top of page
oravská priehrada

oravská priehrada

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

596 mnm

-

+421 902 038 067

.oravská priehrada - sa nachádza na sútoku Bielej a Čiernej Oravy a svojou rozlohou 35 kilometrov štvorcových je najväčšou vodnou plochou na Slovensku. Ľudia z Námestova hovoria, že je tu na Slovensku najviac hviezd na nebi a západ slnka je krajší ako pri mori. Jej atraktivita spočíva vo využití rôznych druhov vodných športov. Môžete vyskúšať vodný bicykel, člnkovanie, vodné lyžovanie, windsurfing, či jachting i jazdu na motorovom člne. Pokiaľ budete mať vody dosť, do okolitej prírody môžete ísť na túru, na huby, alebo len relaxovať.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca 


vodnú nádrž Oravská priehrada isto neprehliadnete keď prídete do mesta Námestovo. Zaparkovať môžete pod kostolom alebo pri potravinách. Miest na parkovanie pri priehrade je mnoho. Do Námestova sú dobré aj autobusové spoje ak sa rozhodnete prísť bez auta.


stavbu priehrady sprevádzali rôzne problémy


oravskú priehradu vybudovali ako ochranu pred častými povodňami. Zatopila päť obcí – Oravské Hámre, Lavkovo, Osadu, Ústie a Slanicu. Čiastočne aj Bobrov a takmer dve tretiny historickej časti Námestova. Aké bolo mesto predtým, vidieť na obraze, ktorý sa nachádza na chóre námestovského kostola. Priehradu budovali 12 rokov a sprevádzali ju rôzne problémy. Najskôr geologického charakteru, keď už do vyhotovených betónových základov začala z podložia prenikať minerálna slaná voda. Rozleptávala, čo už bolo hotové.


potom výstavbu priehrady na čas prerušila druhá svetová vojna. Dielo dokončili až v roku 1953, kedy uviedli do činnosti prvú turbínu. Protipovodňové opatrenie chráni oravský región, zároveň je zdrojom energie a v neposlednom rade i turistickým centrom hornej Oravy. Na južnom a juhovýchodnom brehu priehrady okolo hlavnej dopravnej komunikácie sa nachádzajú letné strediská rekreácie a športu.


zaujímavosti a tipy


pri návšteve Oravskej priehrady by ste nemali vynechať plavbu výletnou loďou na Slanický ostrov, ktorý je pozostatkom jednej zo zatopených obcí - Slanice. Na ostrovčeku sa nachádza kostol Povýšenia sv. Kríža, v ktorom je výstavná sieň tradičnej ľudovej plastiky a maľby. Diela zozbierané z celého Slovenska boli vytvorené v 14. až 20. storočí. V kaplnke, ktorá kedysi slúžila ako hrobka rodiny Klinovských, jednej z najmajetnejších a najvýznamnejších rodín v tejto oblasti, je výstava o zatopených obciach. Pred kaplnkou je socha Antona Bernoláka, prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny, rodáka zo Slanice, ktorá pôvodne stála pred jeho rodným domom. V exteriéri je lapidárium oravskej kamenárskej tvorby. Počas plavby loďou sa vám naskytne krásny výhľad na Západné Tatry či na Babiu horu.


toto zaujímavé vodné dielo a vyhľadávaný cieľ turistov je motívom aj poštovej známky, ktorú vydala Slovenská pošta v emisnom rade Technické pamiatky.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. apríla 2023, 12:03:32

bottom of page