lista s ornamentom.png

PONITRIE - KAŠTIEĽ LEFANTOVCE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEL LEFANTOVCE – sa nachádza v obci Horné Lefantovce a je to neobarokový - klasicistický kaštieľ. V jednej povesti sa hovorí, že nejaký bohatý zemepán sa chcel zapáčiť kráľovi Kolomanovi a tak mu daroval bieleho slona a černocha, ten mu z vďačnosti dal právo na dedičnú držbu obce, kde zemepán býval a dal mu právo nosiť erb so slonom. Z latinčiny preklad slona je „elephantus“ a jeho rodinu odvtedy volali de Elephant, podľa toho vznikol aj názov obce „Lefantovce“. Kaštieľ je nádherná kultúrna pamiatka, ktorá pôvodne stojí na mieste paulínskeho kláštora sv. Jána. Tento kláštor dal v roku 1369 postaviť Michal z Lefantoviec.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

235 mnm

-

+421 37 7410 906

1/8

XPLÓR eSHOP

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

neprístupný

POPLATOK ZA VSTUP


zadarmo

Vstup

Park 

SPRIEVODCA 


O tristo rokov neskôr kláštor opevnili a viackrát prestavili. V 18.storočí počas prestavby pristavili poschodie. Počas vládnutia cisára Jozefa II. bol kláštor zrušený. Začiatkom 19. storočia ho kúpil František Edelsheim - Gyulay, ktorý prestavil celý komplex na luxusný kaštieľ v neskorom barokovom štýle. Prestavil ho podľa projektu Jozefa Huberta.

Kaštieľ má obdĺžnikový pôdorys s vysunutým krídlom v strede. Je to dvojposchodová budova. Krídlo je vlastne jednoloďový kostol, ktorý prestavali na vstup s balkónom. Presbytérium

kostola uzatvorili okrúhlym balkónom. Na prízemí sa nachádza vstupná hala s nádherným schodišťom.

Na prvom poschodí urobili dvoranu a v hornej časti kostola vznikla slávnostná sieň, v ktorej boli pôvodné klenby a vzácne fresky Jozefa Bergia, ktoré predstavovali výjavy zo života Jána Krstiteľa. Na východnej strane fasády priamo v strede pristavili dvojpodlažné krídlo, kde bola malá kaplnka, ktorá mala dvojpodlažnú sakristiu a po bokoch miestnosti. Nachádzal sa v nej vzácny neskorobarokový oltár a v nike sa nachádzala rokoková socha Piety. Fasády na prvom poschodí majú priebežnú bosáž a na druhom lizény. Kláštorné chodby a miestnosti sú zaklenuté českou plackou, valenou klenbou a asi polovica má rovné stropy.

Kaštieľ stojí uprostred anglického parku a zachovaný je aj jeho historický vzhľad. V prvej polovici 20. storočia otvorili v kaštieli Odborný liečebný ústav TBC a respiračných chorôb. V súčasnosti je objekt neobývaný.


Zaujímavosti a tipy 


V okolí obce sa nachádza niekoľko krásnych hradov, ktoré stoja za vašu návštevu. Najbližšie sa nachádza Oponický hrad, potom Gýmeš, ďalej je to nádherný Zoborský kláštor alebo Nitriansky hrad. Taktiež v samotných Lefantovciah sa nachádzajú ešte dva menšie kaštiele a mauzóleum v lese.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR