top of page
čierny hrad

čierny hrad

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

573 mnm

-

+421 37 741 0906

.čierny hrad - zrúcanina hradu v pohorí Tríbeč, ktorý postupne dostáva nový život. Hrad zanikol pravdepodobne už v 14-15. storočí. Napriek tomu sa dodnes zachovali zvyšky hradu v prekrásnom prostredí a aktuálne tu prebiehajú archeologické i sanačné práce pre zachovanie tohto kultúrneho dedičstva pre budúce generácie.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


hrad sa nachádza nad obcou Zlatno, približne 13 km severne od Zlatých Moraviec. K hradu sa dostanete po žltej turistickej značke z tejto obce, alebo odbočením na žltú značku zo zelenej značkovanej trasy hlavného hrebeňa od Javorového vrchu.


trochu histórie


obec Zlatno dostala svoje pomenovanie ako inak, podľa zlata. Zlato sa ťažilo v tejto oblasti v stredoveku ryžovaním. Nálezy preukázali osídlenie tejto oblasti už v 9.-10. storočí. Hradisko malo slúžiť pravdepodobne ako opevnenie pred nájazdmi Maďarov.


samotný hrad mal veľmi krátku históriu, keď vznikol pravdepodobne v 13-14. storočí a zanikol už na prelome 14. a 15. storočia.


hrad v jeho najstarších časoch patril pravdepodobne Forgáčovcom, ktorí získali od kráľa Zlatno, avšak už na konci 14. storočia sa ako vlastník spomína Vavrinec z Veľkých Uheriec. V niektorých domnienkach sa spomína obnova hradu v 16. storočí, spoľahlivé záznamy však o tom doposiaľ chýbajú.


súčasnosť


od roku 2005 má hrad v správe OZ Čierny hrad, ktoré iniciovalo architektonicko-historický prieskum, archeologický výskum NKP a zameranie hradu. V neskoršom období prebehli ďalšie konzervačné a rekonštrukčné práce. Na hrade dobrovoľníci naďalej pracujú na záchrane tohto historického dedičstva.


čo je na hrade zaujímavé?


celý areál hradu je oválneho tvaru, ktorý vytvára obvodový val. V strede areálu sa nachádza 2,3m vysoký pozostatok južného múru hradu. Ďalšie časti hradu postupne odkrývajú archeologické výskumy. Keďže výskum na hrade sa začal až v 21. storočí, mnoho zaujímavostí zostáva stále skrytých a môže sa stať, že každou návštevou hradu uvidíte čosi nové.


z hradu bolo v minulosti vidieť na hrady Gýmeš a Hrušov. V bízkosti je aj známa Toloľčianska zubria źvernica.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:29:52

bottom of page