lista s ornamentom.png

PODUNAJSKO - PODUNAJSKÉ MÚZEUM KOMÁRNO

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

PODUNAJSKÉ MÚZEUM - Podunajské múzeum v Komárne sa nachádza v krásnej hlavnej historickej budove, nazývanej Kultúrny palác múzea, v južnej časti mesta. Venuje sa najmä histórii, archeológii a etnografii Komárna a jeho okolia od praveku do roku 1849.  K múzeu patria okrem expozícií v hlavnej budove múzea aj ďalšie expozície, či už v samotnom meste a to v Obrazárni, Rímskom lapidáriu a v Zichyho paláci, alebo aj v jeho okolí a to v Roľníckom dome v Martovciach.

REGIÓN: ► PODUNAJSKO

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

113 mnm

KOMÁRNO

+421 35 771 1496

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_HOME.png

SK.04.02.07

PODUNAJSKÉ MÚZEUM KOMÁRNO

XPLÓR eSHOP

1/8
icon_prir_ZAUJÍMAVOSŤ.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

15. Apríl - 30. September

Utorok - Sobota

1. Október - 14. Apríl

Pondelok - Piatok 


09:00 - 17:00 


09:00 – 16:00

POPLATOK ZA VSTUP

2,00 €

1,00 €

1,00 €

zadarmo

dospelí

deti, študenti

seniori do 70r

seniori, deti do 6r

SPRIEVODCA 


Ako sa dá k múzeu dostať ?


Celé Podunajské múzeum sa nachádza vo viacerých budovách mesta Komárno, i mimo neho. V roku 1913 bola postavená hlavná budova, Kultúrny palác múzea, ktorá sa dnes nachádza na Palatínovej ulici. Na začiatku 90. rokov sa preto múzeum rozšírilo o budovu Zichyho-paláca na Klapkovom námestí, Rímske lapidárium umiestnené v Bašte VI. a v roku 2009 bola otvorená aj Budova múzea a knižnice na Palatínovej 8.

Martovce ležia pri sútoku riek Nitry a Žitavy, 18 km severovýchodne od Komárna.


Čo všetko môžete v múzeu a okolí vidieť ?


V Kultúrnom paláci sa dnes nachádza stála expozícia s názvom "Historický vývoj Komárna a okolia od praveku do roku 1849 a národopis regiónu". Expozícia sa člení na tri časti: archeologickú, historickú a etnografickú. V budove je aj reprezentačná sála alebo obrazáreň. Jednu z čelných stien reprezentačnej sály múzea zdobí rozmerná olejomaľba maďarského realistického maliara Árpáda Fesztyho „Bitka pri Bánhide“, namaľovaný v rokoch 1897-98. Bojová scéna znázorňuje zápas maďarského vojvodcu Árpáda a veľkomoravského kniežaťa Svätopluka a ich vojsk. Obraz vznikol na objednávku Komárňanskej župy na počesť maďarského milénia. Na protiľahlej čelnej stene je baroková mestská maliarska veduta od Karla Friedla, znázorňujúca veľké zemetrasenie v Komárne v roku 1763. Okrem týchto dvoch dominantných obrazov zdobia steny reprezentačnej sály portréty historických osobností.

Stála historická expozícia Komárno 1849-1945 bola umiestnená v Zichyho-paláci. Expozícia Komárno 1849 - 1945, nadväzujúca na historickú expozíciu v hlavnej budove múzea, prezentuje návštevníkom bezmála storočné obdobie novších dejín Komárna.

V Budove múzea a knižnice bola v roku 2009 otvorená obrazáreň múzea, v ktorej sú umiestnené najkrajšie a najcennejšie umelecké diela zo zbierkového fondu múzea. Návštevník si môže pozrieť Výtvarné umenie začiatkom 18. a 1. polovici 20. storočia v zbierkach Podunajského múzea.

Rímske lapidárium umiestnené v Bašte VI. V objekte, ktorý je zaujímavou fortifikačnou stavbou z 19. storočia, múzeum v roku 1993 zriadilo lapidárium, v ktorom sú umiestnené rímske kamenosochárske pamiatky. Väčšina exponátov pochádza z rímskych hraničných opevnení Brigetio a Kelemantia, vybudovaných oproti sebe na oboch brehoch Dunaja neďaleko od Komárna.

V roľníckom dome z roku 1871 v Martovciach sídli Expozícia ľudovej architektúry a bývania.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR