top of page
kalvária bojnice

kalvária bojnice

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

441 mnm

bojnice

+421 46 370 0020

.kalvária bojnice – sa nachádza nad mestom, kúsok od samotného centra Bojníc, smerom na Nitrianske Rudno. Je skrytá v lesíku, v príjemnom prostredí s vôňou borovíc, stvorená na krátku prechádzku po celom dni, kde môžete v tichosti rozmýšľať nad sebou samým.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


táto tradícia krížových ciest vznikla v strednej Európe v 15. storočí, ľudia mali potrebu takto nasledovať Krista na jeho poslednej bolestnej ceste.


v roku 1816 ju dal postaviť správca bojnického panstva Andreas Csicsmanyi. Výstup na vrchol kalvárie trvá asi tak pol až trištvrte hodinky vychádzkovým krokom. Spolu s kaplnkou, ktorá sa nachádza na vrchole je to sedem zastavení. Východisková trasa na Kalváriu je z kúpeľov. Zaujímavé je, že prvé zastavenie začína rovno pri ceste, takže nemôžete to prehliadnuť.


druhé zastavenie je trochu vyššie, tiež pri ceste a obklopujú ho stromy. Chodník ďalej strmo stúpa a po chvíli ho nahradia schody. Jednotlivé kaplnky sú jednoduché hranolovité stavby s nikou a sedlovou strechou, ktorá je ukončená krížom. Výjavy zo zastavení boli maľované v kaplnkách na plechu, neznámym ľudovým umelcom, ale pri oprave ich vymenili za obrazy. Cyklus šiestich pašiových výjavov umiestnených v jednotlivých zastaveniach predstavoval scény z Bolestného ruženca.


na vrchole na čistinke uprostred borovíc je kaplnka Sedembolestnej Panny Márie s kruhovým pôdorysom, klenutou kopulovitou strechou a vežičkou so zvonicou v strede. Oproti nej je vymurovaný oltár, pôvodný bol zničený. V kaplnke bolo kedysi súsošie, kópia šaštínskej Milostivej Piety a pred oltárom socha mŕtveho Krista. Kaplnku však zničili vandali a v roku 2005 ju začali opravovať. Táto kaplnka má takmer 200 rokov. Bola posvätená 15. augusta 1816.


kedysi dávno nebol tak kopec, kadiaľ vedie kalvária zarastený a tak ju bolo vidieť z diaľky. V súčasnosti je ukrytá medzi stromami. Svätá omša tam býva iba na sviatok Povýšenia Svätého Kríža a na Veľký piatok sa tam koná pobožnosť krížovej cesty. Pred kaplnkou Sedembolestnej Panny Márie stoja tri kríže – Ukrižovanie. Cestou z kalvárie sa vám naskytnú nádherné výhľady, hlavne na Bojnický zámok a jeho okolie.


tip v okolí


pokiaľ vystúpite vyššie nad kaplnku chodníkom, nájdete vybudovanú rozhľadňu s okúzľujúcim výhľadom na mesto Bojnice a Prievidzu s okolitými dedinkami a na rozprávkový zámok Bojnice. V diaľke vidíte pohorie Vtáčnik, Ždiar a Kremnické vrchy. K vyhliadkovej veži sa môžete dostať aj od salaša Vígľaš.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:46:02

bottom of page