top of page
kláštor piaristov prievidza

kláštor piaristov prievidza

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

274 mnm

prievidza

+421 37 741 0906

.kláštor piaristov prievidza - barokový kláštorný komplex rádu piaristov patrí medzi jedinečné barokové stavby v strednej v Európe. Jeho súčasťou je Piaristický rímskokatolícky kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý pochádza z 18. storočia. V kláštore okrem školy sídli aj Hornonitrianske vlastivedné múzeum, ktoré nám umožňuje oboznámiť sa s históriou mesta Prievidza.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kláštoru dostať ?


piaristický kláštor, najvýznamnejšia pamiatka Prievidze sa nachádza na ulici Andreja Hlinku, na ktorej nájdete aj vhodné parkovanie. Necelých 200 m na východ od kláštora stojí farský kostol sv. Bartolomeja apoštola, gotický kostol z druhej polovice 14. storočia.


trochu z histórie.


myšlienku bezplatného školstva v Európe prináša zakladateľ Rehole piaristov sv. Jozef Kalazanský, ktorý v roku 1597 otvára prvú otvorenú, prístupnú ľudovú školu. Na slovenské územie piaristi prichádzajú v roku 1642. O príchod piaristov do Prievidze sa zasadila grófka Františka Khuen-Pálfyová. Grófka Pálfyová venovala piaristom i prvé potrebné knihy. No ešte toho istého roku poukázala značnú sumu peňazí na vybudovanie kolégia, školy a kostola v Prievidzi. V roku 1848 -1849 v čase uhorskej revolúcie, piaristickú školu v Prievidzi používali striedavo ako kasárne maďarské a cisárske vojská. V období Bachovho absolutizmu v roku 1851 zaniká prievidzská piaristická škola na dvadsať rokov.

V piaristickom kláštore bola v 18. storočí aj prvá lekáreň. Dnes tu sídli Základná škola a Gymnázium Františka Hanáka.


pár tipov pre turistov v okolí.


bojnický zámok - je romantický zámok s čiastočne ponechaným pôvodne gotickým a renesančným základom hradu. Nachádza sa v Trenčianskom kraji a leží na západnom okraji mesta Bojnice. Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria. Je postavený na travertínovej skale a tvorí ho vnútorný a vonkajší hrad s tromi nádvoriami.


zoo bojnice - Národná zoologická záhrada Bojnice je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Prezentuje jedinečnú kolekciu viac ako 400 druhov zvierat z celého sveta.


uhrovecký hrad - je zrúcanina hradu v južnej časti Strážovských vrchov, nad obcou Uhrovské Podhradie, 38 km západne od Prievidze. Hrad bol postavený v polovici 13. storočia v nedostupnom teréne Nitrických vrchov.


rozhľadňa malý lubín - 6 metrová celo-drevená konštrukcia nad Kúpeľmi Chalmová 8 km juhozápadne od Prievidze. Je vysoká približne 6 metrov. Vyhliadková plošina nachádza 4 metre nad zemou. Vystupuje sa na ňu masívnym dreveným rebríkom. Je z nej vidieť Vtáčnik a časti Žiaru a Tríbeča. Za dobrého počasia sa na obzore črtajú obrysy hrebeňov Veľkej Fatry a Považského Inovca.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:45:19

bottom of page