lista s ornamentom.png

PONITRIE - KAŠTIEĽ A MÚZEUM BRODZANY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ a múzeum Brodzany Ponitrie
Kaštieľ a múzeum Brodzany Ponitrie

Kaštieľ a múzeum Brodzany Ponitrie
Kaštieľ a múzeum Brodzany Ponitrie

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ A MÚZEUM BRODZANY – renesančný kaštieľ s parkom patrí najznámejším kultúrno historickým stavebným pamiatkam Ponitria, bývalej Tekovskej stolice. Sídli v ňom Múzeum A. S. Puškina, ktoré je s výnimkou Moldavska jediným múzeom venovaným tomuto slávnemu básnikovi mimo územia Ruskej federácie. Okolo kaštieľa sa nachádza historický park, v ktorom je niekoľko búst významných slovenských a ruských spisovateľov.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

195 mnm

-

+421 38 245 2650

icon_HOME.png

SK.07.00.16

KAŠTIEĽ A MÚZEUM BRODZANY

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.00.16
PONITRIE - KAŠTIEĽ A MÚZEUM BRODZANY
Kaštieľ a múzeum Brodzany Ponitrie
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Pondelok - Piatok
Sobota
Nedeľa a sviatky

09.00 - 15.00
10.00 - 14.00
zatvorené

POPLATOK ZA VSTUP

2, 00 €

1,00  €

0,50 €

0,50 €

dospelí 

žiaci, študenti

deti do 6r

seniori nad 70r 


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 16:11:46

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Brodzany sú obec na Slovensku v okrese Partizánske. Ležia na ľavej strane údolia rieky Nitry, na okraji Nitrianskej sprašovej pahorkatiny a pohoria Tribeč, 2 km juhozápadne od Partizánskeho a 15 km od Topoľčian.


Trochu z histórie.


Dnešný kaštieľ bol postavený pravdepodobne v 14. storočí ako jednoduchá kúria v Brodzanoch pri Partizánskom. V roku 1669 bola kúria prestavaná na renesančný kaštieľ, ktorý v 19. storočí vlastnil rakúsky diplomat Gustav Friesenhof, pôsobiaci na cárskom dvore v Rusku. Po smrti manželky Natálie sa Gustáv Friesenhof oženil so švagrinou vtedy už nebohého básnika A.S. Puškina Alexandrou Gončarovovou. Mali spolu dcéru Natáliu, ktorá celý život prežila v Brodzanoch. Natália sa v roku 1875 vydala za vojvodu Elimara Antona von Oldenburg, ktorého matkou bola princezná Cecília, najmladšia dcéra švédskeho kráľa Gustáva IV. Adolfa. Bola veľmi vzdelaná s neobyčajnou charizmou. Okolo kaštieľa dala vysadiť park so vzácnymi drevinami, v neďalekej hore vybudovala kaplnku s rodinnou hrobkou v roku 1895 a letohrádok prezývaný aj Babylonv roku 1911, kde sa schádzali jej priatelia. V okolí týchto stavieb bol zvierací cintorín. Dnes k múzeu patrí historický park a rodinná hrobka.


Čo všetko môžete v kaštieli a okolí vidieť ?


Renesančný kaštieľ pochádza zo 17. storočia, v 18. storočí bol barokovo prestavaný a v 19. storočí romanticky upravený. Okolo kaštieľa sa nachádza rozľahlý historický park. Neďaleko múzea sa nachádza i rodinná hrobka pôvodných majiteľov kaštieľa, kaplnka Friesenhofovcov. Krása, prírodná a historická hodnota parku si vyslúžila vyhlásenie za chránený areál.

V kaštieli sa od roku 1979 nachádza Slovanské múzeum Alexandra Sergejeviča Puškina. Život a dielo A. S. Puškina približuje sála s portrétmi, kresbami a knihami, ktoré súvisia so životom tohto klasika ruskej poézie.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png