lista s ornamentom.png

požitavie - kaštieľ veľká maňa

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

.kaštieľ veľká maňa
.kaštieľ veľká maňa

press to zoom
.kaštieľ veľká maňa
.kaštieľ veľká maňa

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

136 mnm

-

+421 35 6595 103

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.07.00.73
požitavie - kaštieľ veľká maňa
.kaštieľ veľká maňa
icon_STARS 5.0.png

.kaštieľ veľká maňa - pochádza z druhej polovice 17. storočia. Ku kaštieľu patrí rozsiahly chránený park, v ktorom sa nachádzajú vzácne dreviny. Dnes je v ňom Zariadenie sociálnych služieb a preto nie je kaštieľ verejnosti sprístupnený. Dominantou obce je aj barokovo-klasicistický rímskokatolícky Kostol Sedembolestnej Panny Máriev ktorom môžete vidieť kópiu obrazu Madony zo 16. storočia, nazývaného aj "Panna Mária indiánska".

.otváracie doby

verejnosti neprístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

park 

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


obec leží na polceste medzi Novými Zámkami a Nitrou a 7 km od známeho termálneho kúpaliska Podhájska. Od roku 1962 obec tvoria dve miestne časti a to Veľká a Malá Maňa. Na severnom okraji obce sa  nachádza Keltské pohrebisko z 3. až 1. storočia pred n. l., ktoré patrí k najväčším náleziskám tohto druhu v strednej Európe. V priebehu storočí sa tu vystriedalo niekoľko predhistorických národov Skýtov, Keltov, Markomanov, Kvádov a iných. Príchod Slovanov sa datuje od 6. storočia.


obyvatelia obce sa vo svojom voľnom čase vo veľkej miere venujú vinohradníctvu a výrobe vína najme z tradičných odrôd Veltlínske zelené, Rizling vlašský, Müller Thurgau. Vo vinohradníckej lokalite "Stará hora" sa nachádza viac ako 200 viničných domčekov, ľudovo nazývaných "hajlochy". Vinohradníci stále zachovávajú zvyky ako je voľba richtára a jeho pomocníkov "peregov" a svätenie sviatku svätého Urbana patróna vinohradníkov.


čo všetko môžete v kaštieli  a jeho okolí vidieť ?


barokovo-klasicistický kaštieľ vo Veľkej Mani dal v 17.až 18. storočí postaviť gróf „Spectabilis ac Magnificus" Franz Xaver Koller, pôvodom z Tirolska. Tento majiteľ sa zaslúžil o výstavbu kostola, kaštieľa, v roku 1748 bola postavená prvá škola a zriadená fara. Do kaštieľa viedla veľká vstupná aleja z pagaštana konského z ktorej ešte pár stromov zostalo.


od 17. do 20. storočia sa v Mani vystriedalo viacero šľachtických rodov Mallonay, Bellegarde, Hirsch, Ehrenfeld. Na začiatku 19. storočia tu mal gróf Malonyay rozsiahly vinohrad a vynikajúci ovčinec. Posledným pánom manianskeho statku bola rodina grófa Földváryho, ktorej bol v roku 1946 všetok majetok odobraný a ktorá potom panstvo opustila.

V súčasnosti je kaštieľ využívaný ako zariadenie sociálnych služieb. V parku bolo vybudované oplotenie, ktoré rozdeľuje park na verejnú a časť vyhradenú pre DSS.


pár tipov pre turistov v okolí


kostolík svätého juraja - románska sakrálna stavba v obci Kostoľany pod Tribečom. Kostolík je po Kostole svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch a Kostole svätého Juraja v Nitrianskej Blatnici treťou najstaršou zachovanou pred románskou architektonickou pamiatkou na Slovensku.


nitriansky hrad - zachovalý hradný komplex v Nitre. Nachádza sa na hradnom vrchu v centre mesta vo výške 220 m n. m., a vytvára výraznú dominantu mesta pod južnými výbežkami pohoria Tribeč.


1/51
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

16. novembra 2021, 16:38:28

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór