lista s ornamentom.png

POŽITAVIE - KAŠTIEĽ BELADICE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Beladice Požitavie
Kaštieľ Beladice Požitavie

Kaštieľ Beladice Požitavie
Kaštieľ Beladice Požitavie

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ BELADICE - tento neoklasicistický kaštieľ obklopený tichým parkom sa nachádza neďaleko Nitry smerom na Zlaté Moravce. V dedinke, ktorá síce nepatrí na mapu každodenných výletov, aj keď by mala. Krásny kaštieľ sa nachádza v Beladiciach – časti Pustý Chotár. Kto tam zavíta, čaka ho prekvapenie v dych berúceho kaštieľa s prekrásnym parkom plným výstavných predmetov.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

186 mnm

-

+421 37 633 0235

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.00.69
POŽITAVIE - KAŠTIEĽ BELADICE
Kaštieľ Beladice Požitavie
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

sprístupnené

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 16:19:03

SPRIEVODCA 


Trošku histórie


Kaštieľ v Beladiciach sa nachádza v Pustom Chotári. Kaštieľ dala vybudovať šľachtická rodina Karola Jesenského okolo roku 1820. Neskôr sa stal sídlom ďalšej šľachtickej rodiny Szirányii – Ötömös. Neskôr pribudol kaštieľ do vlastníctva baróna Henrika Lindelófa. Kaštieľ pod jeho velenim prešiel prestavbou, kedy sa zväčšil a dostal duch neoklasicizmu. Kaštieľ sa premenil na dvojpodlažnú, trojtraktovú, obdĺžnikovú budovu s rizalitom, kupolou a balkónom. Neoklasicistický duch mu dodnes ostal, ale zmenšil sa pri stavebných úpravách v roku 1937, kedy na žiadosť židovského obchodníka Dr. Krausa boli bočné krídla odstránené. Do roku 1945 budovu vlastnila rodina Ďurčanských, a v rokoch 1948 až 1979 bola v nej umiestnená Základná deväťročná škola.


Zaujímavosti


Hlavné vstupné, neogotické schodište dopĺňa zábradlie od viedenského umeleckého zámočníka – J. Wagnera. Za pozornosť stoja zachovalý fajansový krb, maľované vitrážové okná a pôvodný drevený strop na poschodí kaštieľa.

Kaštieľ ja zapísaný na zozname Kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Od roku 1998 prebiehala rekonštrukciu a renovácia kaštieša, ktorá trvala až do roku 2003. Renovácia neobišla ako park, vďaka ktorej sa mu vrátila umelecko-historická hodnota. Po renovácii sa zmenil kaštieľ na krásny Hotel Tartuf. Hotel dnes ponúka jedinečné a krásne prostredie a príjemné podmienky na oddych i prácu.

Dominantou kaštieľa i celého areálu je krásny rozľahlý park. Nachádza sa v ňom inštalovaná Prírodná galéria umeleckej keramiky. Vznikla vďaka medzinárodným workshopom, ktoré sa konali v tomto parku už od roku 1999. Vďaka týmto výstavám sa vytvorila stála prírodná galéria, ktorá v rámci Slovenska patrí medzi unikátne a nezvyčajné. Nikde inde na Slovensku sa podobná galéria keramických diel v historických objektov nenachádza.Táto galéria dotvára celkový vzhľad kaštieľa – Hotela Tartuf.

Galéria i park sú voľne prístupné verejnosti, či už návštevníkom hotela alebo turistom, ktorí sa sem zatúlajú. V parku je možné vidieť diela známych keramikov a sochárov z celého sveta. Parkovať je možné samozrejme na hotelovom parkovisku.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png