top of page
roháčske plesá

roháčske plesá

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1 714 mnm

-

+421 903 548 080

.roháčske plesá - na Roháčoch sa matka príroda poriadne vyhrala. Vymodelovala strmé skalné štíty, trávnaté masívy, s trblietavými priezračnými plesami, ktoré sú uložené v terasách nad sebou. Náučný chodník okolo Roháčskych plies patrí k najkrajším a najpopulárnejším túram v Západných Tatrách.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

uzávera

jún - okt

nov - máj

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca 


trasa


samotná Roháčska dolina má profil v tvare písmena „U“, ktorý vytvoril 12 km dlhý ľadovec. Dolina sa považuje za najpestrejšie údolie Západných Tatier. V jej spodnej časti sa nachádza východiskový bod turistických túr po Roháčoch – chata Zverovka. Tu môžete zaparkovať na platenom parkovisku. Najznámejšou trasou je Náučný chodník k Roháčskym plesám. Je to populárny cieľ množstva návštevníkov, a prechod k nim nie je až tak náročný. Náučný chodník je otvorený iba v čase od 31. 6. do 1. 11. Túra sa začína pri chate Zverovka a pokračuje sa po zelenej turistickej značke. Ide o stredne náročnú celodennú trasa vhodnú aj pre rodiny s deťmi. Celá trasa je dobre označená značkami a udržiavaným chodníkom. Približne po 30 minútach chôdze sa objaví vodopád. Počas celej túry budete mať nádherný výhľad na okolité hrebene a vrcholky. K samotných horným dvom plesám je to ešte približne hodinka ťažkého ale panoramaticky prekrásneho strmého stúpania. Po obhliadke vrchných dvoch plies sa pokračuje po chodníku klesaním k ďaľším štyrom plesám.


o Roháčskych plesách


vďaka ľadovcovému pôvodu Roháčskej doliny sa tu zachovala sústava jazierok, plies. Ide o plesá s jedinečnosťou umiestnenia. Sú totiž podstatne nižšie ako iné plesá vo Vysokých Tatrách. Nebudeme ďaleko od pravdy ak povieme, že v tak malých nadmorských výškach a zachovalom stave sa takéto povrchové tvary ľadovcového pôvodu nenájdeme, a ani sa nezachovali nikde v Európe. Roháčskych plies je celkovo šesť. Nie sú pomenované, označujú sa iba radovými číselnými prívlastkami ako Prvé, ktoré je najväčšie a nachádza sa v dolnej časti. Horné alebo štvrté je umiestnené v najvyššie a zároveň najhlbšie položenom bode náučného chodníka. Druhé a tretie sú tesne nad sebou. Vyznačujú sa terasovitým rozložením. Plesá sú rozmiestnené vo výškovom pásme 1562 až 1718 metrov nad morom. Týmto sa radia medzi najnižšie položené plesá v rámci celej Európy. Najväčšie a zároveň aj najspodnejšie Prvé Roháčske pleso zaberá plochu 2,22 hektára a dosahuje hĺbku 6,5 metra. Stojac v malebnej kotline roháčskych plies je turista obklopení velikánmi ako sú vrchy Volovec, Ostrý Roháč, Plačlivé, Tri Kopy a Baníkov. Všetky kopce a ich názvy si môžete pozrieť na tabuli Náučného chodníka. Odporúčame si ho odfotiť a počas túry zisťovať aký vrchol vidíte.


povesť


povesť hovorí o smutnom osude ženy, ktorá prišla o svojho muža a dvoch synov, ktorých jej zobrala Poludnica. Žena sedela a plakávala na hrobmi jej milovaných dovtedy, kým sa nepremenila na žulovú horu. Slzy, ktoré stekali naplnili plesá.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. apríla 2023, 12:02:43

bottom of page