top of page
katedrála nitra

katedrála nitra

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

185 mnm

nitra

+421 910 842 941

.katedrála svätého emeráma nitra - katedrálny chrám Bazilika svätého Emeráma na Nitrianskom hrade je už dlhé storočia symbolom mesta pod Zoborom. V roku 1961 bola vyhlásená za jednu z prvých národných kultúrnych pamiatok na Slovensku. Katedrála je zasvätená sv. Emerámovi, biskupovi a mučeníkovi, ktorý žil v 7. storočí. Katedrála, od roku 1998 povýšená na Baziliku svätého Emeráma v Nitre, je najstarším diecéznym chrámom na Slovensku.

.otváracie doby

apr - okt

pondelok - sobota

nedeľa 

nov - mar

pondelok - nedeľa 


09:00 - 18:00

09:00 - 17:00


09:00 - 16:00

.poplatok za vstup

4,00 €

2,00 €

2,00 €

dospelí 

deti, študenti

seniori, zťp

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku katedrále dostať ?


katedrála sa nachádza na Nitrianskom hrade, kde spolu s biskupským palácom a mohutným opevnením s vystupujúcimi bastiónmi, tvorí dominantu celého hradného areálu. Podľa najnovších vedeckých poznatkov sa nachádza v najväčšom hradnom komplexe u nás. Zároveň je súčasťou najdlhšie sústavne obývaného sídla na Slovensku, v ktorom ľudia žijú nepretržite už viac ako 1000 rokov. Parkovanie je vhodné na Župnom námestí necelých 300 metrov južne od hradu. Hneď pri parkovisku môžete vidieť františkánsky kláštorný komplex, tvorený rímskokatolíckym kostolom sv. Petra a Pavla a renesančným kláštorom františkánov. Od kostola sv. Petra a Pavla vás ku hradu a jeho katedrále povedie Kráľovská cesta. Na župnom námestí uvidíte štvorkrídlovú palácovú budovu bývalého župného domu, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, sídli v nej Nitrianska galéria a svojou polohou je vstupnou bránou do mestskej pamiatkovej rezervácie “Horné mesto” v Nitre kde sa nachádza aj hrad.


trochu z histórie.


katedrálny chrám na Nitrianskom hrade pozostáva z troch kostolov. Románsky kostol pochádza z prelomu 11. a 12. storočia. Horný kostol začal stavať biskup Meško v rokoch 1333 až 1355 v gotickom slohu. Dolný kostol dal postaviť Ján Telegdy v rokoch 1622 až 1642 po vyplienení katedrály vojskom Gabriela Betlena.


súčasťou vzácnej stredovekej výzdoby katedrály sú napríklad fresky zo 14. až 15. storočia, ktoré boli objavené pred dvoma rokmi pri rekonštrukcii Dolného kostola a dnes sú už zreštaurované. Fresky, o ktorých až do rekonštrukcie chrámu nikto nevedel, boli pravdepodobne súčasťou mariánskeho oltára a zobrazujú Pannu Máriu, ktorá zomiera. Ďalšia časť fresky vyobrazuje Korunovanie Panny Márie a v jej hornej časti sa nachádza Veronikina šatka s otlačenou tvárou Krista, ktorú držia anjeli.


k mimoriadne cenným pamiatkam patrí oltár Snímanie z kríža v Dolnom kostole. Tvoria ho dve plastiky. Jednou je Snímanie z kríža z roku 1662 od rakúskeho majstra Perneggera. Druhou je Kladenie do hrobu, ktorá sa podľa nitrianskeho biskupského úradu pripisuje talianskemu sochárovi Donatellovi alebo skôr jeho žiakom.


čo všetko môžete v katedrále vidieť ?


katedrála sv. Emeráma je vytvorená spojením troch chrámových stavieb rozličného veku. Tvoria ju románsky kostol z 11. storočia, pôvodne gotický Horný kostol zo 14. storočia a Dolný kostol zo 17. storočia. Najstaršou zachovanou časťou katedrály je románsky kostol, ktorého vznik sa datuje do 11. storočia. Podľa najnovších archeologických výskumov má základy už z 9. storočia. Medzi jeho najvzácnejšie pamiatky patrí hlavný oltár s motívom Snímania z kríža v Dolnom kostole od rakúskeho sochára J. Perneggera vytvorený podľa obrazu D. Volteru.


návštevníci katedrálneho chrámu v Nitre môžu okrem toho vidieť aj vzácne relikvie svätcov Emeráma a Krescenta a tiež svätíc Cecílie a Terézie z Lisieux, ktoré sú umiestnené v oltári zo zlatého onyxu. Donedávna sa tam nachádzali aj relikvie patrónov chrámu svätých Andreja-Svorada a Beňadika. Teraz sú už uložené v striebornom relikviári z roku 1674. V katedrále sa nachádza aj relikviár svätého Cyrila, ktorý je darom pápeža Pavla VI. Návštevníkov môžu zaujať farebné vitráže okien od Ľudovíta Fullu s postavami sv. Ondreja a sv. Benedikta.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:42:16

bottom of page