top of page
hrádocká venuša

hrádocká venuša

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

121 mnm

-

+421 950 498 725

.hrádocká venuša - je jedna z najznámejších slovenských sošiek venuše, ide o archeologický nález pochádzajúci z obdobia neolitu. Bola motívom na slovenských dvojkorunových minciach po roku 1993 až do zavedenia €. Soška ženy sediacej na stolčeku je z vypálenej hliny. Originál Hrádockej, alebo aj Nitrianskej venuše, sa nachádza v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá k nálezisku dostať ?


ak pôjdete zo Šurian juhovýchodne, približne po 2 km sa dostanete do obce Nitriansky Hrádok. Nachádza sa tam „tell“, vrstva ktorá postupne vznikla pri ľudskom osídlení. Jeden z takýchto „tellov“ skrýval aj starovekú Tróju. Podobný „tell“ bol aj v Zámečku, časti obce Nitriansky Hrádok, a ten dostal prezývku „Slovenská Trója“.


čo všetko môžete na nálezisku vidieť ?


ak chcete vidieť viac ako dvojmetrovú repliku sochy Hrádockej venuše v zlatej farbe, nachádza sa v centre obce Nitriansky Hrádok na námestí. 


v roku 1998 jej bol odhalený tento pamätník, blízko miesta kde sa pred zhruba 5 tisíc rokmi v blízkosti  rieky  Nitry,  usadili  prví  obyvatelia, ktorí  okrem  užitočných vecí produkovali aj   neupotrebiteľný odpad. Ten postupne vytváral kopec, v ktorom sa nachádzala aj táto už postaršia dáma. Jej vek sa odhaduje na 3 500 až 4 000 rokov pre n. l. 


hrádocká Venuša je výnimočná z viacerých dôvodov. Má hlavu, je štíhlejšia a ako jediná doposiaľ objavená Venuša u nás, sedí. Soška je vysoká 27 cm a patrí medzi vzácne paleoplastiky.


v rokoch 1949 až 1960 sa v lokalite obce nazývanej Zámeček uskutočnil najrozsiahlejší archeologický výskum. Nálezisko poskytlo veľké množstvo archeologických objavov, výrobkov z bronzu, predmetov z jeleních parohov, bočnice konského postroja, prstence, terčíky, mlaty a sekeromlaty Archeologické vykopávky v Nitrianskom Hrádku dokazujú, že toto územie bolo osídlené slovanskými kmeňmi. Bolo tu odkryté slovanské sídlisko zo 6. storočia, veľkomoravská osada so štvorcovými polo zemnicami.


pár tipov pre turistov v okolí.


synagóga šurany - Ortodoxná synagóga‌ v‌ Šuranoch‌ bola postavená v roku 1916. Je národnou kultúrnou pamiatkou. Slúži ako mestské múzeum, v ktorom je stála expozícia venovaná histórii mesta.


nitriansky hrad - 31 km na sever, zachovalý hradný komplex v Nitre. Nachádza sa na hradnom vrchu v centre mesta vo výške 220 m n. m., a vytvára výraznú dominantu mesta pod južnými výbežkami pohoria Tribeč.


fortifikačný systém mesta komárno - 45 km južne od Šurian. Ide o systém bášt a opevnení na území mesta Komárno a protiľahlých brehoch riek Dunaj a Váh, ktorý spolu s centrálnou pevnosťou tvorí Komárňanský pevnostný systém.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:27:57

bottom of page