lista s ornamentom.png

PONITRIE - KLÁŠTOR PIARISTOV PRIEVIDZA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kláštor piaristov Prievidza
Kláštor piaristov Prievidza

Kláštor piaristov Prievidza
Kláštor piaristov Prievidza

1/1
icon_STARS 5.0.png

KLÁŠTOR PIARISTOV PRIEVIDZA - barokový kláštorný komplex rádu piaristov patrí medzi jedinečné barokové stavby v strednej v Európe. Jeho súčasťou je Piaristický rímskokatolícky kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý pochádza z 18. storočia. V kláštore okrem školy sídli aj Hornonitrianske vlastivedné múzeum, ktoré nám umožňuje oboznámiť sa s históriou mesta Prievidza.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

274 mnm

PRIEVIDZA

+421 37 741 0906

icon_HOME.png

SK.07.02.03

KLÁŠTOR PIARISTOV PRIEVIDZA

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.02.03
PONITRIE - KLÁŠTOR PIARISTOV PRIEVIDZA
Kláštor piaristov Prievidza
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

sprístupnený

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné

Vstupné

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 16:15:26

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku kláštoru dostať ?


Piaristický kláštor, najvýznamnejšia pamiatka Prievidze sa nachádza na ulici Andreja Hlinku, na ktorej nájdete aj vhodné parkovanie. Necelých 200 m na východ od kláštora stojí farský kostol sv. Bartolomeja apoštola, gotický kostol z druhej polovice 14. storočia.


Trochu z histórie.


Myšlienku bezplatného školstva v Európe prináša zakladateľ Rehole piaristov sv. Jozef Kalazanský, ktorý v roku 1597 otvára prvú otvorenú, prístupnú ľudovú školu. Na slovenské územie piaristi prichádzajú v roku 1642. O príchod piaristov do Prievidze sa zasadila grófka Františka Khuen-Pálfyová. Grófka Pálfyová venovala piaristom i prvé potrebné knihy. No ešte toho istého roku poukázala značnú sumu peňazí na vybudovanie kolégia, školy a kostola v Prievidzi. V roku 1848 -1849 v čase uhorskej revolúcie, piaristickú školu v Prievidzi používali striedavo ako kasárne maďarské a cisárske vojská. V období Bachovho absolutizmu v roku 1851 zaniká prievidzská piaristická škola na dvadsať rokov.

V piaristickom kláštore bola v 18. storočí aj prvá lekáreň. Dnes tu sídli Základná škola a Gymnázium Františka Hanáka.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Bojnický zámok - je romantický zámok s čiastočne ponechaným pôvodne gotickým a renesančným základom hradu. Nachádza sa v Trenčianskom kraji a leží na západnom okraji mesta Bojnice. Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria. Je postavený na travertínovej skale a tvorí ho vnútorný a vonkajší hrad s tromi nádvoriami.


ZOO Bojnice - Národná zoologická záhrada Bojnice je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Prezentuje jedinečnú kolekciu viac ako 400 druhov zvierat z celého sveta.


Uhrovecký hrad - je zrúcanina hradu v južnej časti Strážovských vrchov, nad obcou Uhrovské Podhradie, 38 km západne od Prievidze. Hrad bol postavený v polovici 13. storočia v nedostupnom teréne Nitrických vrchov.


Rozhľadňa Malý Lubín - 6 metrová celo-drevená konštrukcia nad Kúpeľmi Chalmová 8 km juhozápadne od Prievidze. Je vysoká približne 6 metrov. Vyhliadková plošina nachádza 4 metre nad zemou. Vystupuje sa na ňu masívnym dreveným rebríkom. Je z nej vidieť Vtáčnik a časti Žiaru a Tríbeča. Za dobrého počasia sa na obzore črtajú obrysy hrebeňov Veľkej Fatry a Považského Inovca.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png