top of page
račkove plesá

račkove plesá

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1 702 mnm

-

+421 903 548 080

.račkove plesá - pôvabné ľadovcové jazierka, ktoré sa nachádzajú v krásnom prostredí vyhľadávanej Račkovej doliny v Západných Tatrách.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

uzávera

jún - okt

nov - máj

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca 


ako sa dá k plesám dostať ?


račková dolina je dlhá viac ako 5 km, leží na južnej strane Západných Tatier. Preteká ňou potok Račková. Okolie Račkových plies je najkrajšia časť doliny. Ich počet je závislý na množstve dostupnej vody. To rozhoduje o tom či sa v jeho hornej časti vytvoria dve alebo tri plesá. Z nich potom vyteká potok, ktorý poskytuje vodu pre Račkov vodopád. Vyšné Račkovo pleso je hlboké až 10 m, Nižné pleso má dno hĺbku iba 1,5 m. Pri nedostatku vody sa pleso rozdelí na dve, to druhé sa potom volá Suché.


vstupný bod do Račkovej doliny v nadmorskej výške 960 m n. m. je vstupom aj do Jamnickej doliny a je to Prybilina. Doliny oddeľuje hrebeň Otrhance s vrchmi Nižná Magura 1921 m, Vyšná Magura 2093 m a Jakubiná 2194 m. Dolina sa pri plesách rozdeľuje.


jedna trasa vedie cez Račkovo sedlo ku kotline pod vrchom Končistá 2071m na Slovensko-Poľských hraniciach, kde sa nachádzajú aj Račkove plesá. Pre milovníkov vysokohorskej turistiky v Račkovej doliny, je príťažlivý vrchol s výškou 2173 m nazývaný Klin, ktorý vypadá ako klin vrazený medzi Račkovu a Gáborovu dolinu, ktorý ponúka množstvo okúzľujúcich panoramatických výhľadov na celý región. Vidno z neho Západné, Vysoké Tatry vrátane ich poľskej časti, Nízke Tatry, Oravské Beskydy a tiež aj Slovenské rudohorie.


druhá trasa vedie 2 km dlhou Gáborovou dolinou nad ktorou sa vypína vrch Sivá veža 1945 m a máte dostupné Gáborove sedlo 1890 m alebo Bystré sedlo 1960 m. Chodník ďalej pokračuje na Blyšť 2169 m a na najvyšší vrch Západných Tatier vrch Bystrá 2248 m..pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. apríla 2023, 12:02:43

bottom of page