top of page
kaštieľ radošina

kaštieľ radošina

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

225 mnm

-

+421 38 53 981 02

.kaštieľ radošina - renesančná stavba z druhej polovice 16. storočia. Už od svojho vzniku slúžil kaštieľ reprezentačným potrebám nitrianskeho biskupstva ako letné sídlo. Kaštieľ bol postavený za nitrianskeho biskupa Ladislava Adama Erdodyho, dokončený bol v roku 1715. Kaštieľ je v prenájme a nie je dostupný pre verejnosť.

.otváracie doby

verejnosti neprístupné

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


pri ceste z Piešťan na Topoľčany stojí kaštieľ v obci Radošina po ľavej strane asi 300 m od hlavnej cesty.


čo všetko môžete v kaštieli  a jeho okolí vidieť ?


podľa mobiliára kaštieľa z roku 1804 tu bola „sála s porcelánom z Viedne, denná izba, spálňa excelencie biskupa, knižnica, izba kanonika, okrúhla zelená miestnosť, kancelária správcu (directoris), átrium, kaplnka, biliardová sieň, červená izba, miestnosť s krbom, ošetrovňa a svetlá (žltá) izba. V spodnej časti kaštieľa boli sekretariát biskupa, pálenica, sklad dreva, tajná miestnosť (trezor), pracovne kancelistu a ďalších správcov, malá aj dve veľké kuchyne, väzenie, sálu prefekta a kancelárie úradníkov. Boli tu aj  miestnosti na kovové a drevené náradie a bohaté stajne.“


trochu z histórie


od roku 1948 slúžil kaštieľ potrebám Štátnej obvodnej meštianskej školy a Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Piešťanoch, šľachtiteľskej stanice v Radošine. Neskoršie kaštieľ slúžil aj ako sklad. Kaštieľ je dnes znovu majetkom nitrianskeho biskupstva, je v prenájme Komunity Kráľovnej pokoja, ktorá v ňom v súčasnosti prevádzkuje Domov sociálnych služieb pre mladých dospelých po ukončení ústavnej starostlivosti.


pár tipov pre turistov v okolí


oponický hrad- zrúcanina hradu z 13. storočia sa nachádza na západnom výbežku pohoria Tribeč nad obcou Oponice. Za zakladateľov a prvých vlastníkov hradu sa považujú Čákovci. Hrad mal za úlohu chrániť Nitriansky kniežací hrad pred nájazdami Tatárov a neskôr aj Turkov. Turkom sa hrad nikdy nepodarilo dobyť. V roku 1708 sa stal baštou povstaleckej armády Františka Rákocziho II. Po potlačení povstania cisárskou armádou bol spolu s viacerými slovenskými hradmi zbúraný a odvtedy je v ruinách.


kaštieľ topoľčianky - s jeho rozsiahlym parkom patrí medzi najkrajšie ukážky staviteľského umenia na území Slovenska. Zámok bol v minulosti letným sídlom Habsburgovcov a po prvej svetovej vojne slúžil ako prezidentské letovisko. V klasicistickom zámockom krídle sa postupne vytvorilo múzeum. Jeho návštevníci môžu obdivovať bohatú knižnicu s vyše 14-tisíc zväzkami, ktorá je jednou z mála zachovaných zámockých knižníc na Slovensku.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:27:40

bottom of page