAVSKÁ LESNÁ

REGIÓN: ► ORAVA a ZÁPADNÉ TATRY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

782 mnm

-

+421 43 5593 122

Kostol svätej Anny Oravská Lesná
Kostol svätej Anny Oravská Lesná

Kostol svätej Anny Oravská Lesná
Kostol svätej Anny Oravská Lesná

1/1

KOSTOL SVÄTEJ ANNY ORAVSKÁ LESNÁ - rímskokatolícky kostol, je jedným z najkrajších kostolov v celom regióne, pochádza zo začiatku 20. storočia. Kostol má 2 vchody, je postavený v secesnom štýle a je zasvätený svätej Anne.

icon_STARS 5.0.png
icon_hist_HRAD.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.11.00.19
ORAVA - KOSTOL SVÄTEJ ANNY ORAVSKÁ LESNÁ
Kostol svätej Anny Oravská Lesná
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 9:21:04

OTVÁRACIE DOBY

prístupné

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné

Vstupné

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Ak už budete v Oravskej Lesnej kostol nemôžete minúť. Dominanta obce stojí na námestí oproti kultúrnemu domu, kde je aj zastávka autobusu. Ak ste autom tak máte na námestí možnosť zaparkovať.


Čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


Kostol je postavený v secesnom štýle. Začal sa stavať v roku 1910 a dokončený bol v roku 1914. Tento chrám jedinečným spôsobom spája drevo, kameň a murivo. Projekty vypracovali inžinieri z Budapešti , drevárske práce robili tesári z južnej Moravy, spracovávali miestne drevo a murári boli z Liptova. Hlavné kamene na stĺpy boli dovážané vlakom do Oravského Podzámku. Kostol je dlhý 40 m. Má kapacitu 550 miest na sedenie a pojme aj viac ako 1500 ľudí. Vo veži vysokej 37 metrov sú umiestnené 4 zvony.

Interiér kostola je vytvorený jedinečným spojením dreva, kameňa a muriva. Hlavný oltár zobrazuje sv. Annu so svojou dcérou Máriou.


Pár tipov pre turistov v okolí


Oravská lesná železnica - jedna z mála zachovaných úzkorozchodných úvraťových železníc na svete. Ide o unikátnu technickú pamiatku, pôvodne slúžila na zvážanie dreva. Dnes patrí medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie Oravy. Zo stanice Tanečník, kde môžete parkovať a pozrieť si depo pre lokomotívy a vozne, vedie trať v dĺžke 3 kilometre na vrcholovú stanicu Sedlo Beskyd. Tu môžete vybehnúť na vyhliadkovú vežu neďaleko stanice a popozerať si krásne panorámy oravskej prírody.


Skanzen a historická železnica Vychylovka - vzácne pamiatky ľudovej architektúry prenesené z dnes už neexistujúcich kysuckých obcí Riečnica a Harvelka. Pozrite si zrubové obytné domy, hospodárske budovy ako maštaľ, ovčín či stodola. Nájdete tu aj tradičnú dedinskú krčmičku, murovanú kaplnku, cintorín a tiež technické stavby ako vodný mlyn či píla.

Integrálnou súčasťou skanzenu je veľmi atraktívna historická lesná úvraťová železnica HLÚŽ. Ide o funkčne obnovenú časť bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice. Tunajší úvraťový systém je jedným z dvoch dodnes zachovaných v celej Európe.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png