lista s ornamentom.png

PONITRIE - KAŠTIEĽ BOŠANY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Bošany Ponitrie
Kaštieľ Bošany Ponitrie

Kaštieľ Bošany Ponitrie
Kaštieľ Bošany Ponitrie

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ BOŠANY - nádherne zrekonštruovaná dominanta obce Bošany, ktorá bola postavená v roku 1550 a bola dôležitou súčasťou protitureckého opevnenia. Pôvodne renesenčná opevnená trvz bola koncom 18-teho storočia prestavaná na barokový kaštieľ, ktorý bol až do roku 1781 sídlom významného rodu Bossányiovcov.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

177 mnm

-

+421 38 542 7225

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.00.25
PONITRIE - KAŠTIEĽ BOŠANY
Kaštieľ Bošany Ponitrie
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

nesprístupnený

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 16:12:15

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Kaštieľ postavený na základoch hrádku v centre obce Bošany, v podhorí Tribeča na ľavom brehu rieky Nitra. Je to asi 6 km severovýchodne od Topoľčian. Pred kaštieľom sa nachádza menšie parkovisko.


Čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


V Bošanoch sa blízko seba nachádzajú dva kaštiele. Starší renesančný, a mladší barokový. Mladší kaštieľ je barokový z roku 1776 a slúži spoločenským účelom obce. Starší renesančný kaštieľ bola pôvodne malá pevnosť, ktorá sa potom aj pod vplyvom Turkov rozrastala a slúžila ako obranné sídlo proti Turkom. Prenocovala v ňom i uhorská a česká kráľovná, rakúska arcivojvodkyňa Mária Terézia. Istý čas tu bola dokonca väznica, škola, hudobná škola a neskôr už len skladové priestory.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Hrušovský hrad - zrúcanina gotického hradu nachádzajúca sa na kremencovom vrchu Skalka nad cestou z Topoľčianok do Skýcova, 22 km severovýchodne od Bošian. Stavba Hrušovského hradu stavba je datovaná do obdobia po odchode Mongolov.


Oponický hrad – zrúcanina hradu stojí 18 km južne od Bošian nad obcou Oponice. Za zakladateľov a prvých vlastníkov hradu sa považujú Čákovci.


Zámok Bojnice - 41 km severovýchodne od Bošian, romantický zámok, leží na západnom okraji mesta Bojnice. Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria.


Zoo Bojnice - je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955. Areál zoo sa nachádza v rekreačnom prostredí kúpeľného mesta Bojnice.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png