lista s ornamentom.png

PONITRIE - KAŠTIEĽ RADOŠINA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Radošina
Kaštieľ Radošina

Kaštieľ Radošina
Kaštieľ Radošina

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ RADOŠINA - renesančná stavba z druhej polovice 16. storočia. Už od svojho vzniku slúžil kaštieľ reprezentačným potrebám nitrianskeho biskupstva ako letné sídlo. Kaštieľ bol postavený za nitrianskeho biskupa Ladislava Adama Erdodyho, dokončený bol v roku 1715. Kaštieľ je v prenájme a nie je dostupný pre verejnosť.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

225 mnm

-

+421 38 53 981 02

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.00.38
PONITRIE - KAŠTIEĽ RADOŠINA
Kaštieľ Radošina
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Sídlo

nitrianského biskupstva

POPLATOK ZA VSTUP

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

29. mája 2021, 11:08:20

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Pri ceste z Piešťan na Topoľčany stojí kaštieľ v obci Radošina po ľavej strane asi 300 m od hlavnej cesty.


Čo všetko môžete v kaštieli  a jeho okolí vidieť ?


Podľa mobiliára kaštieľa z roku 1804 tu bola „sála s porcelánom z Viedne, denná izba, spálňa excelencie biskupa, knižnica, izba kanonika, okrúhla zelená miestnosť, kancelária správcu (directoris), átrium, kaplnka, biliardová sieň, červená izba, miestnosť s krbom, ošetrovňa a svetlá (žltá) izba. V spodnej časti kaštieľa boli sekretariát biskupa, pálenica, sklad dreva, tajná miestnosť (trezor), pracovne kancelistu a ďalších správcov, malá aj dve veľké kuchyne, väzenie, sálu prefekta a kancelárie úradníkov. Boli tu aj  miestnosti na kovové a drevené náradie a bohaté stajne.“


Trochu z histórie


Od roku 1948 slúžil kaštieľ potrebám Štátnej obvodnej meštianskej školy a Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Piešťanoch, šľachtiteľskej stanice v Radošine. Neskoršie kaštieľ slúžil aj ako sklad. Kaštieľ je dnes znovu majetkom nitrianskeho biskupstva, je v prenájme Komunity Kráľovnej pokoja, ktorá v ňom v súčasnosti prevádzkuje Domov sociálnych služieb pre mladých dospelých po ukončení ústavnej starostlivosti.


Pár tipov pre turistov v okolí


Oponický hrad- zrúcanina hradu z 13. storočia sa nachádza na západnom výbežku pohoria Tribeč nad obcou Oponice. Za zakladateľov a prvých vlastníkov hradu sa považujú Čákovci. Hrad mal za úlohu chrániť Nitriansky kniežací hrad pred nájazdami Tatárov a neskôr aj Turkov. Turkom sa hrad nikdy nepodarilo dobyť. V roku 1708 sa stal baštou povstaleckej armády Františka Rákocziho II. Po potlačení povstania cisárskou armádou bol spolu s viacerými slovenskými hradmi zbúraný a odvtedy je v ruinách.


Kaštieľ Topoľčianky - s jeho rozsiahlym parkom patrí medzi najkrajšie ukážky staviteľského umenia na území Slovenska. Zámok bol v minulosti letným sídlom Habsburgovcov a po prvej svetovej vojne slúžil ako prezidentské letovisko. V klasicistickom zámockom krídle sa postupne vytvorilo múzeum. Jeho návštevníci môžu obdivovať bohatú knižnicu s vyše 14-tisíc zväzkami, ktorá je jednou z mála zachovaných zámockých knižníc na Slovensku.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png