lista s ornamentom.png

PODUNAJSKO - PARNÁ PREČERPÁVAČKA PATINCE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

PARNÁ PREČERPÁVACIA STANICA – vzácna technická pamiatka neďaleko obce Patince, pri slovensko-maďarskej hranici. Bola postavená ako protipovodňová ochrana. Na juhu Slovenska, na Dunaji a nive Žitavy boli časté záplavy, preto sa v roku 1897 pristúpilo k jej výstavbe.

REGIÓN: ► PODUNAJSKO

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

107 mnm

-

+421 35 773 0063

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_HOME.png

SK.04.00.14

PARNÁ PREČERPÁVAČKA PATINCE

XPLÓR eSHOP

1/8
icon_prir_ZAUJÍMAVOSŤ.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

prístupný exteriér

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstupné

SPRIEVODCA


Vyliatie Dunaja hrozilo aj v minulosti, preto v rokoch 1884 až 1896 vybudovali protipovodňovú hrádzu Dunaja. Tá siahala neuveriteľných 250 kilometrov. Ale storočné vody v rokoch 1897 a 1899 hrádza neustála a pretrhla sa.

Vtedy padlo rozhodnutie zvyšovať hrádze a vybudovať stanice, ktoré dokážu prečerpávať vnútornú vodu. Prvá takáto čerpacia stanica na Žitnom ostrove bola postavená v roku 1896 pri obci Číčov. V roku 1897 pribudli ďalšie parné prečerpávacie stanice a to v Martovciach, Patinciach a v Lándore.

Tieto prečerpávacie stanice slúžili svojmu účelu až do 1965. Niektoré po ich technickej modernizácii ešte ďalších 20 rokov.

Parná prečerpávacia stanica v Patinciach vznikla v roku 1897. Dodnes sa zachovala v pôvodnom stave, s pôvodnými technickými zariadeniami. Stanica pozostávala z čerpačky, samostatne stojaceho tehlového komína, skladu uhlia a z budovy s regulátormi a ich výpustom. Čerpacia stanica pozostáva dokonca z dvoch čerpacích strojov, ktoré dodala anglická firma - Nicholson.

Prečerpávacia stanica slúžila až do roku 1974. Zachovala sa vo veľmi dobrom stave. Je významnou dominantou a kultúrnou pamiatkou okolia Dunaja.

K stanici vedie cestička priamo z hlavnej cesty. Je však na nej postavená zábrana, takže priamy prístup s autom nie je veľmi možný. Exteriér je voľne prístupný.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR