top of page
slanický ostrov umenia

slanický ostrov umenia

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

608 mnm

-

+421 43 586 3212

.slanický ostrov umenia - rozprestiera sa uprostred Oravskej priehrady. V prekrásnej prírodnej scenérii ponúka stále expozície tradičného ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie, kalváriu a unikátnu umeleckú expozíciu v pôvodnom barokovo - klasicistickom kostole. Nájdete tu aj lapidárium oravskej kamenárskej tvorby v exteriéri ostrova, expozíciu zatopených obcí v bývalej hrobke. Každé leto znejú ostrovom koncerty Oravského hudobného leta. Na tento romantický kúsok zeme obklopený vodou sa už viac ako 40 rokov dostanete iba jedným spôsobom – loďou.

.otváracie doby

.poplatok za vstup


09:00

11:00

13:00

15:00

16:30

plavby

máj - sep


10,00 €

5,00 €

5,00 €

2,00 €

zadarmo

dospelí 

študenti

seniori, zťp

deti 3-15r

deti 0-3r

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca 


ako sa dostať na Slanický ostrov?


na ostrov premáva počas letnej turistickej sezóny loď Oravskej galérie Slanica z prístavu na Slanickej Osade. Plavba a zároveň prehliadka ostrova trvá 90 minút. Každoročne sa tu v poslednú augustovú nedeľu koná svätá omša pre Slaničanov, ktorí boli vysťahovaní z rodnej obce pred napustením Oravskej priehrady. Myšlienka sa zrodila v roku 1990. Prvé dve omše boli celebrované pod holým nebom, ostatné sa už konajú v kostole.


prečo vznikol Slanický ostrov?


pod hladinou Oravskej priehrady zmizlo v roku 1953 päť oravských dedín. Medzi nimi bola aj obec Slanica, v ktorej sa v roku 1762 narodil Anton Bernolák, prvý kodifikátor slovenčiny. Zo zatopenej Slanice zostal len kostol pôvodne stojaci na vŕšku. Pred napustením priehrady ku kostolu premiestnili pomník Antona Bernoláka, na ktorom je slávny slanický rodák zvečnený v nadživotnej veľkosti. Kostol aj pomník sa nachádzajú na Slanickom ostrove, alebo aj na „ostrove umenia“. Nazývaný je tak preto, lebo sa zmenil na originálnu  prírodnú galériu reprezentujúcu ľudové výtvarné umenie Oravy. Ostrov umenia vo vodách Oravskej priehrady láka každoročne desaťtisíce návštevníkov z rôznych kútov sveta.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. apríla 2023, 12:03:32

bottom of page