top of page
kaštieľ a arborétum mlyňany

kaštieľ a arborétum mlyňany

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

205 mnm

-

+421 37 633 4211

.kaštieľ a arborétum mlyňany – sa nachádza medzi obcou Tesárske Mlyňany a Vieskou nad Žitavou. Je to nádherný park, v ktorom sa nachádza najvzácnejšia zbierka cudzokrajných vždyzelených drevín. Patrí k najväčším v strednej Európe a je to najvýznamnejšie dendrologické zariadenie na Slovensku. Ak hľadáte ideálne miesto na romantickú prechádzku, tak by ste tu určite mali zavítať v máji keď všetko krásne kvitne.

.otváracie doby

26. okt - 31. mar

pondelok - piatok

víkendy a sviatky

1. apr - 25. okt

pondelok - piatok

víkendy a sviatky


08:00 - 17:00

08:00 - 17:00


07:00 - 18:00

08:00 - 18:00

.poplatok za vstup

4,50 €

3,00 €

2,00 €

zadarmo

dospelí 

študenti, seniori

deti 6-15r

deti 0-6r

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup


návšteva tohto parku je ideálna ak máte radi prírodu, vzácne stromy a kvety. Môžete zobrať svoje deti, dokonca aj tie najmenšie v kočíku a vydať sa na príjemnú prechádzku parkom. Psíka, si žiaľ zobrať nemôžete.


k arborétum Mlyňany sa dostanete autom aj autobusom zo smeru Nitra, Vráble a Zlaté Moravce. Zaparkovať môžete pri vrátnici pod kaštieľom. Ak idete autobusom, k Arborétum Mlyňany ide aj priamy spoj (všetky spoje do obce Vieska nad Žitavou). Niektoré autobusy stoja len na rázcestí preto sa informujte u vodiča, či ide priamo k Arborétu.


dr. štefanom ambrózy


na rozlohe 67 ha sa nachádza viac ako 2 300 druhov rastlín zo všetkých kútov sveta, ale hlavne z východnej Ázie. Tento park bol založený koncom 19. storočia kvetovým grófom, ako ho vtedy volali Dr.Štefanom Ambrózy-Migazzom, ktorý bol veľký milovník prírody už od malička. V súčasnosti tento unikát patrí Slovenskej akadémii vied.


ambroźy, ako vzdelaný uhorský šľachtic svoju záľubu rozvíjal cestovaním po južnej Európe. Koncom 19. storočia sa oženil s Antóniou Migazziovou, ktorá do vena dostala veľkostatok v Tesárskych Mlyňanoch. Vtedy k nemu prikúpil dubový a hrabový les a založil arborétum. Veľkou dominantou arboréta je romantický Ambrózyho kaštieľ, ku ktorému neskôr dostavali vežu.


aj napriek nevhodným podmienkam vytvoril niečo obdivuhodné


toto územie nebolo vôbec vhodné na takýto experiment, ako je pestovanie sempervirentov, preto si nechal dovážať humus a rašelinu pre ihličnany a niektoré stálezelené dreviny. Napriek všetkému začal spolu so skúseným českým záhradníkom Jozefom Mišákom vysádzať rôzne cudzokrajné dreviny. Postupne v parku vybudoval bohatú zbierku rôznych druhov a odrôd. Pred prvou svetovou vojnou musel nedobrovoľne odísť a park zanechal spravovať záhradníkovi Mišákovi.


veľmi vzácnym exemplárom zbierky je 35 metrový sekvojovec mamutí, borievka virgínska, tuja obrovská a cédrovec zbiehavý alebo zimokvet včasný, ktorý kvitne v januári. Nachádza sa tu veľa ázijských drevín, ktoré sú iba v Ázii a inde vo svete sa nevyskytujú.


romantická prechádzka


najvhodnejším obdobím na návštevu arboréta je máj a jún, vtedy kvitnú najkrajšie rastliny ako rododendrony a azalky, okrasné čerešne, jablone, orgovány a ruže kvitnú trochu neskôr a sú krásne až do jesene. V zime je v parku všetko zelené, ako napríklad nádherná cezmína ostrolistá alebo vavrínovec lekársky.


najstaršou časťou arboréta je Ambrózyho park, ktorý je centrom celého areálu a nachádza sa v ňom aj kaštieľ. Postupne k nemu pribúdali aj ďalšie časti, ktoré sa dobudovávali. Nachádza sa tam východoázijská časť, ktorá zaberá 14 ha z plochy a je pri čínskom jazierku, ďalej je to kórejská, vedie cez ňu samostatný vyhliadkový okruh. Potom je to severoamerická, ktorá zaberá 7,5 ha a slovenská časť, ktorá je najnovšia a vedie cez ňu náučný chodník. Hlavná vyhliadková trasa meria 4,5 km a ide cez Ambrózyho park a prechádza severoamerickou a východoázijskou plochou až k východu z parku.


ambrózy dokázal, že odborníci nemali pravdu a mnohé rastliny sa celkom dobre aklimatizovali v našich podmienkach. V súčasnosti sa mnohé druhy k nám dostávajú v podobe semien materských rastlín, kde sa už čiastočne adaptovali.


v polovici 20. storočia bol park vyhlásený za chránenú rezerváciu a o dva roky ho začala spravovať Slovenská akadémia vied. Odvtedy, ako vznikli vedecké oddelenia arboréta vedci skúmajú aspekty súvisiace s aklimatizačným procesom drevín a venujú sa ekofyziológii rastlín, biotechnologickým metódam a fytopatológii.


zaujímavosť na záver


v areáli sa nachádza aj busta zakladateľa Ambrózyho, stanovištia s hlasovou informáciou a taktiež brožúra „Sprievodca po zbierkach Arboréta Mlyňany“. Sú tam aj lavičky, ktoré sú väčšinou pri náučných chodníkoch, na ktorých si môžete oddýchnuť a vychutnávať to nádherné čaro ticha a rozmanitosť vôní celého sveta.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

13. februára 2023, 11:09:18

bottom of page