top of page
kaštieľ palárikovo

kaštieľ palárikovo

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

115 mnm

-

+421 905 425 305

.kaštieľ palárikovo - dominantou obce Palárikovo je neoklasicistický, pôvodne barokový kaštieľ z 18. storočia, ktorý však pre verejnosť nie je bežne dostupný. Návštevníci si môžu vychutnať zámocký park, kde je možné pri kŕmidlách sledovať voľne žijúce lesné zvieratá. Môžu si pozrieť aj unikátnu celodrevenú historickú vodáreň, ktorá dnes slúži aj ako vyhliadková veža.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


obec Palárikovo, v minulosti nazývaná Slovenský Meder, patrí k väčším sídlam okresu Nové Zámky. Poľovnícky kaštieľ Palárikovo je situovaný v krásnom prostredí anglického parku v Palárikove, nachádza sa len 12 km severne od mesta Nové Zámky. Kaštieľ, národná kultúrna pamiatka, sa nachádza neďaleko známej asi 3000 hektárovej bažantnice.


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


táto národná kultúrna pamiatka sa nachádza neďaleko známej bažantnice. Poskytuje ubytovanie v apartmánoch zariadených historickým nábytkom. Interiér je zariadený v poľovníckom štýle. Priestory kaštieľa sú vhodné na firemné stretnutia, oslavy, hostiny s poľovníckymi špecialitami. Na západnej strane kaštieľa nájdete rímskokatolícky kostol sv. Jána Nepomuckého postavený v roku 1754.


kedysi spájala Palárikovo a Šurany priemyselná železnica, ktorá prepravovala cukrovú repu, ale občas aj ľudí a pokračovala ešte ďalej. Rovinatá krajina v okolí Palárikova lemovaná poľami a lužnými lesmi ponúka možnosti aj na cykloturistiku.


trochu z histórie


súčasnú podobu získal kaštieľ až v roku 1866. Počas druhej svetovej vojny bola v kaštieli nemecká poľná nemocnica. Tú počas oslobodzovacích bojov vystriedalo Vojenské veliteľstvo sovietskej armády. Po vojne v priestoroch kaštieľa pôsobila poľnohospodárska škola. Potom sa budova stala účelovým zariadením československej vlády. Neskôr patrila ministerstvu pôdohospodárstva a nakoniec ju prevzali Západoslovenské štátne lesy.


pár tipov pre turistov v okolí.


nitriansky hrad - je zachovalý hradný komplex v Nitre, ktorého dominantou je Katedrála svätého Emeráma, biskupský palác a mohutné opevnenie s vystupujúcimi bastiónmi.


kostol svätého michala archanjela – kostolík ktorý sa nachádza na skalnatom kopci nad Dražovcami, mestskou časťou Nitry. Kostolík bol vyobrazený na slovenskej 100 korunovej bankovke vydanej v roku 1941 a 50 korunovej z roku 1993.


kaštieľ v šali - ktorý nájdete priamo v centre mesta Šaľa a ktorý je v podstate kópiou renesančného zámku rodu Thurzovcov v Bytči. Skúsite preveriť ?


ranč na striebornom jazere - rozhľadňa - leží v areáli Ranča na Striebornom jazere 13 km severozápadne od Šale, neďaleko vodnej nádrže Kráľová. Stojí v oddychovom centre kde si prídu na svoje najmä milovníci jazdy na koni, rybári, labužníci.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:28:18

bottom of page