top of page
kostol svätej anny oravská lesná

kostol svätej anny oravská lesná

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

782 mnm

-

+421 43 5593 122

.kostol svätej anny oravská lesná - rímskokatolícky kostol, je jedným z najkrajších kostolov v celom regióne, pochádza zo začiatku 20. storočia. Kostol má 2 vchody, je postavený v secesnom štýle a je zasvätený svätej Anne.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca 


ako sa dá ku kostolu dostať ?


ak už budete v Oravskej Lesnej kostol nemôžete minúť. Dominanta obce stojí na námestí oproti kultúrnemu domu, kde je aj zastávka autobusu. Ak ste autom tak máte na námestí možnosť zaparkovať.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


kostol je postavený v secesnom štýle. Začal sa stavať v roku 1910 a dokončený bol v roku 1914. Tento chrám jedinečným spôsobom spája drevo, kameň a murivo. Projekty vypracovali inžinieri z Budapešti , drevárske práce robili tesári z južnej Moravy, spracovávali miestne drevo a murári boli z Liptova. Hlavné kamene na stĺpy boli dovážané vlakom do Oravského Podzámku. Kostol je dlhý 40 m. Má kapacitu 550 miest na sedenie a pojme aj viac ako 1500 ľudí. Vo veži vysokej 37 metrov sú umiestnené 4 zvony.

Interiér kostola je vytvorený jedinečným spojením dreva, kameňa a muriva. Hlavný oltár zobrazuje sv. Annu so svojou dcérou Máriou.


pár tipov pre turistov v okolí


oravská lesná železnica - jedna z mála zachovaných úzkorozchodných úvraťových železníc na svete. Ide o unikátnu technickú pamiatku, pôvodne slúžila na zvážanie dreva. Dnes patrí medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie Oravy. Zo stanice Tanečník, kde môžete parkovať a pozrieť si depo pre lokomotívy a vozne, vedie trať v dĺžke 3 kilometre na vrcholovú stanicu Sedlo Beskyd. Tu môžete vybehnúť na vyhliadkovú vežu neďaleko stanice a popozerať si krásne panorámy oravskej prírody.


skanzen a historická železnica Vychylovka - vzácne pamiatky ľudovej architektúry prenesené z dnes už neexistujúcich kysuckých obcí Riečnica a Harvelka. Pozrite si zrubové obytné domy, hospodárske budovy ako maštaľ, ovčín či stodola. Nájdete tu aj tradičnú dedinskú krčmičku, murovanú kaplnku, cintorín a tiež technické stavby ako vodný mlyn či píla.


integrálnou súčasťou skanzenu je veľmi atraktívna historická lesná úvraťová železnica HLÚŽ. Ide o funkčne obnovenú časť bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice. Tunajší úvraťový systém je jedným z dvoch dodnes zachovaných v celej Európe.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. apríla 2023, 12:02:34

bottom of page