lista s ornamentom.png

ZÁPADNÉ TATRY - RAČKOVE PLESÁ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_HOME.png

SK.11.00.33

RAČKOVE PLESÁ

REGIÓN: ► ORAVA a ZÁPADNÉ TATRY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

1 702 mnm

-

+421 903 548 080

Račkove plesá Západné Tatry
Račkove plesá Západné Tatry

Račkove plesá Západné Tatry
Račkove plesá Západné Tatry

1/1

RAČKOVE PLESÁ - pôvabné ľadovcové jazierka, ktoré sa nachádzajú v krásnom prostredí vyhľadávanej Račkovej doliny v Západných Tatrách.

icon_STARS 5.0.png
icon_hist_HRAD.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.11.00.33
ZÁPADNÉ TATRY - RAČKOVE PLESÁ
Račkove plesá Západné Tatry
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 10:15:33

OTVÁRACIE DOBY

prístupné

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA 


Ako sa dá k plesám dostať ?


Račková dolina je dlhá viac ako 5 km, leží na južnej strane Západných Tatier. Preteká ňou potok Račková. Okolie Račkových plies je najkrajšia časť doliny. Ich počet je závislý na množstve dostupnej vody. To rozhoduje o tom či sa v jeho hornej časti vytvoria dve alebo tri plesá. Z nich potom vyteká potok, ktorý poskytuje vodu pre Račkov vodopád. Vyšné Račkovo pleso je hlboké až 10 m, Nižné pleso má dno hĺbku iba 1,5 m. Pri nedostatku vody sa pleso rozdelí na dve, to druhé sa potom volá Suché.

Vstupný bod do Račkovej doliny v nadmorskej výške 960 m n. m. je vstupom aj do Jamnickej doliny a je to Prybilina. Doliny oddeľuje hrebeň Otrhance s vrchmi Nižná Magura 1921 m, Vyšná Magura 2093 m a Jakubiná 2194 m. Dolina sa pri plesách rozdeľuje.

Jedna trasa vedie cez Račkovo sedlo ku kotline pod vrchom Končistá 2071m na Slovensko-Poľských hraniciach, kde sa nachádzajú aj Račkove plesá. Pre milovníkov vysokohorskej turistiky v Račkovej doliny, je príťažlivý vrchol s výškou 2173 m nazývaný Klin, ktorý vypadá ako klin vrazený medzi Račkovu a Gáborovu dolinu, ktorý ponúka množstvo okúzľujúcich panoramatických výhľadov na celý región. Vidno z neho Západné, Vysoké Tatry vrátane ich poľskej časti, Nízke Tatry, Oravské Beskydy a tiež aj Slovenské rudohorie.

Druhá trasa vedie 2 km dlhou Gáborovou dolinou nad ktorou sa vypína vrch Sivá veža 1945 m a máte dostupné Gáborove sedlo 1890 m alebo Bystré sedlo 1960 m. Chodník ďalej pokračuje na Blyšť 2169 m a na najvyšší vrch Západných Tatier vrch Bystrá 2248 m.


Pár tipov pre turistov v oblasti Západných Tatier


Brestovská jaskyňa - vzdušnou čiarou 7 km, 4 km od obce Zuberec. Národná prírodná pamiatka leží v nadmorskej výške 867 m n. m. a patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne na Orave a v Západných Tatrách.


Smutné sedlo - s vrcholom 1965 m, výrazný turistický bod v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Sedlo je významným turistickým bodom. Cez sedlo turisti uskutočňujú mnohé výlety do oblasti Roháčov, najmä na Ostrý Roháč, Plačlivé, Volovec, Tri kopy, Hrubú Kopu a Baníkov.


Ostrý Roháč - s vrcholom 2087 m, je jeden z najznámejších vrcholov Západných Tatier, ležiaci v hrebeni tvorenom vrcholmi Baníkov, Plačlivé a Volovec.


Plačlivé - s vrcholom 2125 m, nazývaný aj Plačlivô je jeden z menej známych vrcholov Západných Tatier, ležiaci v hrebeni medzi vrcholmi Baníkov a Ostrý Roháč. Plačlivô sa v minulosti nazývalo aj Plačlivý Roháč.


Baníkov - s vrcholom 2178 m, je najvyšší vrch v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Nachádza sa nad Žiarskou, Roháčskou, Bobroveckou a Jaloveckou dolinou.


Baranec - s vrcholom 2184 m, čo ho radí na tretie miesto v rebríčku najvyšších vrchov v Západných Tatrách. Samostatný masív je pre svoju dominanciu nad Liptovskou kotlinou nazývaný Štít Liptova.


Sivý vrch - s vrcholom 1805 m, je výrazný a skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni Západných Tatier. Tvoria ho vápence a dolomity. Z vrcholu je zaujímavý kruhový rozhľad.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png