top of page
drevená zvonica vyšehradné

drevená zvonica vyšehradné

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

375 mnm

nitrianske pravno

+421 46 544 7510

.drevená zvonica nitrianske pravno – je jednou z najstarších zvoníc tohto druhu na Slovensku a v súčasnosti je unikátom medzi týmito stavbami. Stojí na kopci nad malebnou dedinkou Vyšehradné. Je to národná kultúrna pamiatka.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


postavená bola začiatkom 19.storočia na návrh cisárovnej Márie Terézie, ktorá vydala Ohňový patent. Podľa tohto patentu museli mať všetky domy komíny a v dedinách, kde nebol kostol s vežou a zvonmi, museli vtedy postaviť samostatné zvonice. V tom čase mali upozorňovať obyvateľstvo na rôzne živelné pohromy a iné.


je to jednopriestorový objekt štvorcového pôdorysu a má výšku dvoch poschodí. Zvonica má na vchodovom tráme vyznačený rok výstavby, bolo tam aj meno staviteľa, ale nedá sa rozlúštiť. Zvon, ktorý tam bol pôvodný sa nezachoval a nie je známe , čo sa s ním stalo, preto tam pred sto rokmi osadili nový zvon.


zvonica sa zachovala v pôvodnom stave, ale v polovici minulého storočia sa prepadla šindľová strecha, tak ju nahradili plechom. Koncom storočia sa začala kompletnejšia obnova. Zásluhu na tejto obnove má občianske združenie Vyšehrad. Bola opravená podľa požiadaviek a pokynov pamiatkárov. Spevnila sa jej pôvodná konštrukcia, lebo bola napadnutá hmyzom a hrozilo, že sa zrúti. Nakoniec ju museli aj tak celú rozobrať a nanovo zložiť, pričom vtedy vymenili asi polovicu drevených trámov.


na obnove zvonice sa podieľali aj ľudia z obce. Organizáciu prác viedol folklorista a hudobník Andrej Richter a keramikár Rastislav Haroník vytvoril malý keramický oltár s Pannou Máriou s mŕtvym Ježišom v náručí, lebo v objekte sa nenachádzala žiadna sakrálna pamiatka. Aktívne sa do odborných reštaurátorských prác zapájalo aj Hornonitrianske múzeum v Prievidzi. Zvonica bola obnovená a odovzdaná do užívania 16. októbra 2016.


v súčasnosti slúži na zvolávanie na večernú a rannú modlitbu, na zvonenie, keď niekto v dedine zomrie a tiež, keby prišla nejaká živelná pohroma.


zaujímavosti a tipy


v Nitrianskom Pravne sa okrem pamiatok môžete tešiť na rôzne podujatia napríklad Divadelná jar Jána Roháča, Festival dychových hudieb, pravniansky jarmok, Hornonitriansky zlatokop alebo Pravnianska výšivka - sieťovanie.


určite si nenechajte ujsť a navštívte Richterov dom vo Vyšehradnom a Ľudový dom vo Vyšehradnom a veľa iných pamiatok v Nitrianskom Pravne ako Dom Karpatonemeckého spolku dvojdom číslo 127 a 128 aj obytný dom číslo 10.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:44:47

bottom of page