top of page
banský skanzen prievidza

banský skanzen prievidza

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

368 mnm

prievidza

+421 905 522 704

.banský skanzen prievidza – skanzen, v ktorom na vlastnej koži človek okúsi aké je to byť baníkom. Jeho prácu, ktorá je nebezpečná a plná nástrah, bez jediného slnečného lúča. Zistí aké dôležitá je dôvera, komunikácia a ľudská družnosť. Jediná chybička môže mať fatálne následky. Tu si človek naučí ctiť prácu baníkov, i svoju vlastnú. Návštevník skanzenu spozná prácu baníkov, ktorí prispeli k budovaniu regiónu i Slovenska.

.otváracie doby

utorok - nedeľa

 10:00 a 14:00

rezervácia vopred

.poplatok za vstup

12,00 €

8,00 €

7,00 €

dospelí

seniori, študenti 

deti 6-15r

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup a vstup do skanzenu


hornonitriansky banský skanzen v podobe Bane Cígeľ sa nachádza približne 5 kilometrov od mesta Prievidza, v obci Sebedražie. Skanzen je síce otvorený celoročne, ale na jeho návštevu a prehliadku je potrebné deň dopredu nahlásiť. Pondelok je voľný deň, ale od utorka do nedele sa fára 2x denne, o 10:00 a o 14:00 hodine. Minimálny počet prihlásených na prehliadku je 6 osôb a maximálne 50. Prehliadka trvá maximálne 2 hodiny a 30 minút. Ku skanzenu vedú smerové a informačné tabule, nie je možné sa stratiť. Parkovanie je možné priamo pred areálom bane. Deťom do 6 rokov je vstup nepovolený.


história a výnimočnosť banského skanzenu


hornonitriansky región, v ktorom sa nachádza aj tento banský skanzen, sa vyznačuje už vyše storočia baníckym rázom. Práve v tomto regióne sa nachádza najrozsiahlejšie a najbohatšie hnedouhoľné dedičstvo Slovenska. Najmladšou hnedouhoľnou baňou v tomto regióne je Baňa Cígeľ, ktorá bola otvorená v roku 1962. Spolu s ďalšími - baňa Handlová a baňa Nováky, vytvárajú dnešnú spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza. Baňa Cígeľ ako skanzen bola otvorená v roku 2003.


banský skanzen prezentuje históriu hnedouhoľného baníctva na hornej Nitre, na Slovensku. Vyznačuje sa svojou jedinečnosťou v podobe jediného banského skanzenu, ktorý sa nachádza vo funkčnej bani.


prehliadka skanzenu


viac ako dvojhodinová prehliadka sa vykonáva v autentickom prostredí priamo vo vyťaženej časti hnedouhoľnej bani Cígeľ.


súčasťou prehliadky je aj doprava banským vláčikom, čo len znásobí celkový zážitok z prehliadky. Sfáranie sa do bane prebieha v autentickom oblečení, teda v plášti, ochrannej prilbe, banskou lampou, ktoré zabezpečuje prevádzkovateľ skanzenu. Doporučuje sa vhodná turistická respektíve športová obuv i oblečenie. A práve banským vláčikom sa začína prehliadková trasa banského skanzenu baňa Cígeľ. Týmto vláčikom sa denno denne vydávajú baníci do podzemia. Ich prácou je vyťaženie hnedého uhlia, ktoré je potrebné na kúrenie i pre tepelné elektrárne.


exponáty v podobe statických ale i funkčných zariadení a prístrojov detailne opisujú ťažkú prácu baníkov. Návštevníci objavia jedinečné povrchové priestory, v ktorých si baníci počas ťažby rozprávali humorné príbehy a povesti o záhadnom svete škriatkov. Ťažkú prácu baníkov, ich odhodlanosť i odvahu, záťaž a vytrvalosť prezentuje výklad sprievodcu, audiovizuálna technika a banské technické zariadenia.


je potrebné poznamenať, že ide aj nezvyčajnú prehliadku, ktorá nie je vhodná pre maličké deti a ani pre klaustrofobikov. Predsa len byť 80 metrov pod zemským povrchom, v úplnej tme a v stiesnených vagónikoch je zdolávacou skúškou i pre bežného návštevníka. Ale prehliadková trasa dlhá 566 metrov prebieha v sprievode pracovníka skanzenu i za pomoci baníckych lámp.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

28. novembra 2022, 16:17:54

bottom of page