top of page
kaštieľ diviacka nová ves

kaštieľ diviacka nová ves

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

274 mnm

-

+ 421 908 110 699

.kaštieľ diviacka nová ves - hrádok postavený ako opevnená gotická pevnôstka na začiatku 15. storočia, neskôr bol prestavaný na kaštieľ. V obci Diviacka Nová Ves sa nachádzajú až tri kaštiele, v súčasnosti však nie sú prístupné verejnosti.

.otváracie doby

verejnosti neprístupné

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


nájdete ho v obci na ceste smerom na Nitrianske Rudno naľavo od hlavnej cesty pri cintoríne, oproti kostolu.čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


gotický objekt postavený na začiatku 15. storočia rodom Diviackovcov časom rozšírili a postupne prebudovávali na renesančný štvorkrídlový kaštieľ s ústredným nádvorím. V roku 1886 kaštieľ jeho nový majitelia Rudnayovci predali a bol tu zriadený liehovar.


trochu z histórie


počiatky osídlenia celej oblasti povodia riečky Nitrice, do ktorej prináleží aj Diviacka Nová Ves, spadajú do obdobia mladej doby bronzovej 1200 – 700 rokov pred Kristom. Z tohto obdobia pochádzajú pohrebiskové nálezy lužickej kultúry, ktoré dokladajú súvislejšie osídlenie celej oblasti. Sídla sa v tomto prostredí udržali až do čias Veľkej Moravy a miestne názvy a chotárne pomenovania, pochádzajúce z obdobia ranného feudalizmu, sú svedectvom súvislého osídlenia už v 12. storočí.


pár tipov pre turistov v okolí


uhrovecký hrad - zrúcanina neskororománskeho hradu v južnej časti Strážovských vrchov, nad obcou Uhrovské Podhradie. Hrad postavený v polovici 13. storočia v nedostupnom teréne Nitrických vrchov.


trenčiansky hrad  - rozsiahly hrad, týčiaci sa na strmom brale priamo nad mestom Trenčín. Hrad je dominantou nielen Trenčína, ale aj celého Stredného Považia. Je národnou kultúrnou pamiatkou.


zámok bojnice - romantický zámok, leží na západnom okraji mesta Bojnice. Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria.


zoo bojnice - je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955. Areál zoo sa nachádza v rekreačnom prostredí kúpeľného mesta Bojnice.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:24:02

bottom of page