lista s ornamentom.png

POŽITAVIE - ČIERNY HRAD

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Čierny hrad Požitavie
Čierny hrad Požitavie

Čierny hrad Požitavie
Čierny hrad Požitavie

1/1
icon_STARS 5.0.png

ČIERNY HRAD - zrúcanina hradu v pohorí Tríbeč, ktorý postupne dostáva nový život. Hrad zanikol pravdepodobne už v 14-15. storočí. Napriek tomu sa dodnes zachovali zvyšky hradu v prekrásnom prostredí a aktuálne tu prebiehajú archeologické i sanačné práce pre zachovanie tohto kultúrneho dedičstva pre budúce generácie.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

573 mnm

-

+421 37 741 0906

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.00.62
POŽITAVIE - ČIERNY HRAD
Čierny hrad Požitavie
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstupné 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 16:18:26

SPRIEVODCA 


Hrad sa nachádza nad obcou Zlatno, približne 13 km severne od Zlatých Moraviec. K hradu sa dostanete po žltej turistickej značke z tejto obce, alebo odbočením na žltú značku zo zelenej značkovanej trasy hlavného hrebeňa od Javorového vrchu.


Trochu histórie


Obec Zlatno dostala svoje pomenovanie ako inak, podľa zlata. Zlato sa ťažilo v tejto oblasti v stredoveku ryžovaním. Nálezy preukázali osídlenie tejto oblasti už v 9.-10. storočí. Hradisko malo slúžiť pravdepodobne ako opevnenie pred nájazdmi Maďarov.

Samotný hrad mal veľmi krátku históriu, keď vznikol pravdepodobne v 13-14. storočí a zanikol už na prelome 14. a 15. storočia.

Hrad v jeho najstarších časoch patril pravdepodobne Forgáčovcom, ktorí získali od kráľa Zlatno, avšak už na konci 14. storočia sa ako vlastník spomína Vavrinec z Veľkých Uheriec. V niektorých domnienkach sa spomína obnova hradu v 16. storočí, spoľahlivé záznamy však o tom doposiaľ chýbajú.


Súčasnosť


Od roku 2005 má hrad v správe OZ Čierny hrad, ktoré iniciovalo architektonicko-historický prieskum, archeologický výskum NKP a zameranie hradu. V neskoršom období prebehli ďalšie konzervačné a rekonštrukčné práce. Na hrade dobrovoľníci naďalej pracujú na záchrane tohto historického dedičstva.


Čo je na hrade zaujímavé?


Celý areál hradu je oválneho tvaru, ktorý vytvára obvodový val. V strede areálu sa nachádza 2,3m vysoký pozostatok južného múru hradu. Ďalšie časti hradu postupne odkrývajú archeologické výskumy. Keďže výskum na hrade sa začal až v 21. storočí, mnoho zaujímavostí zostáva stále skrytých a môže sa stať, že každou návštevou hradu uvidíte čosi nové.

Z hradu bolo v minulosti vidieť na hrady Gýmeš a Hrušov. V bízkosti je aj známa Toloľčianska zubria źvernica.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png