top of page
kaštieľ bošany

kaštieľ bošany

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

177 mnm

-

+421 38 542 7225

.kaštieľ bošany - nádherne zrekonštruovaná dominanta obce Bošany, ktorá bola postavená v roku 1550 a bola dôležitou súčasťou protitureckého opevnenia. Pôvodne renesenčná opevnená trvz bola koncom 18-teho storočia prestavaná na barokový kaštieľ, ktorý bol až do roku 1781 sídlom významného rodu Bossányiovcov.

.otváracie doby

verejnosti neprístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


kaštieľ postavený na základoch hrádku v centre obce Bošany, v podhorí Tribeča na ľavom brehu rieky Nitra. Je to asi 6 km severovýchodne od Topoľčian. Pred kaštieľom sa nachádza menšie parkovisko.


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


v Bošanoch sa blízko seba nachádzajú dva kaštiele. Starší renesančný, a mladší barokový. Mladší kaštieľ je barokový z roku 1776 a slúži spoločenským účelom obce. Starší renesančný kaštieľ bola pôvodne malá pevnosť, ktorá sa potom aj pod vplyvom Turkov rozrastala a slúžila ako obranné sídlo proti Turkom. Prenocovala v ňom i uhorská a česká kráľovná, rakúska arcivojvodkyňa Mária Terézia. Istý čas tu bola dokonca väznica, škola, hudobná škola a neskôr už len skladové priestory.


pár tipov pre turistov v okolí.


hrušovský hrad - zrúcanina gotického hradu nachádzajúca sa na kremencovom vrchu Skalka nad cestou z Topoľčianok do Skýcova, 22 km severovýchodne od Bošian. Stavba Hrušovského hradu stavba je datovaná do obdobia po odchode Mongolov.


oponický hrad – zrúcanina hradu stojí 18 km južne od Bošian nad obcou Oponice. Za zakladateľov a prvých vlastníkov hradu sa považujú Čákovci.


zámok bojnice - 41 km severovýchodne od Bošian, romantick ý zámok, leží na západnom okraji mesta Bojnice. Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria.


zoo bojnice - je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955. Areál zoo sa nachádza v rekreačnom prostredí kúpeľného mesta Bojnice.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:25:59

bottom of page