top of page
kaštieľ beladice

kaštieľ beladice

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

186 mnm

-

+421 37 633 0235

.kaštieľ beladice - tento neoklasicistický kaštieľ obklopený tichým parkom sa nachádza neďaleko Nitry smerom na Zlaté Moravce. V dedinke, ktorá síce nepatrí na mapu každodenných výletov, aj keď by mala. Krásny kaštieľ sa nachádza v Beladiciach – časti Pustý Chotár. Kto tam zavíta, čaka ho prekvapenie v dych berúceho kaštieľa s prekrásnym parkom plným výstavných predmetov.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


trošku histórie


kaštieľ v Beladiciach sa nachádza v Pustom Chotári. Kaštieľ dala vybudovať šľachtická rodina Karola Jesenského okolo roku 1820. Neskôr sa stal sídlom ďalšej šľachtickej rodiny Szirányii – Ötömös. Neskôr pribudol kaštieľ do vlastníctva baróna Henrika Lindelófa. Kaštieľ pod jeho velenim prešiel prestavbou, kedy sa zväčšil a dostal duch neoklasicizmu. Kaštieľ sa premenil na dvojpodlažnú, trojtraktovú, obdĺžnikovú budovu s rizalitom, kupolou a balkónom. Neoklasicistický duch mu dodnes ostal, ale zmenšil sa pri stavebných úpravách v roku 1937, kedy na žiadosť židovského obchodníka Dr. Krausa boli bočné krídla odstránené. Do roku 1945 budovu vlastnila rodina Ďurčanských, a v rokoch 1948 až 1979 bola v nej umiestnená Základná deväťročná škola.


zaujímavosti


hlavné vstupné, neogotické schodište dopĺňa zábradlie od viedenského umeleckého zámočníka – J. Wagnera. Za pozornosť stoja zachovalý fajansový krb, maľované vitrážové okná a pôvodný drevený strop na poschodí kaštieľa.


kaštieľ ja zapísaný na zozname Kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Od roku 1998 prebiehala rekonštrukciu a renovácia kaštieša, ktorá trvala až do roku 2003. Renovácia neobišla ako park, vďaka ktorej sa mu vrátila umelecko-historická hodnota. Po renovácii sa zmenil kaštieľ na krásny Hotel Tartuf. Hotel dnes ponúka jedinečné a krásne prostredie a príjemné podmienky na oddych i prácu.


dominantou kaštieľa i celého areálu je krásny rozľahlý park. Nachádza sa v ňom inštalovaná Prírodná galéria umeleckej keramiky. Vznikla vďaka medzinárodným workshopom, ktoré sa konali v tomto parku už od roku 1999. Vďaka týmto výstavám sa vytvorila stála prírodná galéria, ktorá v rámci Slovenska patrí medzi unikátne a nezvyčajné. Nikde inde na Slovensku sa podobná galéria keramických diel v historických objektov nenachádza.Táto galéria dotvára celkový vzhľad kaštieľa – Hotela Tartuf.


galéria i park sú voľne prístupné verejnosti, či už návštevníkom hotela alebo turistom, ktorí sa sem zatúlajú. V parku je možné vidieť diela známych keramikov a sochárov z celého sveta. Parkovať je možné samozrejme na hotelovom parkovisku.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:31:12

bottom of page