top of page
kaštieľ krušovce

kaštieľ krušovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

198 mnm

-

+421 38 531 1530

.kaštieľ krušovce - Jednou z dominant v obci Krušovce je klasicistický kaštieľ z 19. storočia, dvojpodlažná stavba, ktorú dal postaviť v roku 1830 gróf František Berényi. Neskôr v roku 1906 bol kaštieľ prestavaný do dnešnej podoby. Pôvodne bol ku kaštieľu prístup po impozantnom otvorenom schodisku, ktoré však už neexistuje. Kaštieľ, ktorý momentálne slúži deťom, bol v roku 1963 vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.

.otváracie doby

verejnosti neprístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

park 

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


obec Krušovce sa nachádza v Nitrianskom kraji, leží cca 5 km severne od Topoľčian. Dominanty obce kaštieľ a kostol stoja na severnom okraji obce neďaleko hlavnej cesty v smere Topoľčany - Partizánske.


trochu z histórie.


obec Krušovce patria nepochybne k najstarším sídlam územia stredného Ponitria a o kontinuite ich osídlenia možno hovoriť prinajmenšom už od čias Veľkej Moravy. Prvá písomná zmienka o Krušovciach pochádza z roku 1235. Vtedy sa mladý kráľ Belo IV. rozhodol odmeniť služby svojho verného dvorana Dionýza z rodu Türje a daroval mu kráľovský majetok Topoľčany.


klasicistický kaštieľ bol v Krušovciach postavený v roku 1830 grófom Berényim od ktorého ho odkúpila v roku 1862 rodina Nemeshegyiovcov.


pár tipov pre turistov v okolí.


zaujímavé je okolie Krušoviec s neďalekým rekreačným strediskom Duchonka, vodnou nádržou Nemečky, topoľčianskym hradom či pohoriami Vtáčnik a Považský Inovec. Ponúka aj viacej ďalších možností.


čo všetko môžete v kaštieli a okolí vidieť ?


klasicistický kaštieľ z 19. storočia má trojtraktovú dispozíciu, obdĺžnikový pôdorys, je dvojpodlažný s podpivničením. Dnes je v ňom materská a základná škola. Kaštieľ je v dobrom stave a možno je to práve kvôli tomu, že je v ňom škola.


pre obec je hodnotný aj park o rozlohe 6,5 ha, ktorý s kaštieľom tvorí jeden vzácne harmonický celok. Vznikol z pôvodného barokového francúzskeho parku založeného ešte Berényiovcami v polovici 18. stor. Pri výsadbe parku boli uplatnené prvky dobovej architektúry ako romanticky ladená jaskyňa, tzv. ľadovňa a lesovňa, pochádzajúce z druhej polovice 19. storočia keď boli majiteľmi kaštieľa Nemeshegyiovci.


okrem kaštieľa sa v parku nachádza ďalšia významná národná kultúrna pamiatka a to rímskokatolícky Kostol Narodenia Panny Márie z 12. storočia, neskororománsky tehlový jednoloďový kostol s polkruhovo zakončenou apsidou, dvojvežovým západným priečelím a barokovou severnou sakristiou. Kostol postavili zrejme ako kláštorný niekedy začiatkom 13. storočia. Svojou veľkosťou i dvojvežovým riešením predstavuje jednu z najvýznamnejších sakrálnych stavieb románskeho obdobia v celom širokom regióne i na celom Slovensku.


v parku je vybudovaná ľahkoatletická dráha, multifunkčné  i detské ihrisko pre rekreačnú a športovú činnosť. Návštevníci parku sa môžu prejsť po náučnom chodníku, ktorý ma päť zastávok približujúcich históriu, kultúrne pamiatky, druhovú skladbu stromov a iné.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:26:18

bottom of page