lista s ornamentom.png

PONITRIE - KAŠTIEĽ BARLANGHIHO TRÁVNICA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Barlanghiho Trávnica
Kaštieľ Barlanghiho Trávnica

Kaštieľ Barlanghiho Trávnica
Kaštieľ Barlanghiho Trávnica

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠŤIEĽ BARLANGHIHO - zvláštnosťou obce Trávnica bolo až päť postavených kaštieľov.Okrem neoklasicistického kaštieľa Ladislava Barlanghiho, to boli 3 kaštiele patriace bohatému rodu Baloghovcov a dnes už neexistujúci "kúnovský" kaštieľ. Zaujímavosťou v obci je aj jediná na Slovensku zachovalá studňa na veterný pohon.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

167 mnm

-

+421 35 6584 101

icon_HOME.png

SK.07.00.78

KAŠTIEĽ BARLANGHIHO TRÁVNICA

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.00.78
PONITRIE - KAŠTIEĽ BARLANGHIHO TRÁVNICA
Kaštieľ Barlanghiho Trávnica
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti

neprístupný

POPLATOK ZA VSTUP


bezplatný

Vstup

Areál parku

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

11. júna 2021, 13:32:27

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Obec Trávnica sa nachádza 30 km severovýchodne od okresného mesta Nové Zámky, v oblasti kde archeologické nálezy potvrdili osídlenie už v paleolite. Bolo tu objavené staré laténske pohrebisko, germánske osídlenie v 2. a 3. storočí a hroby z veľkomoravského obdobia v 10. storočí. K zaujímavým nálezom patrí strieborná rímska minca z doby panovania cisára Trajána v rokoch 98 až 117 n. l..


Čo všetko môžete v kaštieli  a okolí vidieť ?


Neoklasicistický kaštieľ dal postaviť v roku 1862 Ladislav Barlanghy s manželkou Máriou rodenou Buzinkay von Buzinka. Neskôr vymenil viacero majiteľov, ktorí ho vlastnili až do roku 1944, kedy v kaštieli bola zriadená poľná nemocnica. Po znárodnení do roku 1987 slúžil ako škola. V roku 1998 budovu v zdevastovanom stave a znehodnotený park kúpila súkromná osoba, ktorá ho zrekonštruovala do súčasnej podoby.

Neďaleko kaštieľa dal Ladislav Barlanghy po roku 1870 postaviť  neoklasicistickú kúriu pre svoju dcéru Hermínu. K areálu zámku patrí aj dnes už spustnutý liehovar.

V obci sa nachádza unikátna studňa s čerpadlom na veterný pohon postavená okolo roku 1920. Táto národná technická pamiatka mala vetrom poháňané čerpadlo, ktoré vháňalo vodu do spádového vodovodu, na ktorý bol napojený kaštieľ, liehovar a koniareň. Po roku 1945 studňa prestala byť používaná a chýbalo jej veľké veterné koleso. Replika kolesa bola v roku 2018 vrátená na pôvodné miesto.


Pár tipov pre turistov v okolí


Nitriansky hrad - zachovalý hradný komplex v Nitre. Nachádza sa na hradnom vrchu v centre mesta vo výške 220 m n. m., a vytvára výraznú dominantu mesta pod južnými výbežkami pohoria Tribeč.


Gýmeš Jelenec - zrúcanina pôvodne gotického hradu zhruba 5 km na sever od obce Jelenec. Gýmeš je jedným z rodových hradov šľachtického rodu Forgáčovcov.


Levický hrad - zakonzervované zrúcaniny gotického hradu stojaceho neďaleko centra okresného mesta Levice v Nitrianskom kraji. Hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia s cieľom brániť južný prístup k stredoslovenským banským mestám.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png