top of page
hrad uhrovec

hrad uhrovec

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

575 mnm

-

+421 907 786 173

.hrad uhrovec - stojí na strmom kopci v Strážovských vrchoch neďaleko malebnej dedinky Uhrovec, ktorá je rodiskom Ľudovíta Štúra. Je jedným z najvzácnejších románskych hradov na Slovensku. V 16.storočí ho vlastnil veľmi vplyvný šľachtický rod Zayovcov z Chorvátska. O hrad sa veľmi dobre starali, preto ho aj v súčasnosti obdivujeme ako najstaršiu a najkrajšiu zachovanú architektúru na Slovensku. Zo zrúcaniny hradu je úžasný výhľad na panorámu Strážovských vrchov.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


trasa na hrad Uhrovec


keďže väčšina hradov bola stavaná na kopci treba počítať, že budete musieť trošku stúpať do kopca. Trasa nie je náročná a zvládnu ju všetky vekové kategórie. Rýchlejším tempom viete byť pri hrade za pol hodinku. Túru je najlepšie začať v Uhrovskom Podhradí, na konci obce pri chatovej oblasti sa nachádza parkovisko a odtiaľto sa môžete vydať po zelenej turistickej značke. Hrad budete mať stále pred nosom tak sa nie je kde stratiť.


aj keď je hrad otvorený prevažne neustále, pred príjazdom vám odporúčame overiť či bude hrad otvorený aby vás nezastavila hradná brána.


tip: Na hrade je možné aj prespať za predpokladu, že si to dohodnete vopred s hradným kastelánom. Bude vás čakať útulná izba aj hradná kuchyňa. Môžete tak stráviť noc na hrade, ktorý pred Turkami ubránila žena.


história hradu


pochádza z 13. storočia a za nejaký čas sa dostal do majetku Matúša Čáka Trenčianskeho. Neskôr bol vlastníkom Žigmund Luxemburský a po ňom Stibor zo Stiboríc. Na prelome 15. a 16. storočia sa viedli veľké majetkové spory o hrad Uhrovec, ktorý často menil vlastníkov. Nakoniec ho získal rod Zayovcov, ktorý ho zveľadil.


vďaka svojej polohe sa vyhol bojom a nezničili ho ani turecké vojská. K jeho úpadku došlo počas vlastníctva rodu Zayovcov, ktorí sa presťahovali do kaštieľa v Uhrovci a hrad začal veľmi chátrať, udržiavali sa na ňom len strážne a hospodárske objekty. Neskôr sa ento hrad začal používať ako väznica. V priebehu 18. storočia stratil svoju funkciu a začal pustnúť.


súčasný stav hradu


aj keď sú v súčasnosti z hradu iba zrúcaniny, niektoré časti sa zachovali v celkom dobrom stave a tak si návštevník vie približne predstaviť ako približne vyzeral a vidno vzájomné prepojenie jednotlivých slohových období.


na zrúcanine Uhrovec sa koná niekoľko podujatí ročne. Jeho vzhľad sa stále zlepšuje vďaka dobrovoľníkom a nezamestnaným , ktorí sa v rámci obnovy venujú jeho postupnej konzervácii.


plánuje sa aj obnova románskej kaplnky, ktorá je najväčším skvostom sakrálnej architektúry na hrade. V budúcnosti by sa mal tento priestor využívať na komorné koncerty a bohoslužby.


legenda


keď hrad napadli Turci, medzi vojakmi hradu Uhrovec a dvoranmi vybehla na obrannú vežu hradná pani. Stala sa vdovou keď jej muž padol na bojisku proti Turkom. Výhľad z hradu poskytol nebojácnim bojovníkom strategickú výhodu proti Turkom. Chrabrá a odvážna hradná pani rozpoznala veliteľa nepriateľov a jedinou presnou strelou z kuše ho poslala na onen svet. Keď to videli Turci zľakli sa odvážnosti a bojovnosti tunajších žien a zobrali nohy na plecia.


tip v okolí


neďaleko zrúcaniny Uhrovec sa nachádza jaskyňa, ktorú volajú Hradná. Má dĺžku okolo 5 metrov a patrí medzi prírodné pamiatky na Slovensku a verejnosti bola sprístupnená v roku 2009.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:23:07

bottom of page