top of page
oravský skanzen zuberec

oravský skanzen zuberec

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

867 mnm

zuberec

+421 43 539 5149

.oravský skanzen v zubereci brestovej - pri návšteve múzea v prírode dýchne na vás história a prechádzka pomedzi roľnícke obydlia, typické oravské drevenice, historický drevený mlyn či drevený kostol vo vás zanechá pocit stále živej dediny. Expozícia odzrkadľujúca architektúru a život ľudí v minulosti je doplnená o agro a zoo expozíciu. Múzeum je otvorené celoročne.

.otváracie doby

.poplatok za vstup


08:00 - 15:3008:00 - 17:00

08:00 - 18:00

okt - máj 

utorok - nedeľa 


pondelok - nedeľa

jún, sep

júl - aug

7,00 €

3,50 €

5,00 €

zadarmo

dospelí 

deti 6-17r, zťp

študenti, seniori

deti 0-6r 

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup


múzeum Oravskej dediny sa nachádza neďaleko obce Zuberec na severozápadnom úpätí Západných Tatier na území Tatranského národného parku. Auto môžete parkovať pri skanzene. Ak cestujete autobusom hľadajte zastávku Zuberec - Brestová. Od zastávky je to len 400 m a ste v cieli. Len pár metrov sa nachádza ďalšia zaujímavosť na Orave a to Brestovská jaskyňa, ktorá je ako jediná jaskyňa sprístupnená na Orave.


vznik skanzenu a čo všetko uvidíte


skanzen začal vznikať v roku 1967 na území pasienkov. Postupne sa tu zozbierali domy z rôznych častí Oravy. Väčšinu múzeum odkúpilo od ich majiteľov, rozobralo, previezlo a nanovo postavilo v areáli skanzenu. Takmer dve tretiny domov sú originálne, zvyšok vybudovali ako kópie pôvodných stavieb. V súčasnosti sa tu nachádza 54 stavebných objektov tradičnej oravskej architektúry na ploche 8 hektárov.


medzi najvýznamnejšie objekty skanzenu patrí drevený kostol svätej Alžbety zo Zábreže s maľovanými ornamentmi. Pochádza z 15. storočia. Vznikol ako filiálka kostola vo Veličnej a dnes je súčasťou skanzenu v Zuberci. Zmenšenú Oravu rozdeľuje potok na hornú a dolnú. Na Zamagurskej ulici z hornej Oravy stoja domčeky tesne pri sebe. Majú lomené štíty šindľových striech s rozlične vyrezávanými typmi otvorov. Každý dom bol vysvätený. Verilo sa, že prah domu je hranica medzi posvätným a nečistým, čo vládlo vonku. Murovanými stavbami v múzeu sú sýpky. Ľudia v nich skladovali potraviny. Murovaná je aj plátenícka kúria z roku 1790.


na Dolnooravskom rínku sú domy, ktoré gazdovia mazali hlinou. Malo im to zabezpečiť teplo a ochranu pred ohňom. Nájdete tu aj barokovú zvonicu i zemiansku kúriu z Vyšného Kubína. V jej zadnej časti bola súkromná latinská škola. Učil sa v nej básnik Pavol Országh Hviezdoslav. Nechýbajú ani technické stavby ako je vodný mlyn či hrnčiarska pec.


zaujímavosti


históriou dýchajúce prostredie prilákalo aj mnohých filmárov. Nakrúcali tu rozprávku Šťastný smolař, celovečerný film Láska na vlásku či Sedem zhavranelých bratov a Tanec medzi črepinami režiséra Mareka Ťapáka.


počas celého roka sa tu koná množstvo podujatí. V zime je zaujímavá večerná prehliadka múzea za svetla lampášov s posedením pri ľudovej hudbe a veselými príhodami zo života Oravcov. Počas letnej turistickej sezóny je pripravený bohatý program. Najznámejšie sú Podroháčske folklórne slávnosti, ale zaujímavé je aj predvádzanie remeselného spracovania materiálov či ukážky spracovania vlny, výroby súkna a ľudového odevu.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. apríla 2023, 12:03:06

bottom of page