lista s ornamentom.png

PONITRIE - BAROKOVÝ KAŠTIEĽ KLÁTOVA NOVÁ VES

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Barokový kaštieľ Klátova Nová Ves Ponitrie
Barokový kaštieľ Klátova Nová Ves Ponitrie

Barokový kaštieľ Klátova Nová Ves Ponitrie
Barokový kaštieľ Klátova Nová Ves Ponitrie

1/1
icon_STARS 5.0.png

BAROKOVÝ KAŠTIEĽ KLÁTOVÁ NOVÁ VES – sa nachádza v parku v centre obce Klátová Nová Ves na brehu potoka Vyčoma. Dedinka má asi ako jediná tri nádherné kaštiele, z ktorých najkrajší je barokový

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

202 mnm

-

+421 38 5420 201

icon_HOME.png

SK.07.00.19

BAROKOVÝ KAŠTIEĽ KLÁTOVA NOVÁ VES

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.00.19
PONITRIE - BAROKOVÝ KAŠTIEĽ KLÁTOVA NOVÁ VES
Barokový kaštieľ Klátova Nová Ves Ponitrie
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

nesprístupnený

POPLATOK ZA VSTUP


zadarmo 

Vstup 

Park 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 16:11:48

SPRIEVODCA 


Pravdepodobne bol postavený v polovici 18. storočia a to rodinou Husárovcov. Neskôr ho vlastnila rodina Marcibániovcov, potom Migazziovcov a posledný majitelia boli Stummerovci. Pôvodná stavba bola oveľa menšia ako je súčasný kaštieľ a zachovala sa v zadnej časti.

Pôvodne to bola dvojpodlažná budova s manzardovou strechou. Ústredný balkón a hlavné priečelie boli smerom k potoku. Smerom na východ od kaštieľa sa nachádzal veľký hospodársky areál s trojkrídlovou prízemnou budovou. V tomto objekte boli stajne, sklady a bolo tam ubytované služobníctvo. Vedľa kaštieľa je park, ktorý sa stal súčasťou anglického parku.

Koncom 19. storočia sa kaštieľ stal majetkom baróna Stummera a počas jeho vlastníctva sa veľmi zmenil a nadobudol súčasnú podobu. Barón chcel z kaštieľa urobiť atraktívnu budovu a tak pristavil k pôvodnému objektu okrúhly schodiskový pavilón so slávnostnou sálou cez dve poschodia.

Prestavba sa urobila aj na hospodárskej budove. Exteriér upravili v neobarokovom štýle a doplnili balkóny a strešné štíty. Veľkolepú slávnostnú sálu prepojili arkádovou chodbou s obytným priestorom.

Prestavali aj interiér a chceli sa priblížiť k francúzskemu rokoku. Zaoblená časť veľkej sály slúžila ako zimná záhrada a v tej dobe bol celý objekt centrálne vykurovaný. Na svietenie používali domáci generátor, ktorý bol poháňaný vodným kolesom, ktoré bolo v potoku v parku.

Veľkolepo prestavali aj park, v ktorom vysadili množstvo našich, ale aj cudzokrajných drevín, upravil sa aj potok Vyčoma . Z neho vlastne napojili jazero pri kaštieli. Do parku doplnili altánky, lavičky, umelú jaskyňu a mostíky.

V roku 1915 sa kaštieľ stal majetkom dcéry baróna, ktorá sa vydala za advokáta Biedermanna. Neskôr v ňom bola škola a potom začal chátrať. V roku 1977 sa jeho majiteľom stal Slovenský štatistický úrad, ktorý ho začal rekonštruovať. V tom istom roku bol kaštieľ zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok a o desaťročie sa stalo z neho Školiace stredisko štatistického úradu v Bratislave.

Tento kaštieľ môžete obdivovať len zvonku a je súčasťou náučného chodníka. Určite sa prejdite a pozrite si aj ďalšie dva kaštiele v dedine a taktiež nádherný kostol.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png