top of page
podunajské múzeum komárno

podunajské múzeum komárno

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: podunajsko
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

113 mnm

komárno

+421 35 771 1496

.podunajské múzeum komárno - Podunajské múzeum v Komárne sa nachádza v krásnej hlavnej historickej budove, nazývanej Kultúrny palác múzea, v južnej časti mesta. Venuje sa najmä histórii, archeológii a etnografii Komárna a jeho okolia od praveku do roku 1849.  K múzeu patria okrem expozícií v hlavnej budove múzea aj ďalšie expozície, či už v samotnom meste a to v Obrazárni, Rímskom lapidáriu a v Zichyho paláci, alebo aj v jeho okolí a to v Roľníckom dome v Martovciach.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

15. apr - 30. sep

utorok - sobota

1. okt - 14. apr

pondelok - piatok 


09:00 - 17:00 


09:00 – 16:00

5,00 €

3,00 €

3,00 €

zadarmo

dospelí

deti, študenti

seniori do 70r

seniori, deti do 6r

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


ako sa dá k múzeu dostať ?


celé Podunajské múzeum sa nachádza vo viacerých budovách mesta Komárno, i mimo neho. V roku 1913 bola postavená hlavná budova, Kultúrny palác múzea, ktorá sa dnes nachádza na Palatínovej ulici. Na začiatku 90. rokov sa preto múzeum rozšírilo o budovu Zichyho-paláca na Klapkovom námestí, Rímske lapidárium umiestnené v Bašte VI. a v roku 2009 bola otvorená aj Budova múzea a knižnice na Palatínovej 8. 


čo všetko môžete v múzeu a okolí vidieť ?


v kultúrnom paláci sa dnes nachádza stála expozícia s názvom "Historický vývoj Komárna a okolia od praveku do roku 1849 a národopis regiónu". Expozícia sa člení na tri časti: archeologickú, historickú a etnografickú. V budove je aj reprezentačná sála alebo obrazáreň. Jednu z čelných stien reprezentačnej sály múzea zdobí rozmerná olejomaľba maďarského realistického maliara Árpáda Fesztyho „Bitka pri Bánhide“, namaľovaný v rokoch 1897-98. Bojová scéna znázorňuje zápas maďarského vojvodcu Árpáda a veľkomoravského kniežaťa Svätopluka a ich vojsk. Obraz vznikol na objednávku Komárňanskej župy na počesť maďarského milénia. Na protiľahlej čelnej stene je baroková mestská maliarska veduta od Karla Friedla, znázorňujúca veľké zemetrasenie v Komárne v roku 1763. Okrem týchto dvoch dominantných obrazov zdobia steny reprezentačnej sály portréty historických osobností.


stála historická expozícia Komárno 1849-1945 bola umiestnená v Zichyho-paláci. Expozícia Komárno 1849 - 1945, nadväzujúca na historickú expozíciu v hlavnej budove múzea, prezentuje návštevníkom bezmála storočné obdobie novších dejín Komárna.


v budove múzea a knižnice bola v roku 2009 otvorená obrazáreň múzea, v ktorej sú umiestnené najkrajšie a najcennejšie umelecké diela zo zbierkového fondu múzea. Návštevník si môže pozrieť Výtvarné umenie začiatkom 18. a 1. polovici 20. storočia v zbierkach Podunajského múzea.


rímske lapidárium umiestnené v Bašte VI. V objekte, ktorý je zaujímavou fortifikačnou stavbou z 19. storočia, múzeum v roku 1993 zriadilo lapidárium, v ktorom sú umiestnené rímske kamenosochárske pamiatky. Väčšina exponátov pochádza z rímskych hraničných opevnení Brigetio a Kelemantia, vybudovaných oproti sebe na oboch brehoch Dunaja neďaleko od Komárna.


v roľníckom dome z roku 1871 v Martovciach sídli Expozícia ľudovej architektúry a bývania.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

7. mája 2023, 9:51:36

bottom of page