lista s ornamentom.png

PONITRIE - KAŠTIEĽ DIVIACKA NOVÁ VES

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ DIVIACKÁ NOVÁ VES - hrádok postavený ako opevnená gotická pevnôstka na začiatku 15. storočia, neskôr bol prestavaný na kaštieľ. V obci Diviacka Nová Ves sa nachádzajú až tri kaštiele, v súčasnosti však nie sú prístupné verejnosti.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

274 mnm

-

+ 421 908 110 699

icon_HOME.png

SK.07.00.11

KAŠTIEĽ DIVIACKA NOVÁ VES

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.00.11
PONITRIE - KAŠTIEĽ DIVIACKA NOVÁ VES
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti neprístupné

POPLATOK ZA VSTUP

Verejnosti neprístupné

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. mája 2021, 10:55:35

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Nájdete ho v obci na ceste smerom na Nitrianske Rudno naľavo od hlavnej cesty pri cintoríne, oproti kostolu.Čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


Gotický objekt postavený na začiatku 15. storočia rodom Diviackovcov časom rozšírili a postupne prebudovávali na renesančný štvorkrídlový kaštieľ s ústredným nádvorím. V roku 1886 kaštieľ jeho nový majitelia Rudnayovci predali a bol tu zriadený liehovar.


Trochu z histórie


Počiatky osídlenia celej oblasti povodia riečky Nitrice, do ktorej prináleží aj Diviacka Nová Ves, spadajú do obdobia mladej doby bronzovej 1200 – 700 rokov pred Kristom. Z tohto obdobia pochádzajú pohrebiskové nálezy lužickej kultúry, ktoré dokladajú súvislejšie osídlenie celej oblasti. Sídla sa v tomto prostredí udržali až do čias Veľkej Moravy a miestne názvy a chotárne pomenovania, pochádzajúce z obdobia ranného feudalizmu, sú svedectvom súvislého osídlenia už v 12. storočí.


Pár tipov pre turistov v okolí


Uhrovecký hrad - zrúcanina neskororománskeho hradu v južnej časti Strážovských vrchov, nad obcou Uhrovské Podhradie. Hrad postavený v polovici 13. storočia v nedostupnom teréne Nitrických vrchov.


Trenčiansky hrad  - rozsiahly hrad, týčiaci sa na strmom brale priamo nad mestom Trenčín. Hrad je dominantou nielen Trenčína, ale aj celého Stredného Považia. Je národnou kultúrnou pamiatkou.


Zámok Bojnice - romantický zámok, leží na západnom okraji mesta Bojnice. Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria.


Zoo Bojnice - je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955. Areál zoo sa nachádza v rekreačnom prostredí kúpeľného mesta Bojnice.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png