top of page
roháčský vodopád

roháčský vodopád

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1 340 mnm

-

+421 903 548 080

.roháčský vodopád - pred očami návštevníkov ukrytý najväčší vodopád v Západných Tatrách. Je viac ako 20 metrov vysoký, nachádzajúci sa na Studenom potoku v blízkosti Roháčskych plies. Nepochybne je tento vodopád najpôsobivejší počas zimných mesiacov a začiatkom jari. Okolím Roháčskych plies vedie náučný chodník, ktorý návštevníkov zavedie aj k Roháčskemu vodopádu.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca 


patrí k najväčším vodopádom Západných Tatier. Tento skvost zdobí i tak krásne pohorie na Orave. Návštevu vodopádu je možné skombinovať aj s prechádzkou k Roháčskym plesám a turistikou na iných vrchoch Západných Tatier.


trasa


roháčsky vodopád a plesá patria do Tatranského národného parku. Okrem tejto významnej ochrany, sú súčasťou aj Národnej prírodnej rezervácie Roháčske plesá.


východiskový bod túry sa nachádza pri chate Zverovka vedľa obce Zuberec. Tu sa nachádza platené parkovisko. Nájdete aj bezplatné parkovanie, ale to si musíte privstať aby ste našli ešte voľné miesta. Asfaltová cesta vedie po červenej turistickej značke až k rozcestníku Adamcuľa, kde sa ďalej pokračuje po modrej. Časom je stúpanie strmšie. Následne sa dostávame k odbočke na Roháčsky vodopád, nachádza sa tu drevený mostík. Po pár metroch už uvidíte vodopád v celej svojej kráse. Zaujímavosťou túry, že chodník k vodopádu klesá cez terasovité terénne stupne v pásme kosodreviny a postupne schádza do zóny ihličnatého lesa.


zaujímavosť


roháčsky vodopád sa týči vo výške 1340 m n.m. a pretečie ním približne 900 litrov vody za jednu sekundu. Vodopád vytvára Studený potok - Vyšný vodopád a Nižný vodopád kaskádového tvaru.


silueta Vyšného Roháčskeho vodopádu je obklopená smrekovým lesom, nad strmým, skalnatým korytom Studeného potoka. Je možnosť strmým svahom zbehnúť priamo pod padajúcu vodu.


vo väčšine turistických máp je uvádzaný len Vyšný Roháčsky vodopád pod názvom Roháčsky vodopád. Dôvodom je, že prístup k tomuto vodopádu je jednoduchší, a nepochybne svojou mohutnosťou je aj výraznejší oproti Nižnému. Údaje o jeho výške sa rozchádzajú. Uvádzajú sa v rozpätí 18-23 metrov, napriek tomu z pohľadu výšky patrí na prvé miesto Západných Tatier. Vyšný Roháčsky vodopád má glaciálny pôvod, s čiastkovou vodnou eróziou. Prúd Studeného potoka prepadáva cez hornú skalnú hranu koryta vodopádu, ktorá po dopadnutí na dno sa triešti na veľkých grandioritových balvanoch. Druhý, Nižný Roháčsky vodopád sa nachádza približne 100 metrov pod Vyšným. Je nevýrazný, ale o to viac zaujímavý svojim kaskádovým charakterom, dlhým približne 20 metrov. Návšteva tejto časti vodopádu nie je vôbec jednoduchá, ba priam nebezpečná, keďže vedie strmým prechodom okolo koryta Studeného potoka. Dno vodopádu, respektíve potoka, je vyplnené objemnými kameňmi i množstvom starých smrekových kmeňov, ktoré spolu s vegetáciou dokresľujú malebný pohľad na vodopád.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. apríla 2023, 12:02:43

bottom of page