lista s ornamentom.png

požitavie - kaštieľ barlanghiho trávnica

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.07.00.78

barlanghiho-kastiel-travnica

.kaštieľ barlanghiho trávnica
.kaštieľ barlanghiho trávnica

press to zoom
.kaštieľ barlanghiho trávnica
.kaštieľ barlanghiho trávnica

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

167 mnm

-

+421 35 6584 101

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.07.00.78
požitavie - kaštieľ barlanghiho trávnica
.kaštieľ barlanghiho trávnica
.kaštieľ barlanghiho trávnica
icon_STARS 5.0.png

.kaštieľ barlanghiho trávnica - zvláštnosťou obce Trávnica bolo až päť postavených kaštieľov.Okrem neoklasicistického kaštieľa Ladislava Barlanghiho, to boli 3 kaštiele patriace bohatému rodu Baloghovcov a dnes už neexistujúci "kúnovský" kaštieľ. Zaujímavosťou v obci je aj jediná na Slovensku zachovalá studňa na veterný pohon.

.otváracie doby

verejnosti neprístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

park 00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


obec Trávnica sa nachádza 30 km severovýchodne od okresného mesta Nové Zámky, v oblasti kde archeologické nálezy potvrdili osídlenie už v paleolite. Bolo tu objavené staré laténske pohrebisko, germánske osídlenie v 2. a 3. storočí a hroby z veľkomoravského obdobia v 10. storočí. K zaujímavým nálezom patrí strieborná rímska minca z doby panovania cisára Trajána v rokoch 98 až 117 n. l..


čo všetko môžete v kaštieli  a okolí vidieť ?


neoklasicistický kaštieľ dal postaviť v roku 1862 Ladislav Barlanghy s manželkou Máriou rodenou Buzinkay von Buzinka. Neskôr vymenil viacero majiteľov, ktorí ho vlastnili až do roku 1944, kedy v kaštieli bola zriadená poľná nemocnica. Po znárodnení do roku 1987 slúžil ako škola. V roku 1998 budovu v zdevastovanom stave a znehodnotený park kúpila súkromná osoba, ktorá ho zrekonštruovala do súčasnej podoby.


neďaleko kaštieľa dal Ladislav Barlanghy po roku 1870 postaviť  neoklasicistickú kúriu pre svoju dcéru Hermínu. K areálu zámku patrí aj dnes už spustnutý liehovar.


v obci sa nachádza unikátna studňa s čerpadlom na veterný pohon postavená okolo roku 1920. Táto národná technická pamiatka mala vetrom poháňané čerpadlo, ktoré vháňalo vodu do spádového vodovodu, na ktorý bol napojený kaštieľ, liehovar a koniareň. Po roku 1945 studňa prestala byť používaná a chýbalo jej veľké veterné koleso. Replika kolesa bola v roku 2018 vrátená na pôvodné miesto.


pár tipov pre turistov v okolí


nitriansky hrad - zachovalý hradný komplex v Nitre. Nachádza sa na hradnom vrchu v centre mesta vo výške 220 m n. m., a vytvára výraznú dominantu mesta pod južnými výbežkami pohoria Tribeč.


gýmeš - zrúcanina pôvodne gotického hradu zhruba 5 km na sever od obce Jelenec. Gýmeš je jedným z rodových hradov šľachtického rodu Forgáčovcov.


levický hrad - zakonzervované zrúcaniny gotického hradu stojaceho neďaleko centra okresného mesta Levice v Nitrianskom kraji. Hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia s cieľom brániť južný prístup k stredoslovenským banským mestám.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

9. februára 2022, 9:49:09

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór