lista s ornamentom.png

PONITRIE - KAŠTIEĽ ČEREŇANY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Čereňany
Kaštieľ Čereňany

Kaštieľ Čereňany
Kaštieľ Čereňany

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ ČEREŇANY - rozprávkový kaštieľ postavený okolo roku 1640 patril do panstva hradu Sivý kameň. V súčasnosti prešiel trojročnou rekonštrukciou a  je v ňom prestížna reštaurácia s penziónom a s koňakovým klubom a historickou vínnou pivnicou.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

221 mnm

-

+421 905 354 538

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.00.14
PONITRIE - KAŠTIEĽ ČEREŇANY
Kaštieľ Čereňany
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Pondelok - Štvrtok

Piatok - Sobota

11:00 - 22:00

11:00 - 23:00

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstup

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

29. mája 2021, 10:30:35

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Kaštieľ obklopený parkom sa nachádza v obci Čereňany, 20 km od Bojníc, na trase Nováky a Partizánske a stojí hneď vedľa hlavnej cesty. Parkovanie je možné priamo pred kaštieľom.


Čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


Kaštieľ je dvojpodlažná budova obdĺžnikového pôdorysu s dvoma nárožnými okrúhlymi vežami. Pôvodne mal charakter opevnenej stavby a bol obklopený vodnou priekopou. Pôvodnými majiteľmi kaštieľa boli Majthényiovci, neskôr sa v ňom vystriedalo viacero majiteľov. Po roku 1950 v ňom bolo riaditeľstvo Štátneho majetku, od roku 1955 v ňom sídlil až do roku 1992 Miestny národný výbor obce. V reštitúcii bol kaštieľ vydaný dedičom rodiny Bellovcov, vnukom posledného majiteľa.

K najvýznamnejším pamiatkam obce okrem kaštieľa, patrí neskoro gotický Kostol sv. Márie Magdalény postavený okolo roku 1440 a vodný mlyn na Žiarskom potoku zo 17. storočia. Vlastníkmi mlyna boli mnísi z paulínskeho kláštora sv. Jána Krstiteľa v Horných Lefantovciach. Mlyn sa zachoval a je v prevádzke dodnes.


Pár tipov pre turistov v okolí


Zámok Bojnice - romantický zámok, leží na západnom okraji mesta Bojnice. Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria.


Zoo Bojnice - je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955. Areál zoo sa nachádza v rekreačnom prostredí kúpeľného mesta Bojnice.


Čachtický hrad - tajomný, legendami preslávený vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia.


Hrad Beckov - Hrad, ktorý pochádza z 12. storočia, sa nachádza priamo nad obcou Beckov. V minulosti slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Patrí medzi naše najkrajšie hrady.


Tematín - alebo Tematínsky hrad, je zrúcanina hradu na západnom Slovensku v pohorí Považský Inovec, pri obci Lúka v okrese Nové Mesto nad Váhom Od jeho vzniku v 13. storočí vystriedal mnoho majiteľov. Začiatkom 18. storočia bol ťažko poškodený a pustol.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png