lista s ornamentom.png

PONITRIE - KAŠTIEĽ MOJMÍROVCE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Mojmírovce
Kaštieľ Mojmírovce

Kaštieľ Mojmírovce
Kaštieľ Mojmírovce

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ MOJMÍROVCE - kaštieľ obkolesený nádherným anglickým parkom. Kedysi bol jeho súčasťou najslávnejší žrebčín Uhorska, ktorý je dnes jedinečne prebudovaný na kongresovú sálu s 300-ročnou vínnou pivnicou.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

144 mnm

-

+421 37 77 98 201

icon_HOME.png

SK.07.00.45

KAŠTIEĽ MOJMÍROVCE

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.00.45
PONITRIE - KAŠTIEĽ MOJMÍROVCE
Kaštieľ Mojmírovce
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

29. mája 2021, 12:28:41

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Mojmírovce sa nachádzajú asi 14 km južne od Nitry na vedľajšej komunikácii spájajúcej Cabaj-Čápor a Ivanku pri Nitre. Je to len hodina cesty z Bratislavy.


Trochu z histórie


História barokovo-klasicistického kaštieľa uprostred obce Mojmírovce siaha do 18. storočia a spája sa s rodom Huňadyovcov ktorí sa do dediny, vtedy zvanej „Urmín“ prisťahovali po ukončení obdobia tureckých vojen. V roku 1721 dal Imrich Huňady postaviť majestátny kaštieľ v barokovom slohu. Neskôr po požiari bol kaštieľ prestavaný v klasicistickom slohu.

Súčasťou panstva rodiny Huňadyovcov bol okrem kaštieľa aj rozsiahly park s množstvom exotických stromov, krovín a rastlín, ktorý patril v nasledujúcich desaťročiach medzi najkrajšie parky Horného Uhorska. Raritou bol skleník - botanická záhrada, ktorá sa bohužiaľ do dnešných dní nezachovala.

Pýchou rodu Huňadyovcov bol žrebčín, v ktorom chovali ušľachtilé plemená arabských, talianskych a španielskych koní. V roku 1814 zorganizoval v „Urmíne“ Jozef Huňady, podľa moderných pravidiel, prvé verejné konské dostihy v Rakúsko-Uhorsku. Na trati dlhej 2600 metrov pretekalo 13 koní.


Po druhej svetovej vojne Kaštieľ následne slúžil na rôzne účely, boli tu zriadené vojenské kasárne, neskôr byty pre učiteľov, lekárske ordinácie a pohostinstvo, dokonca tiež základná škola. Od konca 60-tych rokov budova už len chátrala.

Takmer z trosiek bývalého žrebčína bolo vybudované štýlové kongresové a hotelové centrum. V zrenovovaných priestoroch kaštieľa sa dnes nachádza reštaurácia, vínna pivnica a vinotéka, niekoľko školiacich miestností, apartmány a izby, relax centrum, v podzemných priestoroch kaštieľa strelnica pre krátke zbrane.


Pár tipov pre turistov v okolí


Nitriansky hrad - zachovalý hradný komplex v Nitre. Nachádza sa na hradnom vrchu v centre mesta vo výške 220 m n. m., a vytvára výraznú dominantu mesta pod južnými výbežkami pohoria Tribeč.


Drážovský kostolík - nazývaný tiež Kostol svätého Michala Archanjela je z 12. storočia, je nádhernou a jedinečnou dominantou mestskej časti Nitra - Dražovce. Kostolík je najstarším románskym kostolom na Slovensku. Kedysi bol majetkom zoborského kláštora. Táto starobylá sakrálna stavba, je neobyčajne krásna svojím jednoduchým tvarom, ale i okolitou čarovnou atmosférou, ktorá tu panuje. Dražovce sú aj významnou archeologickou lokalitou so slovanským sídliskom a s pohrebiskom z čias Veľkej Moravy.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png