top of page
vodný kolový mlyn v tomášikove

vodný kolový mlyn v tomášikove

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: podunajsko
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

113 mnm

-

+421 31 780 5535

.vodný kolový mlyn v tomášikove – jeden z pôvodných zachovaných vodných mlynov so spodným náhonom na Slovensku. Technická pamiatka a prezentácia ľudového mlynárstva na Slovensku. Mlyn sa nachádza v prekrásnom prostredí lužného lesa, ktoré ponúka aj kotvenie člnov pri splave rieky alebo táborenie a kúpanie..vodný kolový mlyn v tomášikove.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

január

streda-nedeľa

10:00 - 18:00


12:00 - 16:00

1,00 €

0,50 €

zadarmo

dospelí

deti, študenti, seniori

deti do 6r

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


mlyn je postavený neďaleko obce Tomášikovo na Malom Dunaji, presne pri sútoku rieky so Suchým potokom. Bol postavený v roku 1893 mlynárom Jánosom Maticzom. Postupom času aj mlyn potreboval rekonštrukciu, ale dokázal slúžiť svojmu účelu a mlieť až do roku 1960. V roku 1982 ho obnovili a upravili ako expozíciu, ktorú spravuje Vlastivedné múzeum v Galante. Múzeum prezentuje ľudové mlynárstvo v regióne.


mlyn stojí na pilieroch z agátového dreva. Celá budova je vybudovaná z dreva so šindľovou strechou a veľkým lopatkovitým hnacím kolesom na spodný pohon, s priemerom 7 metrov a šírkou 2,5 metrov. Interiér mlyna vypĺňa kompletný pôvodný inventár – mlynárske zariadenia. K mlynu je možné sa dostať z brehu pomocou drevenej lávky.


v okolí mlyna sa nachádza reštaurácia a možnosti trávenia voľného času pri vodnej turistike. V okolí je možné odstaviť auto a pokochať sa prírodou a technickou pamiatkou mlyna. Pre návštevu interiéru je potrebné kontaktovať obec Tomášikovo alebo Vlastivedné múzeum v Galante. Spravidla je otvorený od stredy do nedele. Návšteva je vhodná aj pre rodiny s deťmi, pre zdravotne ťažko postihnutých žiaľ nie je pamiatka vybavená bezbariérovym vstupom.

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

7. mája 2023, 9:51:48

bottom of page