lista s ornamentom.png

ZÁPADNÉ TATRY - ROHÁČSKE PLESÁ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_HOME.png

SK.11.00.23

ROHÁČSKE PLESÁ

REGIÓN: ► ORAVA a ZÁPADNÉ TATRY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

1 714 mnm

ROHÁČE

+421 903 548 080

Roháčske plesá Západné Tatry
Roháčske plesá Západné Tatry

Roháčske plesá Západné Tatry
Roháčske plesá Západné Tatry

1/1

ROHÁČSKE PLESÁ - na Roháčoch sa matka príroda poriadne vyhrala. Vymodelovala strmé skalné štíty, trávnaté masívy, s trblietavými priezračnými plesami, ktoré sú uložené v terasách nad sebou. Náučný chodník okolo Roháčskych plies patrí k najkrajším a najpopulárnejším túram v Západných Tatrách.

icon_STARS 5.0.png
icon_hist_HRAD.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.11.00.23
ZÁPADNÉ TATRY - ROHÁČSKE PLESÁ
Roháčske plesá Západné Tatry
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

25. mája 2021, 21:56:14

OTVÁRACIE DOBY

sprístupnené

uzávera

Jún - Október

November - Máj 

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup 

SPRIEVODCA


Trasa


Samotná Roháčska dolina má profil v tvare písmena „U“, ktorý vytvoril 12 km dlhý ľadovec. Dolina sa považuje za najpestrejšie údolie Západných Tatier. V jej spodnej časti sa nachádza východiskový bod turistických túr po Roháčoch – chata Zverovka. Tu môžete zaparkovať na platenom parkovisku. Najznámejšou trasou je Náučný chodník k Roháčskym plesám. Je to populárny cieľ množstva návštevníkov, a prechod k nim nie je až tak náročný. Náučný chodník je otvorený iba v čase od 31. 6. do 1. 11. Túra sa začína pri chate Zverovka a pokračuje sa po zelenej turistickej značke. Ide o stredne náročnú celodennú trasa vhodnú aj pre rodiny s deťmi. Celá trasa je dobre označená značkami a udržiavaným chodníkom. Približne po 30 minútach chôdze sa objaví vodopád. Počas celej túry budete mať nádherný výhľad na okolité hrebene a vrcholky. K samotných horným dvom plesám je to ešte približne hodinka ťažkého ale panoramaticky prekrásneho strmého stúpania. Po obhliadke vrchných dvoch plies sa pokračuje po chodníku klesaním k ďaľším štyrom plesám.


O Roháčskych plesách


Vďaka ľadovcovému pôvodu Roháčskej doliny sa tu zachovala sústava jazierok, plies. Ide o plesá s jedinečnosťou umiestnenia. Sú totiž podstatne nižšie ako iné plesá vo Vysokých Tatrách. Nebudeme ďaleko od pravdy ak povieme, že v tak malých nadmorských výškach a zachovalom stave sa takéto povrchové tvary ľadovcového pôvodu nenájdeme, a ani sa nezachovali nikde v Európe. Roháčskych plies je celkovo šesť. Nie sú pomenované, označujú sa iba radovými číselnými prívlastkami ako Prvé, ktoré je najväčšie a nachádza sa v dolnej časti. Horné alebo štvrté je umiestnené v najvyššie a zároveň najhlbšie položenom bode náučného chodníka. Druhé a tretie sú tesne nad sebou. Vyznačujú sa terasovitým rozložením. Plesá sú rozmiestnené vo výškovom pásme 1562 až 1718 metrov nad morom. Týmto sa radia medzi najnižšie položené plesá v rámci celej Európy. Najväčšie a zároveň aj najspodnejšie Prvé Roháčske pleso zaberá plochu 2,22 hektára a dosahuje hĺbku 6,5 metra. Stojac v malebnej kotline roháčskych plies je turista obklopení velikánmi ako sú vrchy Volovec, Ostrý Roháč, Plačlivé, Tri Kopy a Baníkov. Všetky kopce a ich názvy si môžete pozrieť na tabuli Náučného chodníka. Odporúčame si ho odfotiť a počas túry zisťovať aký vrchol vidíte.

Povesť

Povesť hovorí o smutnom osude ženy, ktorá prišla o svojho muža a dvoch synov, ktorých jej zobrala Poludnica. Žena sedela a plakávala na hrobmi jej milovaných dovtedy, kým sa nepremenila na žulovú horu. Slzy, ktoré stekali naplnili plesá.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png