top of page
kaštieľ a múzeum brodzany

kaštieľ a múzeum brodzany

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

195 mnm

-

+421 38 245 2650

.kaštieľ a múzeum brodzany – renesančný kaštieľ s parkom patrí najznámejším kultúrno historickým stavebným pamiatkam Ponitria, bývalej Tekovskej stolice. Sídli v ňom Múzeum A. S. Puškina, ktoré je s výnimkou Moldavska jediným múzeom venovaným tomuto slávnemu básnikovi mimo územia Ruskej federácie. Okolo kaštieľa sa nachádza historický park, v ktorom je niekoľko búst významných slovenských a ruských spisovateľov.

.otváracie doby

pondelok - piatok
sobota
nedeľa a sviatky

09.00 - 15.30
10.00 - 14.00
zatvorené

.poplatok za vstup

6,00 €

4,00  €

4,00 €

dospelí 

žiaci, študenti

seniori  


icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


brodzany sú obec na Slovensku v okrese Partizánske. Ležia na ľavej strane údolia rieky Nitry, na okraji Nitrianskej sprašovej pahorkatiny a pohoria Tribeč, 2 km juhozápadne od Partizánskeho a 15 km od Topoľčian.


trochu z histórie.


dnešný kaštieľ bol postavený pravdepodobne v 14. storočí ako jednoduchá kúria v Brodzanoch pri Partizánskom. V roku 1669 bola kúria prestavaná na renesančný kaštieľ, ktorý v 19. storočí vlastnil rakúsky diplomat Gustav Friesenhof, pôsobiaci na cárskom dvore v Rusku. Po smrti manželky Natálie sa Gustáv Friesenhof oženil so švagrinou vtedy už nebohého básnika A.S. Puškina Alexandrou Gončarovovou. Mali spolu dcéru Natáliu, ktorá celý život prežila v Brodzanoch. Natália sa v roku 1875 vydala za vojvodu Elimara Antona von Oldenburg, ktorého matkou bola princezná Cecília, najmladšia dcéra švédskeho kráľa Gustáva IV. Adolfa. Bola veľmi vzdelaná s neobyčajnou charizmou. Okolo kaštieľa dala vysadiť park so vzácnymi drevinami, v neďalekej hore vybudovala kaplnku s rodinnou hrobkou v roku 1895 a letohrádok prezývaný aj Babylonv roku 1911, kde sa schádzali jej priatelia. V okolí týchto stavieb bol zvierací cintorín. Dnes k múzeu patrí historický park a rodinná hrobka.


čo všetko môžete v kaštieli a okolí vidieť ?


renesančný kaštieľ pochádza zo 17. storočia, v 18. storočí bol barokovo prestavaný a v 19. storočí romanticky upravený. Okolo kaštieľa sa nachádza rozľahlý historický park. Neďaleko múzea sa nachádza i rodinná hrobka pôvodných majiteľov kaštieľa, kaplnka Friesenhofovcov. Krása, prírodná a historická hodnota parku si vyslúžila vyhlásenie za chránený areál.


v kaštieli sa od roku 1979 nachádza Slovanské múzeum Alexandra Sergejeviča Puškina. Život a dielo A. S. Puškina približuje sála s portrétmi, kresbami a knihami, ktoré súvisia so životom tohto klasika ruskej poézie.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

2. februára 2023, 12:56:14

bottom of page