lista s ornamentom.png

PONITRIE - HRÁDOCKÁ VENUŠA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Hradocká Venuša Ponitrie
Hradocká Venuša Ponitrie

Hradocká Venuša Ponitrie
Hradocká Venuša Ponitrie

1/1
icon_STARS 5.0.png

HRÁDOCKA VENUŠA - je jedna z najznámejších slovenských sošiek venuše, ide o archeologický nález pochádzajúci z obdobia neolitu. Bola motívom na slovenských dvojkorunových minciach po roku 1993 až do zavedenia €. Soška ženy sediacej na stolčeku je z vypálenej hliny. Originál Hrádockej, alebo aj Nitrianskej venuše, sa nachádza v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

121 mnm

-

+421 950 498 725

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.00.46
PONITRIE - HRÁDOCKÁ VENUŠA
Hradocká Venuša Ponitrie
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 16:14:03

SPRIEVODCA


Ako sa dá k nálezisku dostať ?


Ak pôjdete zo Šurian juhovýchodne, približne po 2 km sa dostanete do obce Nitriansky Hrádok. Nachádza sa tam „tell“, vrstva ktorá postupne vznikla pri ľudskom osídlení. Jeden z takýchto „tellov“ skrýval aj starovekú Tróju. Podobný „tell“ bol aj v Zámečku, časti obce Nitriansky Hrádok, a ten dostal prezývku „Slovenská Trója“.


Čo všetko môžete na nálezisku vidieť ?


Ak chcete vidieť viac ako dvojmetrovú repliku sochy Hrádockej venuše v zlatej farbe, nachádza sa v centre obce Nitriansky Hrádok na námestí. 

V roku 1998 jej bol odhalený tento pamätník, blízko miesta kde sa pred zhruba 5 tisíc rokmi v blízkosti  rieky  Nitry,  usadili  prví  obyvatelia, ktorí  okrem  užitočných vecí produkovali aj   neupotrebiteľný odpad. Ten postupne vytváral kopec, v ktorom sa nachádzala aj táto už postaršia dáma. Jej vek sa odhaduje na 3 500 až 4 000 rokov pre n. l. 

Hrádocká Venuša je výnimočná z viacerých dôvodov. Má hlavu, je štíhlejšia a ako jediná doposiaľ objavená Venuša u nás, sedí. Soška je vysoká 27 cm a patrí medzi vzácne paleoplastiky.

V rokoch 1949 až 1960 sa v lokalite obce nazývanej Zámeček uskutočnil najrozsiahlejší archeologický výskum. Nálezisko poskytlo veľké množstvo archeologických objavov, výrobkov z bronzu, predmetov z jeleních parohov, bočnice konského postroja, prstence, terčíky, mlaty a sekeromlaty Archeologické vykopávky v Nitrianskom Hrádku dokazujú, že toto územie bolo osídlené slovanskými kmeňmi. Bolo tu odkryté slovanské sídlisko zo 6. storočia, veľkomoravská osada so štvorcovými polo zemnicami.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Synagóga Šurany - Ortodoxná synagóga‌ v‌ Šuranoch‌ bola postavená v roku 1916. Je národnou kultúrnou pamiatkou. Slúži ako mestské múzeum, v ktorom je stála expozícia venovaná histórii mesta.


Nitriansky hrad - 31 km na sever, zachovalý hradný komplex v Nitre. Nachádza sa na hradnom vrchu v centre mesta vo výške 220 m n. m., a vytvára výraznú dominantu mesta pod južnými výbežkami pohoria Tribeč.


Fortifikačný systém mesta Komárno - 45 km južne od Šurian. Ide o systém bášt a opevnení na území mesta Komárno a protiľahlých brehoch riek Dunaj a Váh, ktorý spolu s centrálnou pevnosťou tvorí Komárňanský pevnostný systém.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png