top of page
kaštieľ čereňany

kaštieľ čereňany

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

221 mnm

-

+421 905 354 538

.kaštieľ čereňany - rozprávkový kaštieľ postavený okolo roku 1640 patril do panstva hradu Sivý kameň. V súčasnosti prešiel trojročnou rekonštrukciou a  je v ňom prestížna reštaurácia s penziónom a s koňakovým klubom a historickou vínnou pivnicou.

.otváracie doby

pondelok - štvrtok

piatok - sobota

11:00 - 22:00

11:00 - 23:00

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


kaštieľ obklopený parkom sa nachádza v obci Čereňany, 20 km od Bojníc, na trase Nováky a Partizánske a stojí hneď vedľa hlavnej cesty. Parkovanie je možné priamo pred kaštieľom.


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


kaštieľ je dvojpodlažná budova obdĺžnikového pôdorysu s dvoma nárožnými okrúhlymi vežami. Pôvodne mal charakter opevnenej stavby a bol obklopený vodnou priekopou. Pôvodnými majiteľmi kaštieľa boli Majthényiovci, neskôr sa v ňom vystriedalo viacero majiteľov. Po roku 1950 v ňom bolo riaditeľstvo Štátneho majetku, od roku 1955 v ňom sídlil až do roku 1992 Miestny národný výbor obce. V reštitúcii bol kaštieľ vydaný dedičom rodiny Bellovcov, vnukom posledného majiteľa.


k najvýznamnejším pamiatkam obce okrem kaštieľa, patrí neskoro gotický Kostol sv. Márie Magdalény postavený okolo roku 1440 a vodný mlyn na Žiarskom potoku zo 17. storočia. Vlastníkmi mlyna boli mnísi z paulínskeho kláštora sv. Jána Krstiteľa v Horných Lefantovciach. Mlyn sa zachoval a je v prevádzke dodnes.


pár tipov pre turistov v okolí


zámok bojnice - romantický zámok, leží na západnom okraji mesta Bojnice. Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria.


zoo bojnice - je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955. Areál zoo sa nachádza v rekreačnom prostredí kúpeľného mesta Bojnice.


čachtický hrad - tajomný, legendami preslávený vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia.


hrad beckov - Hrad, ktorý pochádza z 12. storočia, sa nachádza priamo nad obcou Beckov. V minulosti slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Patrí medzi naše najkrajšie hrady.


tematín - alebo Tematínsky hrad, je zrúcanina hradu na západnom Slovensku v pohorí Považský Inovec, pri obci Lúka v okrese Nové Mesto nad Váhom Od jeho vzniku v 13. storočí vystriedal mnoho majiteľov. Začiatkom 18. storočia bol ťažko poškodený a pustol.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:24:28

bottom of page