top of page
kostol a kláštor františkánov nové zámky

kostol a kláštor františkánov nové zámky

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

122 mnm

nové zámky

+421 948 223 036

.kostol a kláštor františkánov nové zámky - najstaršie dochované historické budovy v centre mesta Nové Zámky. Od roku 1663 v kláštore bývali tureckí dôstojníci, neskôr kostol používali ako sklad. V súčasnosti je celý komplex v majetku františkánskej cirkvi. V kláštore od roku 1991 žijú opäť mnísi.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu a kláštoru dostať ?


kostol aj kláštor stoja na Námestí Františkánov, parkovanie je dostupné hneď oproti kostolu. Je to na severozápadnej strane Hlavného námestia. Na jeho východnej strane nájdete Kostol sv. Kríža po 100 metroch východne od kostola na ulici Čertova bašta stojí Novozámocká synagóga.


čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


objekt kláštora je postavený na spôsob stredovekých kláštorov s krížovou chodbou a rajskou záhradou. Je čiastočne podpivničený a najstaršiu časť pivníc spájajú úzke chodby. Pod kostolom sa nachádza krypta, kde boli pochovaní predstavitelia kláštora a mesta. Pozostatky týchto osobností sú uložené v krypte na cintoríne sv. Jozefa. Dnes kláštor slúži ako ubytovací priestor duchovných rádu františkánov.


trochu z histórie


mesto Nové Zámky bolo pod tureckou nadvládou 22 rokov. Stali sa centrom proti tureckej obrany na západnom Slovensku v 16. a na začiatku 17. storočia. Po úplnom dobudovaní sa Nové Zámky považovali za jednu z najlepších pevností Habsburskej monarchie. Počas osmanskej nadvlády kláštor slúžil na ubytovanie osmanských dôstojníkov. Kostol slúžil ako sklad potravín a streliva, namiesto veže bol minaret. Hrad bol po 22-ročnej osmanskej nadvláde oslobodený. Žiaľ, väčšina pamiatok po Turkoch bola zničená.


začiatkom 18. stor. bol kláštor v rukách Františka Rákócziho II. a Mikuláša Bercsényiho, ktorí rozšírili kláštornú časť.


pár tipov pre turistov v okolí


kaštieľ palárikovo - dominantou obce Palárikovo je neoklasicistický, pôvodne barokový kaštieľ z 18. storočia, ktorý však pre verejnosť nie je bežne dostupný. Návštevníci si môžu vychutnať zámocký park, kde je možné pri kŕmidlách sledovať voľne žijúce lesné zvieratá. Môžu si pozrieť aj unikátnu celodrevenú historickú vodáreň, ktorá dnes slúži aj ako vyhliadková veža.


hrádocká venuša - z Nitrianskeho Hrádku, je jedna z najznámejších slovenských sošiek venuše, ide o archeologický nález pochádzajúci z obdobia neolitu. Bola motívom na slovenských dvojkorunových minciach po roku 1993 až do zavedenia €. Soška ženy sediacej na stolčeku je z vypálenej hliny. Originál Hrádockej, alebo aj Nitrianskej venuše, sa nachádza v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:48:28

bottom of page