lista s ornamentom.png

PONITRIE - KAŠTIEĽ KRUŠOVCE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Krušovce Ponitrie
Kaštieľ Krušovce Ponitrie

Kaštieľ Krušovce Ponitrie
Kaštieľ Krušovce Ponitrie

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ KRUŠOVCE - Jednou z dominant v obci Krušovce je klasicistický kaštieľ z 19. storočia, dvojpodlažná stavba, ktorú dal postaviť v roku 1830 gróf František Berényi. Neskôr v roku 1906 bol kaštieľ prestavaný do dnešnej podoby. Pôvodne bol ku kaštieľu prístup po impozantnom otvorenom schodisku, ktoré však už neexistuje. Kaštieľ, ktorý momentálne slúži deťom, bol v roku 1963 vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

198 mnm

-

+421 38 531 1530

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.00.27
PONITRIE - KAŠTIEĽ KRUŠOVCE
Kaštieľ Krušovce Ponitrie
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

nesprístupnené

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup 

Park 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 16:12:19

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Obec Krušovce sa nachádza v Nitrianskom kraji, leží cca 5 km severne od Topoľčian. Dominanty obce kaštieľ a kostol stoja na severnom okraji obce neďaleko hlavnej cesty v smere Topoľčany - Partizánske.


Trochu z histórie.


Krušovce patria nepochybne k najstarším sídlam územia stredného Ponitria a o kontinuite ich osídlenia možno hovoriť prinajmenšom už od čias Veľkej Moravy. Prvá písomná zmienka o Krušovciach pochádza z roku 1235. Vtedy sa mladý kráľ Belo IV. rozhodol odmeniť služby svojho verného dvorana Dionýza z rodu Türje a daroval mu kráľovský majetok Topoľčany.

Klasicistický kaštieľ bol v Krušovciach postavený v roku 1830 grófom Berényim od ktorého ho odkúpila v roku 1862 rodina Nemeshegyiovcov.

Pár tipov pre turistov v okolí.

Zaujímavé je okolie Krušoviec s neďalekým rekreačným strediskom Duchonka, vodnou nádržou Nemečky, Topoľčianskym hradom či pohoriami Vtáčnik a Považský Inovec. Ponúka aj viacej ďalších možností.


Čo všetko môžete v kaštieli a okolí vidieť ?


Klasicistický kaštieľ z 19. storočia má trojtraktovú dispozíciu, obdĺžnikový pôdorys, je dvojpodlažný s podpivničením. Dnes je v ňom materská a základná škola. Kaštieľ je v dobrom stave a možno je to práve kvôli tomu, že je v ňom škola.

Pre obec je hodnotný aj park o rozlohe 6,5 ha, ktorý s kaštieľom tvorí jeden vzácne harmonický celok. Vznikol z pôvodného barokového francúzskeho parku založeného ešte Berényiovcami v polovici 18. stor. Pri výsadbe parku boli uplatnené prvky dobovej architektúry ako romanticky ladená jaskyňa, tzv. ľadovňa a lesovňa, pochádzajúce z druhej polovice 19. storočia keď boli majiteľmi kaštieľa Nemeshegyiovci.

Okrem kaštieľa sa v parku nachádza ďalšia významná národná kultúrna pamiatka a to rímskokatolícky Kostol Narodenia Panny Márie z 12. storočia, neskororománsky tehlový jednoloďový kostol s polkruhovo zakončenou apsidou, dvojvežovým západným priečelím a barokovou severnou sakristiou. Kostol postavili zrejme ako kláštorný niekedy začiatkom 13. storočia. Svojou veľkosťou i dvojvežovým riešením predstavuje jednu z najvýznamnejších sakrálnych stavieb románskeho obdobia v celom širokom regióne i na celom Slovensku.

V parku je vybudovaná ľahkoatletická dráha, multifunkčné  i detské ihrisko pre rekreačnú a športovú činnosť. Návštevníci parku sa môžu prejsť po náučnom chodníku, ktorý ma päť zastávok približujúcich históriu, kultúrne pamiatky, druhovú skladbu stromov a iné.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png