kaštieľ sládkovičovo | xplór #srdcomposlovensku
top of page
kaštieľ sládkovičovo

kaštieľ sládkovičovo

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: podunajsko
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

125 mnm

-

+421 31 784 2712

.kaštieľ sládkovičovo - nádherný neogotický kaštieľ postavený na starších renesančných základoch. V minulosti bol sídlom rodiny Kuffnerovcov, ktorá sa významnou mierou zaslúžila o rozvoj Sládkovičova. Dnes kaštieľ využíva vysoká škola a jeho interiéry nie sú sprístupnené širokej návštevníckej verejnosti.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

verejnosti neprístupný

voľne prístupné

park 

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca



ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


impozantný, parkom obklopený kaštieľ v barokovom štýle vznikol postupnou prestavbou renesančnej kúrie. Nájdete ho v severovýchodnej časti mesta Sládkovičovo na konci Cukrovarskej ulice, hneď pri mestskom parku. Pri odbočke na Cukrovarskú ulicu uvidíte klasický pekne vymaľovaný kostol Nanebovzatia Panny Márie a zvonicu. Na Fučíkovej ulici hneď oproti Mestského úradu si pozrite zaujímavú sochu maďarského spisovateľa, ktorý sedí na lavičke a pozerá sa na okoloidúce autá.


trochu z histórie


v roku 1850 bola cez Sládkovičovo vybudovaná železničná trať, ktorá spojila Bratislavu s Budapešťou, čo následne viedlo k prudkému priemyselnému rozvoju celého regiónu. V roku 1867 zahájil svoju prvú kampaň cukrovar, vybudovaný akciovou spoločnosťou rakúskych bankárov, ktorých viedla rodina baróna Karola Kuffnera. Fabrika na začiatku zamestnávala iba 200 robotníkov, no za dvadsať rokov ich počet vzrástol až na 1 200. Karol vybudoval v centre obce verejné elektrické osvetlenie, mali svoju čistiareň odpadových vôd, moderným technickým riešením bola aj poľná železnička. Okrem toho, že Kuffnerovci dávali prácu ľuďom zo širokého okolia, štedro podporovali deti, dedinské školy a učiteľov.


kaštieľ s priľahlými architektonickými budovami v Sládkovičove, ktoré boli súčasťou cukrovaru, bol sídlom rodiny Kuffnerovcov, bez ktorých by nebol cukrovar a tým aj Sládkovičovo.


zlatá éra rezidencie skončila smrťou zakladateľa cukrovaru. Jeho syn Raoul Kuffner pobýval v sídle zriedkavo a zvyčajne len na krátky čas. Kaštieľ však vďaka dôslednej starostlivosti zo strany personálu neupadol. Po nástupe totalitnej moci v Nemecku sa Raoul Kuffner rozhodol predať svoj podiel v cukrovare a odniesť cenné obrazy a mobiliár z kaštieľa do zahraničia. Tesne pred vojnou predali Kuffnerovci kaštieľ maďarským bankám.


noví podieloví majitelia cukrovaru pochádzali z Budapešti a v rokoch 1942 až 1943 investovali do prestavby kaštieľa. Po vojne slúžil ako núdzové bývanie pre štátnych zamestnancov, v šesťdesiatych rokoch tu bola základná škola, stredná škola a sídlo straníckej školy, neskôr patrila budova odborárom, kde mali doškoľovacie stredisko.


pár tipov pre turistov v okolí


termálny park vincov les - stojí v peknom prírodnom prostredí, 5 minút cesty zo Sládkovičova severovýchodne od mesta, pri odbočke z Galantskej ulice. Navštívte areál termálneho kúpaliska v lokalite Vincov les. Kúpalisko využíva vodu z neďalekého termálneho prameňa, ktorá sa vyznačuje blahodarnými účinkami pri ochoreniach pohybového aparátu a kože.


neogotický kaštieľ v galante – leží necelých 10 km východne od Sládkovičova a je skutočným architektonickým skvostom. Vybudovali ho v roku 1663 Esterházyovci, ktorí patrili k najbohatším a najváženejším šľachtickým rodom v Uhorsku.


renesančný kaštieľ v galante - patril tiež uhorskému magnátskemu rodu Esterházyovcov. Dnes stojí medzi panelákmi na sídlisku a ponúka zaujímavé expozície Vlastivedného múzea v Galante venované mestu a jeho okoliu a rodu Esterházyovcov.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

7. mája 2023, 9:51:50

bottom of page