lista s ornamentom.png

PONITRIE - KALVÁRIA BOJNICE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kalvária Bojnice Ponitrie
Kalvária Bojnice Ponitrie

Kalvária Bojnice Ponitrie
Kalvária Bojnice Ponitrie

1/1
icon_STARS 5.0.png

BOJNICKÁ KALVÁRIA – sa nachádza nad mestom, kúsok od samotného centra Bojníc, smerom na Nitrianske Rudno. Je skrytá v lesíku, v príjemnom prostredí s vôňou borovíc, stvorená na krátku prechádzku po celom dni, kde môžete v tichosti rozmýšľať nad sebou samým.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

441 mnm

BOJNICE

+421 46 370 0020

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.04.06
PONITRIE - KALVÁRIA BOJNICE
Kalvária Bojnice Ponitrie
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 16:15:54

SPRIEVODCA 


Táto tradícia krížových ciest vznikla v strednej Európe v 15. storočí, ľudia mali potrebu takto nasledovať Krista na jeho poslednej bolestnej ceste.

V roku 1816 ju dal postaviť správca bojnického panstva Andreas Csicsmanyi. Výstup na vrchol kalvárie trvá asi tak pol až trištvrte hodinky vychádzkovým krokom. Spolu s kaplnkou, ktorá sa nachádza na vrchole je to sedem zastavení. Východisková trasa na Kalváriu je z kúpeľov. Zaujímavé je, že prvé zastavenie začína rovno pri ceste, takže nemôžete to prehliadnuť.

Druhé zastavenie je trochu vyššie, tiež pri ceste a obklopujú ho stromy. Chodník ďalej strmo stúpa a po chvíli ho nahradia schody. Jednotlivé kaplnky sú jednoduché hranolovité stavby s nikou a sedlovou strechou, ktorá je ukončená krížom. Výjavy zo zastavení boli maľované v kaplnkách na plechu, neznámym ľudovým umelcom, ale pri oprave ich vymenili za obrazy. Cyklus šiestich pašiových výjavov umiestnených v jednotlivých zastaveniach predstavoval scény z Bolestného ruženca.

Na vrchole na čistinke uprostred borovíc je kaplnka Sedembolestnej Panny Márie s kruhovým pôdorysom, klenutou kopulovitou strechou a vežičkou so zvonicou v strede. Oproti nej je vymurovaný oltár, pôvodný bol zničený. V kaplnke bolo kedysi súsošie, kópia šaštínskej Milostivej Piety a pred oltárom socha mŕtveho Krista. Kaplnku však zničili vandali a v roku 2005 ju začali opravovať. Táto kaplnka má takmer 200 rokov. Bola posvätená 15. augusta 1816.

Kedysi dávno nebol tak kopec, kadiaľ vedie kalvária zarastený a tak ju bolo vidieť z diaľky. V súčasnosti je ukrytá medzi stromami. Svätá omša tam býva iba na sviatok Povýšenia Svätého Kríža a na Veľký piatok sa tam koná pobožnosť krížovej cesty. Pred kaplnkou Sedembolestnej Panny Márie stoja tri kríže – Ukrižovanie. Cestou z kalvárie sa vám naskytnú nádherné výhľady, hlavne na Bojnický zámok a jeho okolie.


Tip v okolí


Pokiaľ vystúpite vyššie nad kaplnku chodníkom, nájdete vybudovanú rozhľadňu s okúzľujúcim výhľadom na mesto Bojnice a Prievidzu s okolitými dedinkami a na rozprávkový zámok Bojnice. V diaľke vidíte pohorie Vtáčnik, Ždiar a Kremnické vrchy. K vyhliadkovej veži sa môžete dostať aj od salaša Vígľaš.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png