kostolík nitra | xplór #srdcomposlovensku
top of page
kostolík nitra

kostolík nitra

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

179 mnm

nitra

+421 37 16 186

.kostol svätého michala archanjela nitra - je známy ako Drážovský kostolík. Vypína sa na jednom z výbežkov vrchu Zobor, na najjužnejšom výbežku pohoria Tribeč. Pohľad z neho je nezabudnuteľný. Hovorí sa, že je najkrajšie zasadený kostolík do krajiny na Slovensku. Na pohorí, ktorom stojí nie je žiadny strom a preto kostolík vidieť už zďaleka, v noci je krásne osvietený.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


kostolík sa nachádza nad obcou Dražovce, iba 8 km od mesta Nitra. Priamo z obce k nemu vedie zelená turistická značka. Trasa ide po asfaltovej ceste až prídete na lúku. Odtiaľ už vidíte kostol sv. Michala Archaniela. Túra vám nezaberie viac ako 15-20 minút.


história kostolíka


z historického hľadiska bol kostolík vymurovaný z kameňa a zmiešaného muriva. Je obdĺžnikového pôdorysu s polkruhovou svätyňou a s murovanou ihlanovou vežou. Postavený bol na prelome 11.a 12. storočia. Mal obdĺžnikovú loď a podkovovitú svätyňu. V interiéri sa nachádzal drevený chór z dosák. Bol bez sakristie, kazateľnice a krstiteľnice. Kedysi tu bol oltár zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi, neskôr ho nahradili iným. V oltárnom kameni sú pozostatky svätých martýrov.


v 12. storočí bo kostol prestavaný v románskom slohu. Loď a pôdorys svätyne zmenili na polkruhový. Dostavali múry lode a preklenutie svätyne konchou. Neskôr postavili emporu a vežu. V prvej polovici 20. storočia spravili nový krov a v druhej spravili nové omietky a dlažbu. Medzi cennosti patria aj románske polkruhové okná, taktiež kamenná armatúra nároží a dve kópie kamenných tabúľ, ktoré sa viažu k úpravám kostola.


ku kostolíku sa viaže ešte jedna legenda a týka sa jeho úpravy. Podľa nej sa kostolníkovi, ktorý chodil upratovať kostolík pravidelne zjavovala Panna Mária držiaca dieťatko na rukách.


ľudia si to nevedeli vysvetliť a náhodne sa to vraj podarilo pastierovi vyriešiť, ten počul hudbu z kostolíka a prišiel k nemu a dnu uvidel postavu Panny Márie ukazujúc na ošarpané steny a zničenú strechu. Keď to rozpovedal dedinčanom, vtedy si vraj uvedomili ako nechali kostolík zchátrať a okamžite ho začali opravovať.


v čase komunistického režimu ho chceli zbúrať, ale protestujúci ľudia ho zachránili. V blízkosti kostolíka archeológovia odhalili 55 hrobov z 11.-17. storočia a s nimi objavili mince, ozdoby a časti rôznych odevov.


božie miesto


k jeho postaveniu sa viaže aj legenda, ktorá hovorí o tom, že kostolík dal postaviť kráľ Štefan, ktorý navštívil kláštor v Zobore a keď sa vracal, zbadal holý vrch a vykríkol: “Toto miesto stvoril Boh preto, aby sme tu postavili kostolík“. Okamžite dal rozkaz dvoranom, aby tu postavili kostol. Hovorilo sa, že to naozaj bolo Božie miesto. Keď začali kopať na kopci kameň, čakany mali ako začarované, nevládali ich vytiahnuť a keď zaťali do skaly, začala spod neho tiecť krv, na znak toho, že to bolo Bohom vybrané miesto a ľudia ho narušili. Táto zvesť sa rýchlo rozšírila a stalo sa z neho pútnické miesto. Raz za rok na sv. Michala sa tu slúžila slávnostná svätá omša. Nevedno čo bolo na tom pravdy, ale základy tohto kostolíka naozaj pochádzajú z obdobia kedy žil sv. Štefan.


zaujímavosti a tipy


pofis si vzal kostolík ako predlohu, keď tvoril známku k 25. výročiu Slovenskej cirkevnej provincie spolu s inými stredovekými kostolíkmi.


spolu s ďalšími románskymi stavbami bol na prvých eurových známkach vydaných v roku 2009. Zobrazený bol aj na rubovej strane slovenskej päťdesiatkorunáčky. Počas druhej svetovej vojny bol na stokorunovej bankovke.


kostolík a miesto kde sa nachádza učarovalo aj filmárom a tak sa tu natáčali historické scény filmu Markéta Lazarová, Adam Šangala, Javor a Juliana, Tacho alebo Láska na vlásku.


toto miesto si vybrali na natáčanie svojich videoklipov skupiny Gladiátor a Tublatanka.


v Nitre Ponitrianskom múzeu sa nachádza model tohto kostolíka, ktorý vyrobil Anton Arpáš z Archeologického ústavu SAV, v podobe z konca 12. storočia.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:42:05

bottom of page