lista s ornamentom.png

PONITRIE - DREVENÁ ZVONICA NITRIANSKE PRAVNO

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Drevená zvonica Nitrianske Pravno Ponitrie
Drevená zvonica Nitrianske Pravno Ponitrie

Drevená zvonica Nitrianske Pravno Ponitrie
Drevená zvonica Nitrianske Pravno Ponitrie

1/1
icon_STARS 5.0.png

DREVENÁ ZVONICA VO VYŠEHRADNOM – je jednou z najstarších zvoníc tohto druhu na Slovensku a v súčasnosti je unikátom medzi týmito stavbami. Stojí na kopci nad malebnou dedinkou Vyšehradné. Je to národná kultúrna pamiatka.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

375 mnm

NITRIANSKE PRAVNO

+421 46 544 7510

icon_HOME.png

SK.07.01.04

DREVENÁ ZVONICA NITRIANSKE PRAVNO

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.01.04
PONITRIE - DREVENÁ ZVONICA NITRIANSKE PRAVNO
Drevená zvonica Nitrianske Pravno Ponitrie
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstup 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 16:15:19

SPRIEVODCA


Postavená bola začiatkom 19.storočia na návrh cisárovnej Márie Terézie, ktorá vydala Ohňový patent. Podľa tohto patentu museli mať všetky domy komíny a v dedinách, kde nebol kostol s vežou a zvonmi, museli vtedy postaviť samostatné zvonice. V tom čase mali upozorňovať obyvateľstvo na rôzne živelné pohromy a iné.

Je to jednopriestorový objekt štvorcového pôdorysu a má výšku dvoch poschodí. Zvonica má na vchodovom tráme vyznačený rok výstavby, bolo tam aj meno staviteľa, ale nedá sa rozlúštiť. Zvon, ktorý tam bol pôvodný sa nezachoval a nie je známe , čo sa s ním stalo, preto tam pred sto rokmi osadili nový zvon.

Zvonica sa zachovala v pôvodnom stave, ale v polovici minulého storočia sa prepadla šindľová strecha, tak ju nahradili plechom. Koncom storočia sa začala kompletnejšia obnova. Zásluhu na tejto obnove má občianske združenie Vyšehrad. Bola opravená podľa požiadaviek a pokynov pamiatkárov. Spevnila sa jej pôvodná konštrukcia, lebo bola napadnutá hmyzom a hrozilo, že sa zrúti. Nakoniec ju museli aj tak celú rozobrať a nanovo zložiť, pričom vtedy vymenili asi polovicu drevených trámov.

Na obnove zvonice sa podieľali aj ľudia z obce. Organizáciu prác viedol folklorista a hudobník Andrej Richter a keramikár Rastislav Haroník vytvoril malý keramický oltár s Pannou Máriou s mŕtvym Ježišom v náručí, lebo v objekte sa nenachádzala žiadna sakrálna pamiatka. Aktívne sa do odborných reštaurátorských prác zapájalo aj Hornonitrianske múzeum v Prievidzi. Zvonica bola obnovená a odovzdaná do užívania 16. októbra 2016.

V súčasnosti slúži na zvolávanie na večernú a rannú modlitbu, na zvonenie, keď niekto v dedine zomrie a tiež, keby prišla nejaká živelná pohroma.


Zaujímavosti a tipy


V Nitrianskom Pravne sa okrem pamiatok môžete tešiť na rôzne podujatia napríklad Divadelná jar Jána Roháča, Festival dychových hudieb, pravniansky jarmok, Hornonitriansky zlatokop alebo Pravnianska výšivka - sieťovanie.

Určite si nenechajte ujsť a navštívte Richterov dom vo Vyšehradnom a Ľudový dom vo Vyšehradnom a veľa iných pamiatok v Nitrianskom Pravne ako Dom Karpatonemeckého spolku dvojdom číslo 127 a 128 aj obytný dom číslo 10.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png