lista s ornamentom.png

ZÁPADNÉ TATRY - SALATÍN

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

REGIÓN: ► ORAVA a ZÁPADNÉ TATRY

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

1 630 mnm

-

+421 903 548 080

Salatín Západné Tatry
Salatín Západné Tatry

Salatín Západné Tatry
Salatín Západné Tatry

1/1

SALATÍN - vrch, ktorý s výškou 2048 m, je najvyšší končiar v severozápadnej časti Nízkych Tatier. Vypína sa medzi Bobroveckou a Roháčskou dolinou. Poskytuje nádherný kruhový výhľad na Liptovskú kotlinu, na hrebene Nízkych Tatier, na Veľkú a Malú Fatru. Turistami veľmi hodnotený a preto aj často navštevovaný vrch.

icon_STARS 5.0.png
icon_hist_HRAD.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.11.00.31
ZÁPADNÉ TATRY - SALATÍN
Salatín Západné Tatry
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 10:17:10

OTVÁRACIE DOBY

prístupné

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup 

SPRIEVODCA 


Ako sa dá na západotatranský Salatín dostať ?


Západotatranský vrch Salatín stojí juhovýchodne od Zuberca, medzi Brestovou a Baníkovom. Na jeho vrchol vedie viacero značkovaných chodníkov, treba sa pred túrou zorientovať a vybrať si. Jedna z možností je po zelenej značke z doliny Parichvost. Druhá možnosť je z Kvačian po červenej značke cez Sivý vrch a Brestovú. Ďalšia trasa začína v Liptovskej Osade a pokračuje cez Liptovskú Lúžnu popod Maguru do Ráztockého sedla a odtiaľ priamo na vrchol Salatína. Východiskom túr na Salatín môže byť Zverkovka, Jalovec či Huty. Pripravte sa že cestou natrafíte na množstvo zveri a ak budete mať šťastie uvidíte aj medvede, diviaky alebo vlkov.


Pár tipov pre turistov v oblasti Západných Tatier


Brestovská jaskyňa - vzdušnou čiarou 7 km od Salatínu, 4 km od obce Zuberec. Národná prírodná pamiatka leží v nadmorskej výške 867 m n. m. a patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne na Orave a v Západných Tatrách.


Ostrý Roháč - s vrcholom 2087 m, je jeden z najznámejších vrcholov Západných Tatier, ležiaci v hrebeni tvorenom vrcholmi Baníkov, Plačlivé a Volovec.


Plačlivé - s vrcholom 2125 m, nazývaný aj Plačlivô je jeden z menej známych vrcholov Západných Tatier, ležiaci v hrebeni medzi vrcholmi Baníkov a Ostrý Roháč. Plačlivô sa v minulosti nazývalo aj Plačlivý Roháč.


Baníkov - s vrcholom 2178 m, je najvyšší vrch v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Nachádza sa nad Žiarskou, Roháčskou, Bobroveckou a Jaloveckou dolinou.


Baranec - s vrcholom 2184 m, čo ho radí na tretie miesto v rebríčku najvyšších vrchov v Západných Tatrách. Samostatný masív je pre svoju dominanciu nad Liptovskou kotlinou nazývaný Štít Liptova.


Sivý vrch - s vrcholom 1805 m, je výrazný a skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni Západných Tatier. Tvoria ho vápence a dolomity. Z vrcholu je zaujímavý kruhový rozhľad.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png