top of page
salatín

salatín

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1 630 mnm

-

+421 903 548 080

.salatín - vrch, ktorý s výškou 2048 m, je najvyšší končiar v severozápadnej časti Nízkych Tatier. Vypína sa medzi Bobroveckou a Roháčskou dolinou. Poskytuje nádherný kruhový výhľad na Liptovskú kotlinu, na hrebene Nízkych Tatier, na Veľkú a Malú Fatru. Turistami veľmi hodnotený a preto aj často navštevovaný vrch.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

uzávera

jún - okt

nov - máj

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca 


ako sa dá na západotatranský Salatín dostať ?


západotatranský vrch Salatín stojí juhovýchodne od Zuberca, medzi Brestovou a Baníkovom. Na jeho vrchol vedie viacero značkovaných chodníkov, treba sa pred túrou zorientovať a vybrať si. Jedna z možností je po zelenej značke z doliny Parichvost. Druhá možnosť je z Kvačian po červenej značke cez Sivý vrch a Brestovú. Ďalšia trasa začína v Liptovskej Osade a pokračuje cez Liptovskú Lúžnu popod Maguru do Ráztockého sedla a odtiaľ priamo na vrchol Salatína. Východiskom túr na Salatín môže byť Zverkovka, Jalovec či Huty. Pripravte sa že cestou natrafíte na množstvo zveri a ak budete mať šťastie uvidíte aj medvede, diviaky alebo vlkov.


pár tipov pre turistov v oblasti západných tatier


brestovská jaskyňa - vzdušnou čiarou 7 km od Salatínu, 4 km od obce Zuberec. Národná prírodná pamiatka leží v nadmorskej výške 867 m n. m. a patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne na Orave a v Západných Tatrách.


ostrý roháč - s vrcholom 2087 m, je jeden z najznámejších vrcholov Západných Tatier, ležiaci v hrebeni tvorenom vrcholmi Baníkov, Plačlivé a Volovec.


plačlivé - s vrcholom 2125 m, nazývaný aj Plačlivô je jeden z menej známych vrcholov Západných Tatier, ležiaci v hrebeni medzi vrcholmi Baníkov a Ostrý Roháč. Plačlivô sa v minulosti nazývalo aj Plačlivý Roháč.


baníkov - s vrcholom 2178 m, je najvyšší vrch v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Nachádza sa nad Žiarskou, Roháčskou, Bobroveckou a Jaloveckou dolinou.


baranec - s vrcholom 2184 m, čo ho radí na tretie miesto v rebríčku najvyšších vrchov v Západných Tatrách. Samostatný masív je pre svoju dominanciu nad Liptovskou kotlinou nazývaný Štít Liptova.


Sivý vrch - s vrcholom 1805 m, je výrazný a skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni Západných Tatier. Tvoria ho vápence a dolomity. Z vrcholu je zaujímavý kruhový rozhľad.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. apríla 2023, 12:02:43

bottom of page