top of page
kostol nitrianske pravno

kostol nitrianske pravno

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

349 mnm

nitrianske pravno

+421 46 54 47 510

.kostol mučeníckej smrti svätého jána krstiteľa nitrianske pravno - rímsko-katolícky farský kostol je najväčšia stavba v Nitrianskom Právne, stojí na juhovýchodnej strane námestia.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


pri ceste z Prievidze na Rajec prechádzate cez Nitrianske Pravno. Kostol stojí uprostred mesta po pravej strane a je pri ňom k dispozícii parkovisko.


trochu z histórie


kostol bol postavený koncom 14. storočia v čase rozkvetu mesta. V druhej polovici 16. storočia zasiahlo farnosť reformačné hnutie. Kostol spočiatku slúžil katolíkom i evanjelikom, no postupne, zásluhou bojnických zemepánov Thurzovcov, ktorí v roku 1527 prestúpili na protestantskú vieru, ovládli kostol i faru luteráni. V období stavovských povstaní v 17. storočí bolo mestečko viackrát vyrabované a časté požiare poškodili viaceré historické stavby. Neskôr v roku 1605 Bocskayovi kuruci vypálili kostol a zničili zvony. Po krátkej rekatolizácii farnosti v roku 1678 Thôkolyho vojská opätovne spustošili kostol a vypálili školu. Neprešlo ani osem rokov, kostol, fara, radnica s takmer celým námestím a domy okolitých ulíc ľahli popolom. V roku 1827 horel kostol znovu, horúčava roztopila vežové hodiny a odtrhnuté zvony prerazili chrámovú klenbu. Nepomohla rekonštrukcia.


kostol chátral až v roku 1897 rozhodli, že bude okrem veže a kaplnky sv. Michala zbúraný a postavený odznova. Z pôvodného kostola sa zachovala iba veža a kaplnka sv. Michala s oltárom a ľudovou plastikou Piety z konca 18. storočia. Práce na novom kostole skončili v roku 1907. Takmer celá vnútorná výzdoba nového kostola pozostáva z darov zámožnejších spolu rodákov, zbierok miestneho obyvateľstva a predmetov prenesených zo zrušeného kláštora Venantinum.


pár tipov pre turistov v okolí


zámok bojnice - romantický zámok, leží na západnom okraji mesta Bojnice. Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria.


zoo bojnice - je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955. Areál zoo sa nachádza v rekreačnom prostredí kúpeľného mesta Bojnice.


kaštieľ v mošovciach - postavený v rokokovo-klasicistickom slohu v druhej polovici 18. storočia šľachtickou rodinou Révaiovcov. Ide o jednu z najzaujímavejších a najkrajších historických pamiatok regiónu Turiec.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:41:35

bottom of page