lista s ornamentom.png

PONITRIE - KOSTOL A KLÁŠTOR SVÄTÉHO LADISLAVA NITRA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kostol a kláštor svätého Ladislava
Kostol a kláštor svätého Ladislava

Kostol a kláštor svätého Ladislava
Kostol a kláštor svätého Ladislava

1/1
icon_STARS 5.0.png

KOSTOL A KLÁŠTOR SVÄTÉHO LADISLAVA - piaristická dominanta mesta, najväčšia baroková stavba v meste, najväčší kostol v Nitre a okolí. Piaristická knižnica sa môže popýšiť historickou zbierkou približne 50 000 tisíc kníh. V tomto kostole boli v roku 1921 na Slovensku vysvätení prví traja slovenskí biskupi.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

164 mnm

NITRA

+421 37 772 72 5

icon_HOME.png

SK.07.07.14

KOSTOL A KLÁŠTOR SVÄTÉHO LADISLAVA NITRA

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.07.14
PONITRIE - KOSTOL A KLÁŠTOR SVÄTÉHO LADISLAVA NITRA
Kostol a kláštor svätého Ladislava
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

sprístupnené

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľný

Vstup

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

11. júna 2021, 13:56:54

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Piaristický kostol svätého Ladislava spolu s kolégiom a gymnáziom sv. Jozefa Kalazanského tvorí komplex objektov na Piaristickej ulici Dolnom meste v Nitre. Komplex sa nachádza vzdušnou čiarou okolo 600 metrov južne od hradného komplexu, stojí oproti Cyrilometodskému námestiu.


Trochu z histórie


Rehoľa piaristov začala stavať kostol v roku 1701. Takmer hotový kláštorný kostol bol zničený požiarom v roku 1716. V roku 1748 postavili nový dvojvežový kostol.


Prvú bezplatnú základnú školu v Európe založil sv. Jozef Kalazanský, zakladateľ rehole piaristov. Začali ju navštevovať stovky detí. Po dvoch desaťročiach pôsobenia sa v budove pri kostole svätého Pantaleona tiesnilo až 1500 žiakov a mnohé mestá prosili Kalazanského, aby podobnú školu zriadil aj u nich. Hŕstka nadšencov okolo Jozefa Kalazanskáho sa postupne pretvorila na rehoľné spoločenstvo, ktorého členovia skladali slávnostné sľuby chudoby, čistoty a poslušnosti a k tomu pripájali štvrtý sľub a to učenie detí. Tak v roku 1621 vznikla nová Rehoľa chudobných regulárnych klerikov Božej Matky Zbožných škôl, skrátene Zbožné školy (Scholae Piae) alebo tiež PIARISTI. Kalazanského vyučovacie metódy boli v mnohom prelomové a moderné. V praxi sa tu realizoval tiež ekumenizmus a demokracia, keď vedľa seba v laviciach sedeli katolíci, evanjelici, židia i moslimovia, chudobné deti i deti bohatých fundátorov.


Na Slovensku prišli piaristi do Podolínca v roku 1642, kedy bolo známe, že rehoľa prispieva v celej Európe k duchovnému, kultúrnemu a technickému rozvoju. Celkovo riadili piaristi na Slovensku 11 gymnázií a krátky čas aj Collegium economicum v Senci. Mnohí z nich prednášali na univerzitách a v kňazských seminároch.


Pár tipov pre turistov v okolí


Nitriansky hrad - zachovalý hradný komplex v Nitre. Nachádza sa na hradnom vrchu v centre mesta vo výške 220 m n. m., a vytvára výraznú dominantu mesta pod južnými výbežkami pohoria Tribeč.


Katedrála sv. Emerána - katedrálny chrám Bazilika svätého Emeráma na Nitrianskom hrade je už dlhé storočia symbolom mesta pod Zoborom. V roku 1961 bola vyhlásená za jednu z prvých národných kultúrnych pamiatok na Slovensku. Katedrála je zasvätená sv. Emerámovi, biskupovi a mučeníkovi, ktorý žil v 7. storočí. Katedrála, od roku 1998 povýšená na Baziliku svätého Emeráma v Nitre, je najstarším diecéznym chrámom na Slovensku.


Kláštor Františkánov a kostol sv. Petra a Pavla - jedna z dominánt nitrianskeho Horného Mesta. Pôvodne renesančný jednoloďový kostol zasvätili sv. Petrovi a Pavlovi. Veža bola pristavaná až v roku 1732, keďže v tom období kostoly žobravých rádov nemali vežu.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png