lista s ornamentom.png

PODUNAJSKO - PODUNAJSKÉ MÚZEUM KOMÁRNO

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Podunajské múzeum Komárno Podunajsko
Podunajské múzeum Komárno Podunajsko

Podunajské múzeum Komárno Podunajsko
Podunajské múzeum Komárno Podunajsko

1/1
icon_STARS 5.0.png

PODUNAJSKÉ MÚZEUM - Podunajské múzeum v Komárne sa nachádza v krásnej hlavnej historickej budove, nazývanej Kultúrny palác múzea, v južnej časti mesta. Venuje sa najmä histórii, archeológii a etnografii Komárna a jeho okolia od praveku do roku 1849.  K múzeu patria okrem expozícií v hlavnej budove múzea aj ďalšie expozície, či už v samotnom meste a to v Obrazárni, Rímskom lapidáriu a v Zichyho paláci, alebo aj v jeho okolí a to v Roľníckom dome v Martovciach.

REGIÓN: ► PODUNAJSKO

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

113 mnm

KOMÁRNO

+421 35 771 1496

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_HOME.png

SK.04.02.07

PODUNAJSKÉ MÚZEUM KOMÁRNO

icon_prir_ZAUJÍMAVOSŤ.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.04.02.07
PODUNAJSKO - PODUNAJSKÉ MÚZEUM KOMÁRNO
Podunajské múzeum Komárno Podunajsko
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. mája 2021, 15:23:45

OTVÁRACIE DOBY

15. Apríl - 30. September

Utorok - Sobota

1. Október - 14. Apríl

Pondelok - Piatok 


09:00 - 17:00 


09:00 – 16:00

POPLATOK ZA VSTUP

2,00 €

1,00 €

1,00 €

zadarmo

dospelí

deti, študenti

seniori do 70r

seniori, deti do 6r

SPRIEVODCA 


Ako sa dá k múzeu dostať ?


Celé Podunajské múzeum sa nachádza vo viacerých budovách mesta Komárno, i mimo neho. V roku 1913 bola postavená hlavná budova, Kultúrny palác múzea, ktorá sa dnes nachádza na Palatínovej ulici. Na začiatku 90. rokov sa preto múzeum rozšírilo o budovu Zichyho-paláca na Klapkovom námestí, Rímske lapidárium umiestnené v Bašte VI. a v roku 2009 bola otvorená aj Budova múzea a knižnice na Palatínovej 8.

Martovce ležia pri sútoku riek Nitry a Žitavy, 18 km severovýchodne od Komárna.


Čo všetko môžete v múzeu a okolí vidieť ?


V Kultúrnom paláci sa dnes nachádza stála expozícia s názvom "Historický vývoj Komárna a okolia od praveku do roku 1849 a národopis regiónu". Expozícia sa člení na tri časti: archeologickú, historickú a etnografickú. V budove je aj reprezentačná sála alebo obrazáreň. Jednu z čelných stien reprezentačnej sály múzea zdobí rozmerná olejomaľba maďarského realistického maliara Árpáda Fesztyho „Bitka pri Bánhide“, namaľovaný v rokoch 1897-98. Bojová scéna znázorňuje zápas maďarského vojvodcu Árpáda a veľkomoravského kniežaťa Svätopluka a ich vojsk. Obraz vznikol na objednávku Komárňanskej župy na počesť maďarského milénia. Na protiľahlej čelnej stene je baroková mestská maliarska veduta od Karla Friedla, znázorňujúca veľké zemetrasenie v Komárne v roku 1763. Okrem týchto dvoch dominantných obrazov zdobia steny reprezentačnej sály portréty historických osobností.

Stála historická expozícia Komárno 1849-1945 bola umiestnená v Zichyho-paláci. Expozícia Komárno 1849 - 1945, nadväzujúca na historickú expozíciu v hlavnej budove múzea, prezentuje návštevníkom bezmála storočné obdobie novších dejín Komárna.

V Budove múzea a knižnice bola v roku 2009 otvorená obrazáreň múzea, v ktorej sú umiestnené najkrajšie a najcennejšie umelecké diela zo zbierkového fondu múzea. Návštevník si môže pozrieť Výtvarné umenie začiatkom 18. a 1. polovici 20. storočia v zbierkach Podunajského múzea.

Rímske lapidárium umiestnené v Bašte VI. V objekte, ktorý je zaujímavou fortifikačnou stavbou z 19. storočia, múzeum v roku 1993 zriadilo lapidárium, v ktorom sú umiestnené rímske kamenosochárske pamiatky. Väčšina exponátov pochádza z rímskych hraničných opevnení Brigetio a Kelemantia, vybudovaných oproti sebe na oboch brehoch Dunaja neďaleko od Komárna.

V roľníckom dome z roku 1871 v Martovciach sídli Expozícia ľudovej architektúry a bývania.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png